Ukraińska pisarka: Polacy mają zapomnieć o Wołyniu i bronić Ukrainy przed Rosją

Oksana Zabużko/ fot. screen
45

Ukraińska pisarka Oksana Zabużko apeluje o pomoc dla Ukrainy zaatakowanej przez “nowego Hitlera”. W rozmowie z Wirtualną Polską zarzuciła polskiemu rządowi bezczynność w obliczu wojny na Ukrainie. –  Czym się zajmuje wasz rząd? Przeszłością. IPN-em. A my teraz mamy wojnę, teraz mamy akty terrorystyczne. Polska polityka jest krótkowzroczna, a my teraz mamy Rosjan pod łóżkiem. To znaczy nie tylko tam na Wschodzie, nie tylko w Donbasie i na Krymie, ale wszędzie na Ukrainie. – powiedziała Zabużko.

Przypomniała też o memorandum podpisanym w 1994 roku w Budapeszcie, w myśl którego Ukraina zrzekła się broni jądrowej w zamian za gwarancje bezpieczeństwa. – USA, Wielka Brytania i Rosja zagwarantowały nam wtedy respektowanie niepodległości Ukrainy i istniejących granic, w zamian za zniszczenie rakiet nuklearnych. Coś nam wtedy zagwarantowano, tak? Ale o tym wszyscy teraz wygodnie zapomnieli – stwierdziła Zabużko. – W kontekście prawa międzynarodowego obowiązkiem wszystkich rządów – w tym polskiego – jest oprzytomnieć wreszcie. W Rosji mamy nowego Hitlera, którego apetyt jest nienasycony. Trzeba jak najszybciej tego agresora poskromić – zaapelowała pisarka.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Mój komentarz: Apel Oksany Zabużko nie wycisnął łez z moich oczu. Ukraińska pisarka nie musi tłumaczyć Polakom, kim jest Putin i jakim państwem jest Rosja. My, Polacy, doskonale o tym wiemy. Ale wiemy też, do czego zdolni są Ukraińcy i jakim państwem jest dziś Ukraina oddająca cześć zbrodniarzom, którzy dokonali ludobójstwa na Polakach na Wołyniu i w Małopolsce Wschodniej. Okrucieństwo tej rzezi miało pokazać „wrażym Lachom”, że na Ukrainie nie ma dla nich miejsca. A teraz Zabużko domaga się, żeby Polacy rzucili się na pomoc potomkom ukraińskich rezunów.

Sprawdziłam, co Oksana Zabużko ma do powiedzenia na temat Rzezi Wołyńskiej. „Dawne krzywdy polsko-ukraińskie zarosły trawą. A teraz to jest rozdrapywane. Nie chciałabym, żeby dawna, przestarzała krzywda, zburzyła nasze dobre relacje. Rozdrapywanie nieistniejącej krzywdy to wzywanie uśpionych demonów” – tak Zabużko skomentowała film „Wołyń” w rozmowie z Wirtualną Polską w lipcu 2018 r. Ludobójstwo na Polakach to nieistniejąca krzywda? Ciekawa koncepcja, prawda?

A teraz zobaczcie, co Zabużko mówi o Banderze. „Dla mnie to nie jest aż tak ważna postać, ale w podręcznikach historii musi być. Bandera nie ma nic do czynienia z Wołyniem, on wtedy siedział w obozie w Sachsenhausen. Proszę go nie mitologizować! Trzeba zrozumieć, że terroryzm ukraiński w latach 30. nie pojawił się znikąd. Polska musi przewietrzyć swoją bieliznę historyczną z dwudziestolecia międzywojennego. Polska nie była wtedy zbyt dobra dla swoich mniejszości narodowych” – stwierdziła w tym samym wywiadzie.

Czytając wynurzenia Zabużko zaczęłam się zastanawiać, czy w głowie tej kobiety nie uroił się przypadkiem pomysł, że Polacy muszą teraz rzucić się na rosyjskie czołgi, aby odkupić swój „grzech” wobec Ukraińców. A Rzeź Wołyńska? Oj tam, oj tam. Było minęło, a w ogóle nie ma o czym gadać, bo to budzenie demonów. Powiem tak: bezczelność tej pisarki jest po prostu niepojęta.

