Ukraiński portal: Zwycięstwo Konfederacji „najbardziej ryzykownym scenariuszem dla Ukrainy”, PiS zapewni Ukraińcom pełne wsparcie

Fot. eMisjaTv
12

Ukraiński portal internetowy Ukrainian in Poland opublikował analizę scenariuszy wyborczych w wyborach parlamentarnych 2023. Autorka analizy, Natalia Kowalenko, wyraża zaniepokojenie na wypadek osiągnięcia korzystnego wyniku przez Konfederację, nazywaną przez nią skrajnie prawicową partią łączącą nacjonalistów i libertarian.

Kowalenko przywołuje najnowszy sondaż przeprowadzony dla DoRzeczy.pl, z którego wynika, że Zjednoczona Prawica może liczyć na 35,9% głosów, Koalicja Obywatelska na 30,2% głosów, zaś na ostatni miejscu podium plasuje się Konfederacja z 12,7% poparciem. Następnie zadaje pytanie: Czy stosunki polsko-ukraińskie zmienią się po wyborach parlamentarnych w Polsce w 2023 roku?

Postaw mi kawę na buycoffee.to

W przypadku zwycięstwa partii aktualnie rządzącej, Kowalenko zdaje się byś spokojna o interesy Ukraińców.
W przypadku całkowitego zwycięstwa PiS, rząd będzie starał się zmniejszyć stopień napięcia wokół kwestii historycznych i problemów z ukraińskim zbożem. Nawet po zmianie składu rząd PiS będzie nadal zapewniał Kijowowi wsparcie polityczne, dyplomatyczne i wojskowe, ponieważ większość polityków tej partii uważa, że jest to w pełni zgodne z polskimi interesami narodowymi – czytamy na ukraińskim portalu.

Równie duże zadowolenie wykazują w przypadku wspólnego tryumfu Koalicji Obywatelskiej, Trzeciej Drogi i Lewicy.
Pod rządami tego rządu Ukraińcy nadal mogą liczyć na wsparcie dyplomatyczne i wojskowe, a także na złagodzenie roszczeń historycznych i sporów gospodarczych – wskazuje Ukrainka i dodaje, że chociaż mogą pojawić się tu niuanse, jeśli tekę ministra rolnictwa otrzymają przedstawiciele Polskiego Stronnictwa Ludowego, które jest częścią bloku Trzeciej Drogi. W końcu Stronnictwo Ludowe jest najmniej proukraińską siłą polityczną i najbardziej skoncentrowaną na lokalnych rolnikach. Ponadto rząd Koalicji Obywatelskiej może mniej nalegać na wsparcie wojskowe dla Ukrainy niż Andrzej Duda, który wymusił wiele ryzykownych decyzji.

W przypadku zwycięstwa Konfederacji Ukrainka wyraża duże zaniepokojenie.
Jest to najbardziej ryzykowny scenariusz dla Ukrainy, gdyż Konfederacja jest partią otwarcie antyukraińską, a wśród jej polityków są nawet zwolennicy sojuszu z Rosją (np. Janusz Korwin-Mikke). Niemniej jednak jest mało prawdopodobne, aby Konfederacja była w stanie samodzielnie utworzyć rząd. Chociaż, jeśli partia wygra, będzie to zależeć od tego, jak zostanie utworzona i od kogo. Tak więc w tym scenariuszu Ukraińcy powinni spodziewać się odpowiednich decyzji i blokowania ważnych ustaw – wskazuje.

Przeczytaj także:

Kolejny atak. Ukraińcy grożą, że pozwą Polskę

Może ci się spodobać również Więcej od autora

% Komentarze

 1. Marcin mówi

  Takie komentarze ze strony Ukraińców tylko umacniają konfederację co mnie cieszy, ludzie niezdecydowani widzą co się dookoła dzieje i chcą powrotu do normalnych stosunków między państwowych, a nie uległych proukrainskich, żaden Polak nie powinien mieć w sercu nic po za własnym krajem w pierwszej kolejnosci, a stosunki międzynarodowe powinny być obliczane tak by właśnie nasz kraj miał z tego korzyści.

