Ulotka informacyjna szczepionki AstraZeneca: końcowy raport z badań klinicznych dopiero w 2024 roku

fot. pixabay
13

W piątek (29.01.2021) Europejska Agencja Leków dopuściła szczepionkę AstraZeneca do użytku na terytorium Unii Europejskiej. Komisja Europejska opublikowała ulotkę informacyjną, w której napisano, że raport końcowy z badań klinicznych ma zostać przedstawiony do 31 marca 2024 roku.

W ulotce wskazano, że obecnie dostępne dane nie pozwalają na oszacowanie skuteczności szczepionki u osób w wieku powyżej 55 lat. Nie określono również bezpieczeństwa stosowania ani skuteczności szczepionki u dzieci i młodzieży w wieku poniżej 18 lat. Okres utrzymywania się ochrony zapewnianej przez szczepionkę jest nieznany, ponieważ jest to nadal ustalane w toczących się badaniach klinicznych. Nie przeprowadzono badań dotyczących interakcji z lekami. Szczepionka zawiera organizmy modyfikowane genetycznie (GMO).

Postaw mi kawę na buycoffee.to

AstraZeneca to trzecia szczepionka dopuszczona do użytkowania w UE. Tak jak w przypadku szczepionek Pfizera i Moderny została ona dopuszczona warunkowo, a producent został zwolniony z odpowiedzialności za negatywne skutki preparatu. Minister zdrowia, Adam Niedzielski, twierdzący, że „mamy do czynienia z w pełni przebadaną szczepionką, która przeszła wszystkie cztery fazy badań klinicznych” po prostu bezczelnie KŁAMIE.

Cykl szczepień COVID-19 Vaccine AstraZeneca składa się z dwóch oddzielnych dawek po 0,5 ml każda. Drugą dawkę należy podać między 4 a 12 tygodniem (od 28 do 84 dni) od podania pierwszej dawki. Nie ma dostępnych danych dotyczących zamiennego stosowania szczepionki AstraZeneca z innymi szczepionkami przeciw Covid-19 w celu ukończenia cyklu szczepienia.

W badaniu skuteczności szczepionki wzięło udział 10,5 tys. osób, z czego połowa otrzymała preparat, a połowa placebo. W grupie zaszczepionej zachorowały 64 osoby, a w grupie placebo – 154 osoby. Skuteczność szczepionki oceniono na 59%.

Z badań wykluczono uczestników z ciężkimi chorobami sercowo-naczyniowymi, żołądkowo-jelitowymi, chorobami wątroby i nerek, chorobami endokrynologicznymi/metabolicznymi oraz zaburzeniami neurologicznymi. Specyfiku nie podawano również osobom z ciężką immunosupresją, kobietom w ciąży oraz osobom z udokumentowanym przebiegiem zakażenia wirusem SARS-CoV-2. Pełna treść ulotki TUTAJ.

Źródło informacji: ec.europa.eu

Zobacz też:

Szczepionka AstraZeneca wyłącznie dla osób poniżej 60 r.ż. Rząd przeznacza ją dla nauczycieli, ZNP protestuje

 

Może ci się spodobać również Więcej od autora

% Komentarze

 1. Szczur mówi

  Wtedy gdy nam pasuje, Panie Niedzielski, można przyrównać do grypy, tak? Czy przypadkiem szczepionka przeciw tak niebezpiecznemu i zabójczemu wirusowi nie powinna mieć większej skuteczności? I to jeszcze po „wszystkich czterech etapach badań klinicznych”?

 2. Matka mówi

  Ale wiecie, że badania kliniczne leków i szczepionek kończy się już po ich wprowadzeniu do obrotu, więc akurat fakt nieopublikowania raportu końcowego to akurat nic dziwnego? Pewnie nie wiecie.

  1. Katarzyna Treter-Sierpińska mówi

   Po pierwsze – wszystkie szczepionki na Covid-19 zostały dopuszczone warunkowo, a tym warunkiem jest dalsze prowadzenie badań i raportowanie o ich wynikach. Jest to napisane wprost w każdej ulotce informacyjnej z podaniem daty publikacji raportów. Po drugie – IV faza badań klinicznych, którą według ministra Niedzielskiego przeszła szczepionka AstraZeneca, to badanie porejestracyjne, prowadzone gdy produkt jest już dostępny na rynku. A więc nieprawdą jest to, co twierdzi minister Niedzielski. Nieprawdą jest też to, że szczepionki są w 100% bezpieczne. Zgony poszczepienne są faktem i Polacy powinni być o tym informowani. Ale zamiast informacji dostają propagandę.