Źródło cytatów: wp.pl

Przeczytaj też:

„Rzeź wołyńska to antyukraińska propaganda!” Skandaliczna uchwała negująca rzeź wołyńską, a z Polaków czyniąca zbrodniarzy!

Może ci się spodobać również Więcej od autora

% Komentarze

 1. OZ mówi

  Ukraińska pisarka powinna raz na zawsze zapamiętać : nigdy, ale to nigdy Ukraińcy nie są, nie będą i nigdy niw byli ani naszymi braćmi, ani przyjaciółmi – są tylko i wyłącznie sąsiadami i to takimi jak widać o banderowskich korzonkach bo innych mieć nie chcą – na takim kajaku daleko nie popłyną.

  1. Ela mówi

   Zawsze będziemy pamiętam nasze krzywdy. A nie będzie Polska nadstawiac łba za banderowcöw

  2. Huligan mówi

   ŚWIETE SŁOWA.SZACUNECZEK

  3. Rena mówi

   Popieram! Ukraińcy bardzo dużo okropnej krzywdy i zła wyrządzili Polakom! Tego nie da się nigdy zapomnieć i NIE powinno się zapomnieć! Nikt nie zadał takiej i tyle krzywdy Polakom, jak Ukraińcy! “Dobre pamięta się długo, a złe jeszcze dłużej!” Kiedyś mieszkałam wśród Ukraińców, to ich bardzo dobrze znam! To baaardzo zły i podły naród! Rodzice moi też tak mówili ( już nie żyją).

 2. Gosc mówi

  Nigdy Polacy nie zapomna rzezi wolynskiej.
  Nie bedzie nam ukrainka mowic kogo mamy kochac, a kogo nienawidziec.
  Marze o tym, aby Pan Putin zrobil z potomkami rzeznikow ,,porzadek,,.

  1. Choć mówi

   Rozebrać to do spółki z ruskimi i będzie po problemie

 3. Rozsadek mówi

  Predzej bede bronic Rosji przed ukraincami, niz ukrainy przed Rosja.

  1. maciek mówi

   dokładnie!

 4. finka mówi

  Wypada zacytować Pilsudskiego o bezczelnosci k…w, Ukraińcy pozwalaja sobie za dużo i zdradą ineresów Polski jest niereagowanie rządu na rózne ukraińskie prowokacje. W Banderlandii coraz to nowe przyczólki zdobywją naziści, a my mamy budować dobre relacje z tymi, którzy za bohaterów uznają SS Galizien, zasłużeni w wyjątkowym bestialstwie w tłumieniu Powstania Warszawskiego. Podobnie z wychwalaniem banderowskich zbrodniarzy, rzeźników z Wołynia, tego nie da sie zakopać, a Dudasz polecial z 4 mld. z naszych podatków, żeby wrogów wspomóc. Teraz zamiast występować w interesie Polski pyskuje o interesie Ukrainy wobec jawnej prowokacji ukraińskiej na Morzu Azowskim. Z dwojga złego wolę dogadywać się z Putinem niż z Walcmanem vel Poroszenką.

