Ukraina: pomniki Lenina nadal stoją i mają się świetnie! Mimo dekomunizacji, 20 „Leninów” wciąż patrzy na Ukrainę

Fot. Twitter
0

Na Ukrainie wciąż można „spotkać” formy niechlubnego dziedzictwa komunizmu. Co ciekawe, pomniki samego Lenina stoją rozsiane po całej Ukrainie, pomimo prowadzonej w minionych latach dekomunizacji kraju. Jak podaje UNIAN, szczegółowy spis pomników „wielkiego wodza” sporządził szef społecznej inicjatywy „Dekomunizacja. Ukraina.”, Wadym Pozdniakow. Według niego, pomników komunisty zostało jeszcze na Ukrainie przynajmniej 20.

Najwięcej „Leninów” znajduje się w obwodzie odeskim, stojących głównie we wsiach. „W tych wioskach mieszkają Bułgarzy i Gagauzi, którzy z jakiegoś powodu lubią radzieckiego idola” – stwierdził Wadym. Twierdzi, iż kłopotliwe jest usunięcie pomników nawet zgodne z prawem i powinnością – akcje bowiem „sabotują miejscowi feudałowie.” Niektóre popiersia z kolei nie tyle są niszczone, co przerabiane na inne postacie, np. byłego prezydenta Petra Poroszenkę. Szczegółowe informacje na temat liczebności i miejsca pomników aktywista umieścił na swoim blogu Lb.ua.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Powszechnie wiadomo, iż ludzie darzą sentymentem wspomnienia z czasów młodości i zdarza im się wiele spraw minionych idealizować. Żeby jednak bronić pomników osoby, przez którą Ukrainę nawiedził choćby Wielki Głód? Doprawdy, ciężko jest zrozumieć Ukraińców.

Źródła informacji: Lb.ua, UNIAN, kresy.pl

Przeczytaj również:

Szczegóły pokojowego planu USA dla Bliskiego Wschodu. Izrael zachwycony, Palestyńczycy protestują

Może ci się spodobać również Więcej od autora

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.