 2. Polak Mały mówi

  ^Państwo Ukraina^ to humbug wyrobu masońskiego jak mawiał Roman Dmowski,

 3. Demokryta mówi

  B. źle, że pozwalamy Ukraińcom na jakiekolwiek wypowiedzi w Polsce, czy to ich tworzącym się organizacjom, czy mediom!!! Za to co wyprawiają u siebie z banderyzmem i zakazami w sprawie godnego pochówku bestialsko pomordowanych Polaków mogą tylko u nas zamiatać i to tylko do czasu. Koniec, koniec, koniec z zabawą z nie naszym rządem w kotka i myszkę!!!

 4. Krzysztof mówi

  Może już pora wprowadzić język ukraiński w szkołach?
  Głupota polskiego rządu jak zwykle mnie nie zawiodła. Widać imbecylIzm mamy w DNA.

 5. Hammurabi mówi

  Słuchając wypowiedzi liderów Konfederacji zastanawiam się na ile głoszą to co myślą a na ile myślą kiedy coś głoszą.
  Pożyjemy – zobaczymy jaki chleb z tej mąki wyjdzie.
  Niemniej głos ukraiński w sprawie ewentualnych rządów Konfederacji, bądź ugrupowania które powstanie w przyszłości (bo to, że „Konfa” rozbuduje się to pewne) jako przeciwwaga dla tego, co obecnie się dzieje to naprawdę dobry prognostyk.
  Warto jednak zwrócić uwagę tej Kowalenko, że skrajnie prawicowa partia łącząca nacjonalistów i libertarian w porównaniu z jej czarnoczerwonymi rodakami to zupełnie inny poziom moralny, kulturowy a zwłaszcza obyczajowy. Zaś fakt, iż obecnie polski rząd przeznacza dziesiątki miliardów na wspomożenie pobytu Ukraińców w Polsce jest powodem do jak najszybszego zrewidowania takich działań. I właśnie tego, prócz rozliczenia z przeszłością, obawiają się Kowalenki i inne paniusie żyjące niczym pączki w maśle na koszt tyrającego na półtora etatu a i tak ledwie wiążącego koniec z końcem Polaka.

 6. anonim mówi

  To bezczelne potomki zbrodniarzy z Wolynia. Oni beda nam zarzucac nacjonalizm, a kwitnacy banderyzm, suchewyzm to czym jest ba tym upadlym poletku?

 7. Jeden mówi

  Jeszcze może wystawią rachunek za wyściskanie eleńskiego przez D i in.

 8. Jeden mówi

  Jeszcze może wystawią rachunek za wyściskanie eleńskiego

 9. AntyPO✡PiS mówi

  I dlatego żydokomuna z POPiS-u oraz SLD zwalczają prawdziwie propolską i prawicową Konfederację.

  A drugiej strony dla Ukrów ukraińscy nacjonaliści są wspaniali, ale polscy już NIE do zaakceptowania.

  To WON z Polski Ukry! I na front, walczyć za swoja banderowską, neonazistowską UPAdlinę!

 10. wojtek mówi

  Nigdy nie było takiego państwa jak Ukraina. I w taki sposób należy stawiać sprawę na forum publicznym.

 11. zagłoba sum mówi

  Krzysztof! jaka głupota??? Przeciez to CELOWE, skrajnie ANTYPOLSKIE działanie! Czego innego spodziewaćsię po lokajach judeoameryki, izralela i banderstanu?

 12. Bogdan Staszyński mówi

  Ile milionów tej zarazy jest w Polsce?! Jeszcze niedawno chodziłem po ulicach, średnio co trzecia osoba rozmawiająca to był nielegalny imigrant z ukrainy lub Białorusi. Dzisiaj szedłem losowymi ulicami, ukrainców było już więcej niż Polaków!

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.