 5. Konrad mówi

  Tęsknota za bronią jądrową? Chyba dobitnie świadczy o mentalności Banderowców

 6. Hammurabi mówi

  Kiedyś, Wielka Brytania i Francja również coś “gwarantowały” Polsce. Odrzucając emocje, nie sposób w tym przypadku nie potraktować kolejnego wystawienia omamianego obietnicami bez pokrycia kraju na strzał. I to planowany wcześniej strzał!
  Jasna rzecz, że polska krew na brudnych łapach ukraińskich zboczonych bydlaków nigdy, przenigdy nie zaschnie. Nigdy też Polacy o mordzie wołyńskim nie zapomną, pomimo starań trzymających władzę kanalii.
  Przykład Ukrainy jednak, powinien pozapalać alarmowe lampki w polskich głowach tak ochoczo dających wiarę słowom padającym z tych samych gęb, które już wielokrotnie obietnic nie dotrzymywały.
  Czyż trzeba przypominać “dziwną wojnę”? Czy trzeba przypominać decyzję podjętą 12 września 1939 przez Najwyższą Radę Wojenną francusko-brytyjską w Abbeville o niepodejmowaniu generalnej ofensywy lądowej na froncie zachodnim i działań powietrznych RAF nad Niemcami??? (Marszałek polny Wilhelm Keitel i generał Alfred Jodl autorytatywnie oświadczyli na procesie norymberskim, że Wehrmacht odnoszący takie sukcesy w osobnych kampaniach przeciwko Polsce, a później przeciwko Francji mógłby nie sprostać wojnie na dwa fronty w roku 1939. Według świadectwa Jodla: „Do roku 1939 byliśmy oczywiście w stanie sami rozbić Polskę. Ale nigdy – ani w roku 1938, ani w 1939 – nie zdołalibyśmy naprawdę sprostać skoncentrowanemu wspólnemu atakowi tych państw [Wielkiej Brytanii, Francji, Polski]. I jeśli nie doznaliśmy klęski już w roku 1939, należy to przypisać jedynie faktowi, że podczas kampanii polskiej około 110 dywizji francuskich i brytyjskich pozostało kompletnie biernych wobec 23 dywizji niemieckich”. Keitel poświadczył, że dowództwo niemieckie widziało w brytyjskiej i francuskiej bierności militarnej podczas kampanii polskiej wskazówkę, że Wielka Brytania i Francja pogodziły się z podbojem Polski przez nazistów i nie mają poważnego zamiaru udzielenia Polsce pomocy). Czy trzeba przypominać, że wynikiem tej decyzji była realizacja paktu Ribbentrop-Mołotow i wszystkie późniejsze zbrodnie na polskim narodzie z tymi ukraińskimi włącznie!!!???
  Podobnie jak wówczas liczący na pomoc Anglii i Francji, liczący dziś na amerykańską srodze się zawiodą.

 7. dgdgd mówi

  nikt nie będzie bronić nazistów z ukrainy , naziole z ukrainy mają zostać wybici przez ruskie qvrvy ! Ja pamiętam co ukraińskie ścierwa nietak dawno zrobiły ruskim w jednym budynku na terenie ukrainy (byłej )! Smierć ukrainie i jej parszywej nazistowskiej ludności !

 8. sten mówi

  DAROGAJA OKSANA ZABUŻKO ….SIEWODNIA TO TY SWAJU SOROCZKU I TRUSY PREWIETRY . OT BLAD ‘ PRAKLATA !

 9. Hammurabi mówi

  Panie Piotrze a może tak coś więcej o powstałej w 1920 roku Ukraińskiej Organizacji Wojskowej i o jej celach?
  Z tego co wiem, Od lipca do końca listopada 1930 roku w ramach tzw. drugiego wystąpienia UWO doszło do prawie dwustu przypadków sabotażu…

 10. I. T. mówi

  Niech nam oddadzą Lwów a Rosji Donbas i Odessę. Nic nam do ich awantur banderowskich.

 11. Dan mówi

  Ja w przeciwieństwie do tego babsztyla, czekam spokojnie jak Rosja zajmie i wybije banderowców na Ukrainie.

  1. sten mówi

   Taaa czekaj spokojnie aż rosja wybije ukraine …..doczekasz się ! Jasne, lepiej mieć bandyte za płotem bo już dawno nie czuliśmy chłodu lufy na potylicy . Was wszystkich obowiązkowo powinno się wywozić do Ostaszkowa Miednoje krępować ręce drutem kolczastym byście przez noc poklęczeli nad mogiłami polskimi By wam rozum z dupy wrócił do głowy .

  2. Dan mówi

   Kolejny przygłup w wypranym “muzgiem” wypisuje swoje mądrości. Ekonomicznie i militarnie bardziej opłaca nam się trzymać z Rosją, niż trupem USA i gównianym Fort Trump, Czy naprawdę tylko na to stać Polskę? Raczej tak, patrząc Pizdzielców przy władzy.

  3. Rena mówi

   Popieram!

 12. Mika mówi

  Powinni Rosjanie wziąść przykład z tego co robiliście z Polakami na Wołyniu i z wami atamanami zrobić to samo! Putin jest ok.

 13. Nacjonalistka mówi

  Niech sobie Ukraina pozbiera swoich obywateli z całej Europy i Izraela, i niech się biją za OJCZYZNĘ . Co nie nauczył ich Bandera co to HONOR.

