Ukraińcy odsłonili lwy na Cmentarzu Orląt. Minister Dworczyk dziękuje za „ważny dla Polski gest”

lwy na Cmentarzu Orląt/ fot. screen
10

W piątek (20.05.2022) Ukraińcy odsłonili posągi lwów na Cmentarzu Orląt we Lwowie. O sprawie poinformował na Twitterze minister Michał Dworczyk dziękując władzom ukraińskim za „ważny dla Polski gest”.

Posągi lwów były zakryte płytami paździerzowymi od 2016 roku, po tym, jak Lwowska Rada Obwodowa zwróciła się do ukraińskiej policji o sprawdzenie, czy ustawione na powrót przed Łukiem Chwały rzeźby nie posiadają „antypaństwowego charakteru”. Lwy trzykrotnie zostały odsłonięte. W lipcu 2018 roku grupa młodych turystów z Polski zdemontowała osłony. Jednego z nich zatrzymała policja, a sąd ukarał go grzywną. W grudniu 2018 roku policja zatrzymała kolejnych 4 polskich obywateli próbujących powtórzyć ten czyn. Z kolei w marcu 2019 roku skrzynie osłaniające posągi zerwała wichura, jaka przeszła przez Lwów.

Mój komentarz: W felietonie, który znajdziecie pod tym artykułem, napisałam, że „nawet gdyby Ukraińcy zdobyli się na symboliczny gest uwalniając lwy na Cmentarzu Orląt, nie może być mowy o żadnym „kochajmy się”. Albo Ukraińcy skończą z gloryfikacją ludobójców, albo nie zasługują na miano cywilizowanego narodu”. Zdania nie zmieniam, a „ważny dla Polski gest”, który dziś wykonali Ukraińcy, traktuję z wielką ostrożnością.

Polska przekazała Ukrainie sprzęt wojskowy za 7 mld zł. Ukraińscy uchodźcy otrzymali nie tylko darmowe zakwaterowanie i opiekę medyczną, ale również świadczenia socjalne finansowane z pieniędzy polskich podatników. Na każdym kroku polskie władze agitują za Ukrainą i przyznają pieniądze na kolejne programy wsparcia. W zaistniałej sytuacji odsłonięcie lwów to minimum przyzwoitości. I tak należy to traktować, a nie zachłystywać się ze wzruszenia. Obawiam się jednak, że polscy ukrainofile potraktują to jako dowód na słuszność uwielbienia dla ukraińskich „braci i sióstr” i będą gotowi ściągnąć z pleców i oddać im ostatnia koszulę w podziękowaniu za ten „ważny dla Polski gest”. Na rozsądek raczej nie ma co liczyć.

Źródło informacji: Twitter

Zobacz też:

Katarzyna TS: Siła symbolu, czyli PiS kokietuje „ruskie onuce”

Może ci się spodobać również Więcej od autora

% Komentarze

 1. Dawid mówi

  Zgadzam się z tym co tu zostało napisane przez Panią Katarzynę i też traktuję ten gest z wielkim dystansem bo tak na prawdę nic się nie zmienia.

 2. Alina mówi

  Można mówić o jakimś poczuciu odpowiedzialności, przyzwoitości i wdzięczności ze strony Ukraińców, jeśli zamienią nazwę Iwano-Frankiwska na poprzednią – STANISŁAWÓW, kiedy odkopią wszystkich zamordowanych Polaków i pochowają z należnym szacunkiem i podaniem przyczyny śmierci, kiedy przyjmą do wiadomości cała prawdę o Banderze, OUN i UPA i zmienią swoich bohaterów na takich mniej faszystowskich, splamionych krwią Polaków i współpracą z Hitlerem i Stalinem.
  Szkoda tylko, że odsłonili kamienne lwy dopiero wówczas, kiedy sami ponoszą wielką, niezawinioną ofiarę krwi …
  Mnie ciekawi, czy gdyby Trump został ponownie wybrany na prezydenta USA, to doszłoby to wojny na Ukrainie, czy nie doszło. Coś mi się zdaje, że nie byłoby żadnej wojny.

 3. W K mówi

  Minister Ziobro ogłosił, że podejrzani o zabójstwo Polaka na Nowym Świecie są Polacy, więc myliłem się, że to Ukraińcy.
  W sprawie odsłonięcia lwów ukraiński komentarz jest jasny, lwy odsłonili, więc stare rachunki wyrównane.

