Ukraiński parlament potępił ustawę o IPN. Padły groźby o wykorzystaniu Ukraińców w Polsce do akcji antypolskich

uroczystość ku czci żołnierzy kolaboracyjnej dywizji SS-Galizien/fot. Twitter
11

Ukraińska Rada Najwyższa przyjęła oświadczenie potępiające nowelizację polskiej ustawy o IPN umożliwiającej wszczynanie postępowań karnych za negowanie zbrodni ukraińskich nacjonalistów. Oświadczenie poparło 242 deputowanych w liczącym 450 osób parlamencie. Według ukraińskich deputowanych nowelizacja ustawy o IPN zawiera „wykrzywione pojęcie” ukraińskiego nacjonalizmu, co pozwoli na manipulowanie tym terminem i wzmocni nastroje antyukraińskie w Polsce. „Otwarty dialog, swobodna wymiana myśli i wolność akademicka znalazły się pod groźbą postępowań karnych, co przeczy wartościom demokratycznym” – czytamy w dokumencie.

Rada Najwyższa ogłosiła jednocześnie, że solidaryzuje się ze wspólnotą międzynarodową w sprawie nowelizacji ustawy o IPN i nie zgadza się na negowanie zbrodni Holokaustu. „Pospieszne i niewyważone akty ustawodawcze świadczą o tym, że instrumentalizacja polityki pamięci wykorzystywana jest przez parlament Polski w doraźnych celach”- napisano w oświadczeniu.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Były minister obrony Ołeksandr Kuźmiuk oświadczył: „Milion dwieście tysięcy Ukraińców w Polsce to piąty ukraiński front, który wszedł do Polski i oni chwycą za kopie.”

Z nowelizacją ustawy o IPN nie zgadzają się także urzędnicy na zachodniej Ukrainie. W Tarnopolu i we Lwowie zezwolono na wieszanie banderowskich czerwono-czarnych flagi na budynkach administracyjnych.

Źródło: rmf24.pl

Może ci się spodobać również Więcej od autora

% Komentarze

 1. Mario mówi

  Upaincy i wartości demokratyczne hehe śmieszne

 2. Jarek mówi

  proszę zauważyć, że ukraińscy oligarchowie którzy m.in sponsorują współczesnych banderowców oraz prowadzą politykę kraju w oparciu o mit banderyzmu nie są Ukraińcami a ukraińsko języcznymi chazarami. Ukraińcy tak na prawdę są współcześnie tak samo zmanipulowanym społeczeństwem jak my i nasze narody napuszcza sie na siebie – oczywiście wiadomo kto napuszcza. Należy pamiętać o ofiarach banderyzmu na Wołyniu i czcić ich pamięć ale też należy brać pod uwagę że dziś stucznie jesteśmy na siebie napuszczani szczuci wręcz a nasze narody z kolei napuszczane są przez te same śmierdzące czosnkiem siły na Rosjan – potrzebna jest jedność Słowian. Wszyscy jesteśmy więc przez media i politykierów oszukiwani okłamywani i manipulowani bo oni jak nic boją się tego że się zjednoczymy

 3. Waldemar mówi

  A ja na co dzień pracuję z Ukraińcami w liczbie osób 8 .

  1. janek mówi

   Większości normalnych ukraińców zależy na spokojnej pracy, nie mają interesu w robieniu prowokacji, widzą co się stało z powodu majdanu w ukrainie i myślę że nie są zainteresowani destabilizacją kraju w którym zarabiają na lepsze życie bo to uderzyłoby w ich prywatny interes. Ale są też opłacani prowokatorzy którzy mogą próbować wywrócić ten stolik.

 4. darek mówi

  Po takiej odpowiedzi bylego ministra wszystim upancom w Polsce powinn sie pokazaz kierunek granicy… dopiero by sie narobilo w upainie jakby milion upancow odstawiono od koryta….

 5. Hammurabi mówi

  Może nie „piąty front”, ale piąta kolumna na pewno!

 6. Robert mówi

  Ukrainiec pracujacy w Polsce jest grzeczny dopóki się nie skuje gorzałą,bo cwany wie co zarabia,jak się nawali,zwierzyna

 7. Beni mówi

  Porabany Dudus POdarowal banderowcom duzo euro,dlatego ze tam sa pejsaci.Prezydent musi byc Polakiem od pokolen a nie taka marjonetka.Czy doczekamy sie Wolnej Ojczyzny?

  1. Konrad mówi

   Słuszna prawda, ale musimy jako Polacy bardziej patrzeć na kandydatów w wyborach i pamiętać ich wcześniejsze działania, a nie słuchać i nie łykać „kiełbasy wyborczej”.

 8. Xenon mówi

  3 filary ukraińskiego eksportu?

  W papu, w pipu i w żopu…

 9. Zdzisław mówi

  Banderowcy to ostatnia nadzieja Putina na zblokowanie wejścia Ukrainy do UE

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.