UWAGA! Skandaliczna deklaracja polskiego dyplomaty ws. restytucji mienia żydowskiego. Minister Rau odwołuje go ze stanowiska

Jarosław Marek Nowak/ fot. screen
10

W piątek (7.01.2022) w brytyjskiej gazecie „Jewish News” został opublikowany wywiad z pełnomocnikiem rządu RP ds. kontaktów z diasporą żydowską, Jarosławem Markiem Nowakiem. W wywiadzie Nowak nazwał nowelizację ustawy o IPN „jedną z najgłupszych poprawek, jakie kiedykolwiek pojawiły się w prawie” oraz oświadczył, że „w pewnym momencie” Polska będzie musiała wypłacić rekompensatę za mienie żydowskie. Oto fragment relacji rozmawiającego z Nowakiem Michaela Daventry’ego:

W przeciwieństwie do większości innych dużych krajów europejskich, w Polsce nie ma kompleksowego prawa ani organizacji, która pomagałaby żydowskim ofiarom Holokaustu w odzyskaniu odebranego im mienia lub w dochodzeniu odszkodowania. Próba z przełomu wieków prawie się powiodła, ale została zawetowana przez ówczesnego prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

– W tym momencie byliśmy najbliżej sukcesu. Tak, to zdecydowanie żal – mówi Nowak. – Im dalej jesteśmy od uzyskania niepodległości w 1989 roku, tym trudniejsze się to staje. Czemu? Przede wszystkim trzeba sobie uświadomić, że problem polega na tym, że my – Polacy, a nie rząd – nie wiemy dokładnie, co jest dobre, a co złe. Z perspektywy kogoś, kto mieszka w Stanach Zjednoczonych czy Wielkiej Brytanii, wydaje się to dość oczywiste: „To znaczy, po prostu zwróćcie mienie”. Ale „z perspektywy przeciętnego obywatela Polski nie jest to takie oczywiste” – przekonuje Nowak, ponieważ Polacy uważają się za wyrwanych z półwiecza decyzji narzuconych im przez okupantów – najpierw nazistowskich, potem sowieckich.

Nowak uważa jednak, że polska ustawa o restytucji mienia żydowskich ofiar ma w sobie coś z nieuchronności. – Myślę, że w pewnym momencie Polska będzie musiała naprawdę dojść do wniosku, że musimy coś z tym zrobić – przyznaje. – W Polsce dyskutuje się teraz o wielu pomysłach. Może będzie to bardzo symboliczna rekompensata, jak w Czechach czy na Węgrzech, może będzie to coś innego. Zdecydowanie ma to kluczowe znaczenie w postrzeganiu Polski za granicą. Nie jestem w stanie podkreślić wystarczająco mocno, jak to jest ważne. Ale nie sądzę, aby wydarzyło się to w ciągu najbliższych dwóch lat przed kolejnymi wyborami – mówi.

Dziennikarz „Jewish News” informuje czytelników, że był bardzo pozytywnie zaskoczony wypowiedziami Nowaka. – To zdecydowanie inny ton niż ten, którego używa premier Polski Mateusz Morawiecki, który latem kategorycznie powiedział ministrowi spraw zagranicznych Izraela Yairowi Lapidowi, że jego kraj „na pewno nie zapłaci za niemieckie zbrodnie. Ani złotówki, euro czy dolara.” Ale cała wizyta Nowaka w Wielkiej Brytanii wydawała się być zbudowana wokół propozycji mniej konfrontacyjnego podejścia – pisze Daventry.

Rozmowa z dziennikarzem „Jewish News” odbyła się w poniedziałek (3.01.2022) w ambasadzie RP w Londynie. W piątek (31.12.2021) Nowak rozmawiał z Lordem Picklesem, specjalnym wysłannikiem rządu Wielkiej Brytanii ds. post-Holokaustu. Rozmowy zostały określone przez doradców jako „solidne”.

Nowak pochwalił się dziennikarzowi, że to za jego radą Polska przyjęła roboczą definicję antysemityzmu wypracowaną przez Międzynarodowy Sojusz na rzecz Pamięci o Holokauście. Definicja została wdrożona we wszystkich organach rządowych, w tym w sądownictwie. Nowak jest też zaangażowany w walkę z antysemityzmem na stadionach, a także zwalcza sprzedaż figurek Żydów z pieniążkiem.

– Nowak twierdzi, że w kwestiach żydowskich jest chętnie słuchany przez ministrów, a jego nominacja jest znakiem, że po kilku głośnych awanturach z kolejnymi rządami Izraela i społecznościami żydowskimi w innych krajach, Polska może chcieć spróbować innego podejścia – pisze Daventry. Cały artykuł TUTAJ.

W poniedziałek (10.01.2022) rzecznik prasowy MSZ, Łukasz Jasina, poinformował na Twitterze, że 8 stycznia minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau podjął decyzję o odwołaniu  Jarosława Nowaka z zajmowanego stanowiska.

