Ukraiński portal o Wołyniu: „Walka zbrojna między ukraińskimi i polskimi powstańcami”. Relacje Świadków ludobójstwa demaskują ukraińskie kłamstwo

książka Jacka Międlara "Sąsiedzi. Ostatni świadkowie ukraińskiego ludobójstwa na Polakach"/ fot. wPrawo.pl
6

W niedzielę (21.05.2023) ukraiński portal UNIAN zamieścił artykuł pt. Wołyńska tragedia: Warszawa wezwała do zakończenia „twitterowej dyplomacji”. W artykule przytoczono wypowiedź sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta RP Małgorzaty Paprockiej apelującej o zakończenie „twitterowej dyplomacji” w sprawie Wołynia. W artykule napisano, iż „urzędniczka przyznała, że w sprawie tragedii wołyńskiej Kijów i Warszawa mają nieco inne stanowiska, dlatego konieczne jest znalezienie wspólnego podejścia do niej na najwyższym szczeblu”.

Po przytoczeniu wypowiedzi Paprockiej, autor artykułu w następujący sposób wyjaśnia ukraińskim czytelnikom, czym była – jak nazywają to Ukraińscy – tragedia wołyńska: W 1943 r. wybuchła walka zbrojna między ukraińskimi i polskimi powstańcami na okupowanych przez nazistów terenach Zachodniej Ukrainy, częściowo sprowokowana przez niemieckich okupantów. Bardzo szybko konfrontacja przerodziła się we wzajemne ataki na ukraińską i polską ludność cywilną. W rezultacie, według różnych szacunków, zginęło kilkadziesiąt tysięcy cywilów, głównie na Wołyniu. Uważa się, że zginęło znacznie więcej Polaków niż Ukraińców. W Polsce przyjęło się zrzucać winę za tę tragedię wyłącznie na stronę ukraińską, a jako winowajcę „oznacza się” całą UPA, a nie konkretnych wykonawców.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Tak wygląda ukraińska wersja historii, czyli po prostu kłamstwo, którego celem jest wybielenie zbrodniczej organizacji OUN-UPA. Wbrew twierdzeniom autora artykułu nie było „walki zbrojnej między ukraińskimi i polskimi powstańcami”. Było ukraińskie ludobójstwo na Polakach, zaplanowane i przeprowadzone w ramach szowinistycznej ideologii banderowskiej postulującej Ukrainę „czystą jak szklanka wody”. A dzisiejsza Ukraina gloryfikuje architektów i wykonawców tego ludobójstwa.

Świadkowie tamtej zbrodni, których relacje zebrał Jacek Międlar i opublikował w książce pt. „Sąsiedzi. Ostatni świadkowie ukraińskiego ludobójstwa na Polakach”, jednoznacznie demaskują ukraińskie kłamstwo. Każda z tych relacji to wspomnienie osoby, która wtedy była dzieckiem i widziała jak ukraińscy rezuni bestialsko mordowali członków ich rodzin. Niech ich relacje będą odtrutką na ukraińskie kłamstwo. Książka do nabycia TUTAJ.

Źródło informacji i cytatów: unian.ua

Zobacz też:

J. Międlar: Wybudowałem pomnik trwalszy niż ze spiżu…

 

Może ci się spodobać również Więcej od autora

% Komentarze

 1. z-k mówi

  rezuńskie sukinsyny, oby ich cholera

 2. Piotrx mówi

  EKSTERMINACJA LUDNOŚCI POLSKIEJ KRESÓW WSCHODNICH
  http://przemyslhistoria.pl/przemysl/dzieje/rus/referat.pdf

  …..Odnaleziono dokument świadczący o kierowniczej roli OUN-Bandery w planowej eksterminacji Polaków. Brzmi on:

  „Rozporządzenie specjalne. Rozkazuję wam przeprowadzenie czystki swojego rejonu z elementu polskiego oraz agentów ukraińsko-bolszewickich. Czystkę należy przeprowadzić w stanicach słabo
  zaludnionych przez Polaków. W tym celu stworzyć przy rejonie bojówkę złożoną z naszych członków, której zadaniem byłaby likwidacja wyżej wymienionych. Większe stanice będą oczyszczone z tego
  elementu przez oddziały wojskowe nawet w biały dzień […] Zmobilizować do tej pracy wszystkich członków, a także młodzież i kobiety. Wykonywać wszystkie polecenia dokładnie i natychmiast. Dlaczego ciągle to zaniedbujecie? Oczyszczenie terenu musi być zakończone jeszcze przed naszą Wielkanocą, ażebyśmy świętowali ją już bez Polaków. Pamiętajcie, że jak bolszewicy zastaną nas z Polakami na naszych terenach, wtedy wszystkich nas wyrżną. Działać szybko i mądrze. Mamy w tych sprawach określone pełnomocnictwa od Niemców. Nie trzeba przestrzegać konspiracji […] Nikogo nie oszczędzać, nawet w przypadku małżeństw mieszanych wyciągać z domów Lachów, ale Ukra
  ińców i dzieci w tych domach nie likwidować. Przypominam jeszcze raz, że musi to być wykonane jeszcze przed naszymi świętami. Wyciągnąć całą broń, a także amunicję, bo jest teraz potrzebna. Niech broń leży na strychach. Jest przecież rewolucja […]. Wydobyć broń. Śmierć Polakom.
  Chwała bohaterom! Postój 6 kwietnia 1944. Orest Karat (-) ”

