Szczegóły pokojowego planu USA dla Bliskiego Wschodu. Izrael zachwycony, Palestyńczycy protestują

Benjamin Netanjahu i Donald Trump/ fot. Twitter
6

We wtorek (28.01.2020) prezydent USA Donald Trump ogłosił szczegóły amerykańskiego planu pokojowego dla Bliskiego Wschodu. Plan określony jako „deal stulecia” został ogłoszony w Białym Domu w obecności premiera Izraela Benjamina Netanjahu. Palestyńczycy protestują.

Plan przewiduje, że Palestyńczycy muszą uznać Izrael za państwo żydowskie; Izrael otrzymuje pełną kontrolę bezpieczeństwa nad Zachodnim Brzegiem; Hamas musi się rozbroić; uchodźcy palestyńscy nie mają prawa powrotu na swoją ziemię na terytorium Izraela; zjednoczona Jerozolima zostaje pod kontrolą Izraela; USA uznaje żydowskie osady na terytoriach palestyńskich za część Izraela; USA uznaje suwerenność Izraela nad el Beit, Judeą, Samarią, Doliną Jordanu i innymi obszarami strategicznymi. Jeśli Palestyńczycy zaakceptują plan Trumpa, otrzymają 50 miliardów dolarów na budowę państwa palestyńskiego. Ma ono powstać w ciągu czterech lat według przedstawionej przez Trumpa mapki. Przyszłe państwo palestyńskie oznaczono na zielono. Stolica ma się znajdować na terenie określonym jako wschodnia Jerozolima, ale chodzi o obszar północnych i wschodnich przedmieść pozostających poza tzw. murem bezpieczeństwa zbudowanym przez Żydów.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Prezydent Mahmud Abbas i lider Hamasu Ismail Heniye zgodzili się kontynuować koordynację  w celu przeciwdziałania tak zwanemu planowi pokojowemu w sprawie izraelsko-palestyńskiej – informuje Wojciech Szewko, ekspert Narodowego Centrum Studiów Strategicznych ds. Bliskiego Wschodu. Przytacza też wypowiedź rzecznika Hamasu, Sami Abu Zuhri’ego, który stwierdził: „Oświadczenie Trumpa jest agresywne i wywoła wiele gniewu. Oświadczenie Trumpa o Jerozolimie jest nonsensem, a Jerozolima zawsze będzie ziemią dla Palestyńczyków. Palestyńczycy sprzeciwią się temu porozumieniu i Jerozolima pozostanie ziemią palestyńską”.

I jeszcze scenka z Ramallach, miasta w środkowej Palestynie, położonego ok. 15 km na północ od Jerozolimy. To jedno z największych miast na Zachodnim Brzegu Jordanu i faktyczna stolica Palestyny – siedziba władz Autonomii Palestyńskiej. Palestyńczycy palą zdjęcia Trumpa i Netanjahu. To nie świadczy o entuzjastycznym przyjęciu „dealu stulecia”. Wprost przeciwnie.

Źródło informacji: Twitter/Wojciech Szewko, Jerusalem Post

Zobacz też:

Holokaustowa indoktrynacja w USA! Ustawa 943 przyjęta przez Izbę Reprezentantów

 

 

 

 

Może ci się spodobać również Więcej od autora

% Komentarze

 1. robert mówi

  Apokalipsa – Trump zaproponował powstanie państwa palestyńskiego ze stolicą we wschodniej Jerozolimie.

 2. z-k mówi

  W przyszłości (w niedalekiej przyszłości bo czas teraz biegnie szybciej) takie projekty będą rozważane i wdrażane w odniesieniu do terytorium Polski ale oduraczeni Polacy jeszcze o tym wydają się nie wiedzieć

  1. eva mówi

   Wielkie brawa Z-k, za słuszne spostrzeżenie. Już nie mam siły, jak do tego mojego otumanionego czy też zaślepionego narodu przemawiać, żeby naród w końcu się obudził i postawił veto dla wszelkich niegodziwości czynionym nam – Polakom, w naszym kraju Polaków! Czy nasi przodkowie walczyli o Polskę dla przyszłych pokoleń Polaków, czy o Polskę dla obcych nacji nie mających z Polakami nic wspólnego, a którzy to coraz bardziej panoszą się w kraju Polaków? Od 30 lat (a może i wcześniej) Polacy są coraz bardziej demoralizowani, zubażani, dyskryminowani, spychani na margines itd. I co Polacy na to? Ano nic… Dalej pozwalają na to, żeby obcy coraz bardziej się w naszym kraju panoszyli i dalej żerowali na Polakach! Dokąd zmierzamy Polacy jeśli nie do coraz szybszego upadku i niewolnictwa we własnym kraju, który to obcy chętnie przejmą dla siebie! Zgroza co się w naszym Polaków kraju wyprawia każdego dnia…

 3. piotr mówi

  Fińscy NS: Spalona flaga Izraela – „Holocaust to kłamstwo” | nacjonalista.pl

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.