 14. Ela mówi

  Rzezi wołynskiej nigdy nie zapomnimy. Wiemy na co stac Ukraincöw. Co mamy nadstawic za was łeb przeciw Putinowi? Czcicie mordercöw ktörzy zgotowali nam rzeź .Stawiacie pomniki Banderze a teraz chcecie żebysmy narażali się Rosji? Dosyc Polska wycierpiała. Dosyc!!!

 15. Ela mówi

  Oddajcie nam Lwow Nie zapomnimy Wołynia i mordercy Bandery. Putin jest dobrym przywudcą i wodzem

 16. Jacek Wójcikiewicz mówi

  Tzw.Ukraina to jak mawiał i pisał Roman Dmowski-“humbug wyrobu masońsko-niemieckiego”,”międzynarodowy,a głównie żydowski dom publiczny”,”wrzód na dupie Europy”,”wielkie zagrożenie dla Polski”.

 17. Jacek Wójcikiewicz mówi

  Precz z Banderolandem!!!Precz z ukraińskimi nazistami,szowinistami i zbrodniarzami!!!Precz!!!

 18. Jacek NH mówi

  “Istnieje jedna tylko alternatywa dla Europy: albo azjatyckie barbarzyństwo pod przywództwem moskiewskim zaleje ją jak lawina, albo Europa musi odbudować Polskę, stawiając między sobą a Azją 20 milionów bohaterów, by zyskać na czasie dla dokonania swego społecznego odrodzenia” – Karol Marks

 19. ikss mówi

  Ta chora polityka wobec Ukrainy jest wynikiem zażydzenia polskich elit politycznych. To jest problem. Statystycznemu Polakowi trudno zrozumieć skąd bierze się taka miękka postawa wobec Ukrainy, USA i Izraela. Można to zrozumieć tylko wtedy gdy zrozumie się jak wielu polityków o polskobrzmiących nazwiskach to de facto żydowskie popłuczyny. Ludzie bez polskiej tożsamości, tylko z polską mową, urodzeni w Polsce, jednak ich rodzice, dziadkowie to ludzie kosmopolityczni, nie uożsamiający się z Polską i Polakami, wręcz uczuleni na polskość. Obecnie znaleźli sobie oni wszyscy wygodną psychicznie protezę i sami o sobie mówią, że są” “Europejczykami”. Cokolwiek to znaczy. A więc ci pociotkowie żydów z Polski obecnie robią desant na Ukrainę jako kolejny po Polsce cel do okradzenia z majątku rodzimej ludnośći. Dlatego Prezydentem jest Żyd uwłaszczony na państwowym. Dlatego polscy żydzi wysłąli swoich aby “doradzali” jak “sprywatyzować” ukraiński majątek (Balcerek). Pokazać jak budować dwa razy droższe drogi (Sławek – ps. Pan Tik Tak) I dlatego w zarzydzonych mediach ma być postawa uległa wobec Ukrainy aby w komfortowej atmosferze podłączyć się do cycka, do okazji przejmowania ukraińskich fabryk, ziemii, nieruchomości. Szkoda mi tych wszystkich żydów, oni chyba naprawdę w nic nie wierzą. Poza tu i teraz i pieniądzem. Jak mały trzeba mieć umysł aby sądzić, ze życie to jednorazowy wymiar bilogiczny.

 20. Piotr mówi

  Nie ucz nas historii i nie mow co mamy myslec. Zajmij sie lepiej Ukraina zamiast pouczac Polakow. Kto tym razem jest winny waszej sytulacji? Kogo tym razem bedziecie mordowac. Zrozumcie ze nie bedziemy wam pomagac i nikt nie bedzie straciliscie szanse jaka u nas mieliscie a jeszcze kilka lat tamu Polacy mieli inne podejscie ale pokazaliscie swoja prawdziwa twarz tanczac na kosciach pomordowanych Polakow niech wasi bohaterowie wam pomoga bo puki co uciekacie i oddajecie ziemie nawet jak bysmy chcieli to niby komu miibysmy pomagac i kto z nami by tam stal ramie w ramie? Ci co tak ochoczo uciekaja przed Rosjanami? W Polsce niema miejsca dla waszych klamstw i nigdy nie bedzie.

 21. czytelnik mówi

  pani oksano – moim skromnym zdaniem ruscy mogą was zaorać … zresztą niech pomoże wam izrael który chce wam wepchnąć 100.000 żydów do osiedlenia.