  2. Matka mówi

   Oczywiście, że zostały dopuszczone warunkowo, bo tak się dopuszcza szczepionki – badanie po rejestracji, jak sama nazwa wskazuje, przeprowadza się już po dopuszczeniu szczepionki, a nie przed.. Jak można w ogóle zabierać się za pisanie artykułów w tym temacie nie wiedząc tego?

   I wyjątkowo bezczelnym kłamstwem jest pisanie, że szczepionki nie są bezpieczne. Na 1,4 mln szczepień mamy 200 poważniejszych NOP, czyli 0,001%. A zgony, póki co, wystąpiły wyłącznie w korelacji czasowej ze szczepieniem (sama statystyka wskazuje, że wśród starszych ludzi, patrząc na tempo szczepień i umieralność, co tydzień w okolicach daty szczepienia umrze kilka osób). Wstępne badania nie wskazały na związek ze szczepieniem, a w przypadku pierwszego zgonu są już wyniki sekcji, które całkowicie to wykluczyły.

   To na tym portalu czytelnicy dostają propagandę, nie informacje. I to wyjątkowo tępą propagandę.

  3. Emilian58 mówi

   Trollu piszący za chlebem jesteś najemnikiem „polskiego rządu” i owszem.

  4. fajera mówi

   To wy matka wiecie, że wyszczepionki przeszły już wszystkie pełne fazy badań klinicznych??? a mówią, że to powinno trwać 5 do 10 lat… matka, czas przyśpieszył???

  5. Matka mówi

   Kto ci takich głupot nagadał, że powinno trwać od 5 do 10 lat? Są szczepionki, które bada się kilka lat, są takie, które krócej. Na grypę co roku masz nową szczepionkę, więc pomyśl nad tym, co teraz napisałaś. A badania kliniczne prowadzi się także po rejestracji szczepionki – to jest standard.

  6. Emilian58 mówi

   Trollu dobrze poinformowany oświeć mnie i napisz dlaczego nagle zniknięto grypę i inne infekcje? Dlaczego Amantadyna i inne leki zostały nagle trucizną i zablokowane?

 3. Rafał mówi

  no nie wiem .panu morawieckiemu niedzielskiemu czy tam innemu gatesowi nie wierzę.a tobie coś strasznie zależy żebyśmy im przyklaskiwali ,ciekawe czemu?

 4. wilk mówi

  MAZOWIECK,NIEDZIELSKI,DWORCZYK POD SAD,ZA SWIADOME I CELOWE USMIERCANIE POLAKOW

 5. wilk mówi

  MORAWIECKI,NIEDZIELSKI,DWORCZYK POD SAD Z SWIADOME USMIERCANIE POLAKOW

 6. Anonimousx mówi

  Tak tak, wiemy. A teraz już w takim razie opuść ten „propagandowy” portal. Tak będzie lepiej dla Ciebie i dla nas.

  W USA według oficjalnych danych około 3% zaszczepionych miało poważne NOPy. W UK według ostatnich raportów nawet do 30% doświadczało poważnych dreszczy i skoków temperatury nawet do kilku dni po szczepieniu. I to były NAJŁAGODNIEJSZE z możliwych problemów. W Norwegii wstrzymali szczepienia ze względu na rosnącą liczbę zgonów. Itd. itd. itd.

  Ale oczywiście u nas w Polsce jest to 0,001%, wszyscy są cali zdrowi i weseli. I oczywiście nasz rząd przedstawia kompletne statystyki, wiarygodne dane i rzetelne badania.

  Byłbyś śmieszny gdybyś nie był żałosny.

  Jak się zatem rzekło, żegnamy ozięble.

 7. Emilian58 mówi

  Taki Gates i inni ustawiacze świata mówiąc o tych „szczepionkach” mówią zarazem o DEPOPULACJI! Gates zamierza nawet jakimś świństwem zasłaniać słońce!!! Bo wicie, rozumicie ocipienie klimatu. No tak skoro tak ochoczo łazimy w tych kagańcach to po co nam słońce! Jeszcze za dużo wyprodukuje w nas witaminy D i owszem. A więc stójmy dalej w tej kolejce do rzeźni!

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.