Ukraińska Federacja Piłkarska wprowadza koszulki z banderowskim pozdrowieniem

Marsz na Ukrainie z wizerunkami Stepana Bandery / Fot. EMPR
4

We wtorek Ukraińska Federacja Piłkarska zaprezentowała nowe koszulki reprezentacji. Widnieje na nich napis „Sława Ukrajini” („Chwała Ukrainie”). To część pozdrowienia Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów (OUN) i Ukraińskiej Armii Powstańczej (UPA), które dokonały ludobójstwa na Polakach na Wołyniu i w Małopolsce Wschodniej.

– „Sława Ukrajini” to główne hasło wielu pokoleń naszych rodaków, bohaterów Ukrainy. Teraz stało się oficjalnym opiekunem naszej reprezentacji. Ma dać energię i siłę naszym piłkarzom. Ma być talizmanem reprezentacji – wyjaśnia Andrij Pawełko, prezydent FFU.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

W rozmowie z portalem Radia Maryja decyzję Ukraińskiej Federacji Piłkarskiej skomentował prof. Włodzimierz Osadczy, Dyrektor Ośrodka Badań Wschodnioeuropejskich – Centrum Ucrainicum KUL. – Na każdym odcinku życia społecznego czy politycznego nacjonalizm ukraiński się rozszerza. Jeszcze nie tak dawno czerwono-czarne barwy na trybunach stadionów ukraińskich wywołały ostrą reakcję federacji piłki nożnej. Nie obyło się bez kar dla Ukraińców. Dziś jednak wszystkie wcześniejsze zastrzeżenia przestały obowiązywać – alarmuje prof. Osadczy.

– Reakcja naszych władz musi być priorytetowa z racji na doświadczenia narodu polskiego od strony naszych wschodnich sąsiadów. Tego nie ma, zatem mamy do czynienia albo z faktem braku wiedzy, co jest dziwne, bo przecież o tym mówimy, albo nasza polityka skierowana jest na to, żeby nie dostrzegać tego typu rzeczy. Ale jest to nic innego, jak tylko dawanie milczącego przyzwolenia na to, co się obecnie dzieje na Ukrainie – powiedział prof. Osadczy.

Źródło informacji i cytatów: radiomaryja.pl

Przeczytaj też:

„Kościół greckokatolicki jest przeżarty ideologią nacjonalizmu banderowskiego”. Nasz wywiad z prof. Włodzimierzem Osadczym

Może ci się spodobać również Więcej od autora

% Komentarze

 1. gojek mówi

  dobry upainiec to… wiecie jaki upainiec.

 2. Grand Admiral Thrawn mówi

  O! dopiero teraz pisowcy zauważyli że nacjonalizm ukraiński staje się niebezpieczny i akceptowalny przez państwa zachodnie. ?! Znając ich kulturę i ogromną skłonność do mordów, można się było tego spodziewać! Oby tylko nie skończyło się na deklaracjach bo wtedy marny nasz Polaków los!

 3. nacjonal. mówi

  …oj doigrają się upaińcy i to nie gdzie indziej a w Polsce,bedą pier.alać aż pod Zagłębie Donieckie prosto w łapy
  separatystów.
  Chwała Wielkiej Polsce!

 4. michu mówi

  Pewnie będą próbowali ich poszczuć na Polaków jak Serbów na Chorwatów, w końcu Białorusinów i Litwinów jest za mało ;).

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.