 22. pożyjemy , zobaczymy ... mówi

  Polacy wierza , ze Lwów z kolebka inteligencji Polskiej , świetnym Uniwersytetem we Lwowie kiedys wróci do macierzy ..ale nie ma Józefa Pilsudzkiego a z tymi “politykami ” obecnymi marne szanse …..Te 3 mld PAD to zaliczka ?

 23. Andrzej mówi

  Panie Putin zrób Pan w końcu porządek z tymi banderowcami.Mam na mysli to,by ukraina znikneła z map swiata.Czekam na to, i liczę na Pana Panie Putin.

  1. Gosc mówi

   Popieram Twoja wypowiedz. Jednakowoz to nie zalatwi definitywnie sprawy, bo ukraincy tworza ogromna grupe w Kanadzie, Stanach Zjednoczonych, a mysle, ze i w innych krajach.
   Trzymaja sie mocno, jakby tworzyli ma fie, wyznaja kult bandery, zbrodniarza wszechczasow. Jakos to w ogole nie koliduje z ,,demokratyczna,, polityka USA, Kanady i innych glosicieli sprawiedliwosci, praworzadnosci, itd. itp. bajek. Enklawy zbrodniczych ideologii maja sie dobrze w bardzo ,,demokratycznych,, panstwach, jak widac.

 24. Nacjonalistka mówi

  Niech sobie Ukraina pozbiera swoich obywateli z całej Europy i Izraela, i niech się biją za OJCZYZNĘ. Chyba nauczył ich Bandera co to HONOR.

 25. PZM mówi

  Chuj z wami Ukraińcami,niech was Putin rozjedzie czołgami.

 26. kuba mówi

  Polacy, o Wołyniu nie wolno żadnemu z nas nigdy zapomnieć. To co się stało to ewenement na skalę światową. Nawet Hitler kierował się w eksterminacji chłodną kalkulacją, a Ukraińcy prowadzili rzeź Polaków na Wołyniu za pomocą masowych tortur. Zadawali sobie wysiłek i trud, by ich ofiary doznały jak największego niewyobrażalnego, trwającego czasem kilka dni cierpienia. W dodatku to bydło nigdy nie przeprosiło Poslki za to co zrobiło z wspaniałymi Polakami Wołynia. Młodzi ukraińcy zapytani odpowiadają, że zrobiliby to samo jeszcze raz. W tej chwili na Ukrainie lepiej nie mówić po polsku, a i można zamówić w barach takie kwiatuszki jak ;kiełbasa z Polaka’. Ukraiński banderyzm jest wciąż tak samo żywy i psychopatyczny. Nie dajcie się nigdy omamić takiej żałosnej propagandzie o obronie naszych ‘braci’ ukraińców, którzy sami dokonują prowokacji względem Rosji – wystarczy poeksplorować media alternatywne. Nie dajcie się ogłupić.

 27. M mówi

  napluć na twarz tej ” damy ” MY POLACY MAMY upadlinę w dddd dla NAS TO TYLKO PECH MIEĆ taki upaDŁY kraj za sąsiada PŁOT NA GRANICY I OLAĆ ich

 28. sten mówi

  Onuce won z tego portalu , Won do moskwy – mordoru tam siać wieczną nienawiść i strach , kiedyś was pochłonie piekło razem z banderowcami .
  Jacku kasuj sowieckich troli .

 29. Janusz I mówi

  Dopóki żyję ja, moje dzieci, wnuki i prawnuczka, nie zapomnimy o bestialskim zamordowaniu nastoletniego brata mojej babci na Pokuciu.