 4. Hammurabi mówi

  Kiedy tak patrzę na „dokonania” kolejnych rządów, na niszczenie dorobku Polaków, na ciągłe zaczynanie „od nowa”, na te wojny i wojenki, te „wycieczki” i podjazdy, na to przyklepywanie ustaw pod dyktando kacyków, kiedy widzę w poselskich ławach skompromitowanych drani, kiedy reprezentują mnie i mój kraj europosłowie-zdrajcy, kiedy widzę wyścigi germanofilów z ukrofilami i wciąż obecnych w „drugim rzędzie” filosemitów pilnujących poprawności po ichniemu, szlag mnie trafia.
  Trafia nad głupotą moich rodaków ufających byłym komunistom, nowym komunistom, gogusiom ze srebrnego ekranu i tym „zawodowym” posłom co to po kilka kadencji usługują swoim władcom.
  Wiadomo, że odsłonięcie lwów to tylko poza.
  Prawda jest zakopana w grobach a właściwie jamach gdzieś na Wołyniu, Podkarpaciu, wschodzie Małopolski i wielu miejscach Polski gdzie działały ukraińskie oddziały oddane Niemcom. Trupy zmasakrowanych ofiar sadystów spod znaku tryzuba milczą. Ich potomkom wbija się knebel w usta, bo ważniejsza dla popaprańców w rządach jest poprawność polityczna narzucona zza oceanu.
  Kiedy Polska krwawiła szarpana przez Niemców i Rosjan świat miał to gdzieś. Zgodził się na kolejne ej unicestwienie.
  A Ukraina?
  Jakże inny wydźwięk. Inne reakcje…
  Miliardy uruchomione na już i kolejne zatwierdzone. Ciągłe dostawy broni, pomoc w każdym możliwym rodzaju i temacie…
  Dla Polski były ustalenia w Teheranie i Jałcie a dla Ukrainy?
  Jeszcze w styczniu tego roku Ukraina blokowała nie tylko lwy na Cmentarzu Orląt Lwowskich ale i transport wszelkich materiałów do Polski tzw. „Nowym Jedwabnym Szlakiem”.
  Pisano wówczas:
  „Pod koniec minionego roku Koleje Ukraińskie (UZ) wprowadziły bezterminowy zakaz przyjmowania do przewozów wszystkich przesyłek nadawanych z wybranych krajów do Polski”
  „Jesteśmy jedynym krajem europejskim dotkniętym takim bezterminowym zakazem – przekonują władze PKP”
  „Polskie Koleje przekonują, że wprowadzona blokada jest sprzeczna z międzynarodową konwencją SMGS i dwustronnymi porozumieniami w zakresie transportu kolejowego”
  A dziś tka się na Ukrainę i Ukraińcom do kieszeni grube miliardy złotych… Miliard euro pomocy finansowej..
  No ku…a wychodzi po pól miliarda euro za odsłonięcie jednego lwa.
  Ciekawe ile będzie trzeba zapłacić za zgodę na ekshumacje?

 5. Ewa-Maria mówi

  Nie wierzę w ten gest że jest on od nich samych. W dobie internetu wszystkie publikacje są dostępne i zapewnie czytają to co Polacy piszą i co sądzą . Ja gdzie dane mi było pisałam o Wołyniu ,o 'areszcie’ lwów, o wstrzymanych ekshumacjach . Następnie powinni przeprosić za Wołyń i przyznać się do wszystkiego. Gdy tego nie zrobią, nigdy im nie wybaczę, nigdy. Jako katoliczka powinnam wybaczyć ale niestety nie mogę. Za dużo było zła wyrządzonego Polakom.

 6. Hammurabi mówi

  Jako katoliczka, powinnaś wiedzieć, że wpierw musi być rachunek sumienia, zadośćuczynienie i pojednanie później szczery żal i wyznanie grzechów. Rozgrzeszenie to dopiero po spełnieniu warunków.
  Gesty „pod publiczkę” nic nie znaczą.
  Na Śląsku mawia się: „mom tego pełno góra”.

 7. Shadow mówi

  @ Ewa-Maria chciałam napisać podobnie jak Hammurabi, ale mnie wyręczył. Dodam jeszcze do tekstu p. Katarzyny, że tę ostatnią koszulę, to nierządnicy będą ściągać z naszych grzbietów i sięgać do naszych kieszeni, a nie swoich, aby upaińcom się podlizać i wejść w doooope oficerom prowadzącym i obcym władcom.

 8. Wirgiliusz mówi

  Chciałbym zauważyć, że to nie jest to Cmentarz Orląt Lwowskich, tylko Cmentarz Obrońców Lwowa!!!!!!!!!!!! A to robi różnicę !!!!!!

 9. Wergiliusz mówi

  Chciałbym zauważyć, że to nie jest Cmentarz Orląt Lwowskich tylko Cmentarz Obrońców Lwowa!!!! A to robi wielką różnicę!!!!!

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.