A teraz kluczowe pytanie w tej sprawie: czy minister Rau odwołał Nowaka, bo ten przedstawił swoim zagranicznym rozmówcom stanowisko sprzeczne z linią polskiego rządu, czy też Nowak wyleciał za to, że po prostu wygadał to, co powinno zostać tajemnicą? Nowak nie wziął się znikąd. Został mianowany na stanowisko pełnomocnika rządu ds. diaspory żydowskiej w czerwcu 2021 roku. W 2009 roku otrzymał od prezydenta Lecha Kaczyńskiego Złoty Krzyż Zasługi za wkład w pojednanie polsko-żydowskie. W dialog polsko-żydowski jest zaangażowany od 1980 roku.

Nowak to nie jest przypadkowy człowiek. Odznaczył go prezydent wywodzący się z Prawa i Sprawiedliwości, a na stanowisko pełnomocnika został powołany za rządów PiS. Tylko ktoś bardzo naiwny może sądzić, że w Londynie Nowak działał na własną rękę.  Wniosek może być tylko jeden – PiS dogaduje się z Żydami ws. restytucji mienia, a buńczuczne deklaracje premiera Morawieckiego to mydlenie oczu i prężenie muskułów przed polską publiką. Wygląda na to, że bezprawne żądania ws. żydowskiego mienia nie zostały jednoznacznie odrzucone przez polski rząd. Negocjacje trwają.

Źródło informacji: jewishnews.co.uk, Twitter, msz.gov

Zobacz też:

„To jest Polin”. Szokujące przemówienie prezydenta Dudy po zapaleniu świec chanukowych w Pałacu Prezydenckim [WIDEO]

 

Może ci się spodobać również Więcej od autora

% Komentarze

 1. Anty mówi

  Tylko wariant rumuński dla tych polskojęzycznych może rozwiązać ten problem.

 2. Marcin Malik mówi

  Gdybym był Żydem to ja bym takich lizusów nie szanował. Wygląda na to, że polscy oficjele muszą regularnie przychodzić na żydowski dywanik aby mówić jak żałują że nie zapłacili, i jak gnębią Polaków gdy ci mówią prawdę (antysemityzm).

  Gdy Polska raz zapłaci to będzie płacić już zawsze, bo: 'skoro Polak głupi to trzeba go jebać ile można’. Potem będzie ustawa 448, 449 itd.

  Nowak: „Z perspektywy kogoś, kto mieszka w Stanach Zjednoczonych czy Wielkiej Brytanii, wydaje się to dość oczywiste” – coś takiego? Ja mieszkam w UK większość życia i dla mnie jest to bardzo nieoczywiste.

 3. Rebih mówi

  Najgorsze jest to, ze w sporach z Żydami stronę Polski zawsze reprezentują Żydzi. I chociaż poza wyglądem i nazwiskiem Nowaka (wielu Nowaków to dawni Neumannowie) nie mam żadnych informacji o jego „korzeniach”, to jednak sposób jego wyrażania się, z charakterystycznym traktowaniem żydowskiego interesu jako „swojego” nie pozostawia złudzeń.

 4. Piotr Skala mówi

  Pan Nowak powinien oddac wszystko co ma w ramach odszkodowan za zbrodnie popelnione przez Niemcow.

 5. anonim mówi

  Z tym nowakiem to jak z panią E. Stankiewicz, która szarej eminencji żydowi naimskiemu zadała niewygodne pytanie, które jest tajemnicą i dletego jej program zdjeto z anteny. Żydzi to podstępne gnidy, które nigdy nie działaja otwarcie, a swe brudne geszefty zawsze zasłaniają rządową propagandą. Zreszta to jest odzwierciedlone w talmudzie.

 6. anonim mówi

  Cała ściema koronowirusowa, genetyczne trutki zwane szczepionkami przeciwko covid-19 to tylko wielka operacja światowego żydostwa w celu wyeliminowania wszystkich niepokornych i pozostawieniu całkowicie kontrolowanego, posłusznego bydła do realizacji ich celów i panowania nad światem. Ale przeliczą się bo krwawa zemsta ludzi dobrej woli w końcu następi, a potem to już bedzie aj, waj szelmy…

 7. j-da mówi

  Bo to nie jest i nie był polski dyplomata. Tych mieliśmy do 1939 roku. Po 1944 byli już tylko dyplomaci żydowscy a co w III-j żydo-okrągłostołowej jest przestrzegane szczególnie starannie.

 8. j,gh/liojk,. mówi

  9 milionom żydów, którym nic się nie należy wg. prawa międzynarodowego, naród Polski tj.38 milionów Polaków ma płacić żydkom? tfu wara od Polski

 9. Misiek13 mówi

  Zydzi to Niemcy wam powinni wyplacic odszkodowania a nie Ppolska

 10. ppp mówi

  kolejny matko***** nowak – słuchaj, pro żydowski śmieciu – żydki w II RP 99,9 % były biedotą, najniższym planktonem. prawie 2 mln żydków nawet nie płaciło podatków Polsce – bo nie miało z czego; 1,5 mln z nich otrzymywało zapomogi od PAŃSTWA POLSKIEGO
  jedyne co możecie sobie dziś spróbować przywłaszczyć to tony gruzu, bo tyle zostało po ”waszych” kamienicach po 2 WŚ

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.