 30. Stefan mówi

  W wiekszosci ukraincy sa bardzo wredni falszywi itd

 31. Czesław mówi

  http://isakowicz.pl/rzeczowa-opinia-prof-boguslawa-pazia-na-temat-ukrainy/
  Z cyklu „Patrzę sobie” (6). Zastanawia mnie od lat jak to jest?
  1. Ukraina liczy 42 miliony obywateli i po upadku Związku Sowieckiego miała jedną z najpotężniejszych armii świata a żaden (sic!) z tych 42. milionów Ukraińców nie wystrzelił ani jednego pocisku, aby bronić „odwiecznie ukraińskiego” Krymu. Tymczasem, nie tak dawno wcale nie brakowało chętnych (były ich tłumy!) w Odessie, aby spalić żywcem blisko 50 bezbronnych ukraińskich Rosjan, w tym: kobiety w zaawansowanej ciąży.
  2. Na Ukrainie jest jakoby wojna z Rosją, a ta sama Ukraina co roku zwiększa swój eksport do Rosji: zboża, innych produktów rolnych (Polska w tym samym czasie ogłasza bojkot handlu z Rosja w solidarności z Ukrainą), a nade wszystko: broni za kilkaset milionów dolarów (to oficjalne dane, zaniżone).
  3. Na Ukrainie od lat jakoby trwa wojna, a Ukraina w żadnym międzynarodowym gremium jak ONZ nie ogłosiła się krajem napadniętym np. przez Rosję.
  4. We Lwowie, Łucku, Tarnopolu etc etc. niemal co tydzień banderowcy organizują wielotysięczne wiece, na których ta hołota z portretami Bandery i Szeptyckiego wrzeszczy „Smert’ woroham!”, a wg oficjalnych danych tylko w tym roku z ukraińskiej armii zdezerterowało 32 tysiące Ukraińców. Tymczasem, żaden z banderowców na Ukrainie ani w Polsce nie chce zająć ich miejsca w szeregach armii.
  5. Prezydent Ukrainy Poroszenko twierdzi, że Rosja to agresor i kraj bandycki. Jednocześnie, prywatnie, ten sam Poroszenko robi z Rosją gigantyczne miliardowe interesy – rocznie w kraju Putina zarabia on na produkcji słodyczy ok. miliarda dolarów i płaci Putinowi setki milionów dolarów podatku, aby ten miał za co np. wybudować most na Krym i opłacić żołd dla armii na Krymie.
  6. Rosjanie ostrzelali i zajęli trzy ukraińskie statki wojenne, a Ukraina zamiast ogłosić stan wojny ogłasza stan wojenny i w dodatku na ograniczonym obszarze. – To tak, jakby zajść w ciążę, ale częściowo. Stan wojenny ogłasza się ze względu na zagrożenia wewnętrzne: anarchia, sabotaż, dywersja
  7. Ukraińcy regularnie organizują marsze jak ten poniżej na zdjęciu w zajętych polskich miastach a jednocześnie, dziś otwartym już tekstem, chcą abyśmy, już nie tyle „z” nimi, ale „za nich” walczyli o niepodległość samostinoj Ukrainy. A oni będą maszerować i krzyczeć „Bandera hieroj!”, „Smert’ l’acham!’ „Lviv ne dlja polskich paniv!”
  Dr hab. Bogusław Paź, profesor Uniwersytetu Wrocławskiego

  Polska zapomniała Ukraińcom wiarołomność (Chmielnicki) i w 1920 r. chciała pomóc Ukrainie a w rezultacie Polska wystawiła armię 900 tysięczna a Petlura tylko 30 tys., w linii maksymalnie 7 tys.. Po stronie bolszewików było więcej Ukraińców. Potem w czasie Wielkiego Głodu Ukraińcy z Polski pomagali żywnościowo Ukraińcom z za Zbrucza. A w rezultacie Ukraińcy wschodni kochają Rosjan a Ukraińcy zachodni zrobili nam na Kresach genocidum atrox. W Przemyslu obok ich katedry jest postawiony obelisk-kamień gdzie miejscowi Ukraińcy napisali jak Ukraińcy z Polski nieśli pomoc żywnościowa dla Ukraińców będących w granicach ZSRR. Zarobkowi Ukraińcy niech wzorem gen.Hallera zbiorą się i pójdą odbijać Krym.

 32. marju73 mówi

  Dobrze że banderowcom odebrano atom.

 33. wewewewew mówi

  ukra zabili 4 miliony zydow pod hitlerem

 34. amerro mówi

  Zabuzko czy jak jej tam niech się od Polski trzyma z daleka i niech sobie swojej banderowskiej gęby Polską nie wyciera!!! gacie to niech przewietrzy sobie ona i niech się zainteresuje kto im naprawdę tę ukraine podpiernicza! wszak prezydentem jest Walcman a premierem jakiś hajcman czy inny jakis ….man A to juz wiadoma nacja jest!!!

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.