  Dokument ten jednoznacznie potwierdza, że nie mogło być mowy o jakichkolwiek akcjach spontanicznych i samorzutnych . To OUN-Bandery wydała rozkaz mordowania wszystkich, a więc także
  starców, kobiet i dzieci . Nie mamy do czynienia, jak sugerują niektórzy badacze z „utratą kontroli” nad wydarzeniami przez OUN potem UPA – jest to nieprawda. Operacja ludobójstwa była precyzyjnie zaplanowana.

 3. Hammurabi mówi

  Z bestialstwem ukraińskim jest tak, jak z rosyjskim a od kilku, kilkunastu lat niemieckim.
  Ukraińcy wzorem swoich „idoli” liczą na zatarcie swoich zbrodni poprzez śmierć świadków oraz tworzenie własnej „historii” i poprzez to na całkowitą bezkarność a nawet poparcie świata który swoją wiedzę czerpie z ilustrowanych brukowców.
  Tu trzeba oddać Jackowi Międlarowi głęboki pokłon za jego pełną poświęcenia i uporu pracę!
  Dość przypomnieć narrację wyjątkowej kanalii, prezesa ukraińskiego IPN Włodymyra Wiatrowycza. To on zaczął oficjalnie posługiwać się ukutym przez ukraińskich „historyków” terminem „wojna” w temacie ukraińskich zbrodni ludobójstwa, co bezpośrednio wynikało z zanegowania zbrodniczości antypolskiej akcji UPA zaś Zełenski zaproponował Dudzie zbudowanie na granicy Ukrainy i Polski „wspólnego memoriału pojednania” zapominając, że jego fundamentem musi być uznanie swoich win, żal i zadośćuczynienie. Bez tego to jedynie obliczona na poklask durnej europejskiej gawiedzi pusta deklaracja.
  Tak jak ZSRR poprzez dziesiątki tysięcy trupów w okresie powojennym budował „historię” dotyczącą pełnego poświęcenia „wyzwalania” (czyt. OGRABIANIA) Europy, tak Ukraina poprzez kłamstwo robi to samo wyłącznie dlatego, że – póki co – nie ma mocy lokować ciał Polaków w studniach oraz po łączkach i w dołach z wapnem wzorem UB/NKWD.
  Zwracam tu uwagę na przemilczaną wypowiedź Przewodniczącego Dumy Wiaczesława Wołodina który chce ukarana Polski za „zdradę pamięci historycznej” dotyczącą wyzwolenia naszego kraju przez Związek Radziecki podczas II wojny światowej. To, że to tylko radziecka „pamięć historyczna” z tą prawdziwą historią mająca wspólną wyłącznie nazwę, to nieistotny dla większości „ludzi radzieckich” fakt.
  Źle się dzieje i dziać się będzie jeszcze gorzej bo w Polsce, w kraju i pośród narodu tak zbrodniczo doświadczonych przez sąsiadów nierzadko spotkać się można z przyjmowaniem ich narracji.
  To dla mnie jest haniebne i niezrozumiałe.
  Niech mi ktoś wytłumaczy czym spowodowane było ciche i nieśmiałe kwilenie Morawieckiego po słowach Wołodina? Wiem, że to bankier więc uczucia oraz wiedzę i pamięć a ma zdefragmentowane ale czy pośród stada otaczających go doradców nie ma nikogo z podstawową znajomością historii najnowszej? Podobnie z Dudą obściskującym się z Zełeńsim.

 4. Piotrx mówi

  Ukraińskie ofiary OUN-UPA
  http://przemyslhistoria.pl/polemiki/rubiez/ofiary/ofiary.html

  Jak pisze W.Poliszczuk: „Gdzieniegdzie pojawiają się tylko enuncjacje ukraińskich nacjonalistycznych autorów o 30 000 ofiar ukraińskich, które rzekomo padły z rąk polskich. Tę ostatnią liczbę można przyjąć nic tylko za prawdziwą, ale nawet za zaniżoną o około 10 000, z tym jednakże zastrzeżeniem, że spośród około 40 000 ofiar ukraińskich nic więcej niż 10% tej liczby padło z rąk polskich, natomiast około 36 000 Ukraińców, w przeważającej mierze ukraińskiej ludności cywilnej, straciło życie z rąk nacjonalistów ukraińskich”

 5. verizanus mówi

  @ Hammurabi Jest takie powiedzenie, że Karol Wielki wymordował 3 na 4 Saksonów, czym zyskał sobie miłość i szacunek pozostałych przy życiu ;).

 6. anonim mówi

  Pokrętność ukrolskiej wersji historii ludobojstwa wolynskiego jest na rowni z talmudyczna pokretnoscia parchow z sprawie obozow smierci.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.