Ukraina nadal blokuje ekshumacje szczątków Polaków zabitych podczas Rzezi Wołyńskiej i walk z Sowietami

8

Specjaliści z Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN zamierzali przeprowadzić na Ukrainie ekshumacje szczątków ofiar Rzezi Wołyńskiej oraz żołnierzy poległych w walce z Sowietami w 1939 roku. Ukraińcy uzależniają wydanie zgody na poszukiwania i upamiętnienia polskich ofiar z czasów drugiej wojny światowej od legalizacji na terenie Polski pomników gloryfikujących formacje OUN i UPA. Na to nie godzi się strona polska i – mamy nadzieję – nie zgodzi się nigdy.

Temat zgody na ekshumacje został po raz kolejny podjęty przez przebywającą na Ukrainie polską delegację, której członkami byli: minister kultury Piotr Gliński, zastępca prezesa IPN prof. Krzysztof Szwagrzyk i wiceminister spraw zagranicznych Bartosz Cichocki. Rozmowy zakończyły się fiaskiem.

Wsparcie - darowizny

– Ta wiadomość powinna być przez nas odczytana jako wyrażenie negatywnego stanowiska wobec naszych polskich oczekiwań. To bardzo zła sytuacja dla polsko-ukraińskich stosunków, która szkodzi wszystkim, ale przede wszystkim szkodzi państwu ukraińskiemu – stwierdził prof. Szwagrzyk na antenie TVP Info. – Nikt w Polsce nie potrafi zrozumieć jak to jest możliwe, że państwo, z którym utrzymujemy bardzo dobre stosunki, w imieniu którego występujemy na arenie europejskiej, gdzie każdego dnia okazujemy wsparcie w bardzo różnych dziedzinach, nagle blokuje nam czynności, które nie powinny budzić jakichkolwiek kontrowersji – mówił wiceprezes IPN.

Nasz komentarz: Prof. Szwagrzyk to wspaniały człowiek o wielkim sercu i wielkiej prawości, ale jego twierdzenie o tym, że „nikt w Polsce nie potrafi zrozumieć” działań Ukrainy w kwestii blokowania ekshumacji jest chybione. Naszym zdaniem wszyscy w Polsce doskonale rozumieją, do czego dąży Ukraina, a dąży do tego, żeby zmusić Polaków do uznania ukraińskich rezunów za żołnierzy, którym należy się pamięć i hołd. Polacy mają zamordować pamięć po ofiarach wołyńskiego ludobójstwa, żeby Ukraińcy mogli leczyć swoje kompleksy kłamstwem o bohaterskim OUN-UPA. Na to zgody nie ma i nie będzie!

Źródło: tvp.info

Może ci się spodobać również Więcej od autora

% Komentarze

 1. KarPa mówi

  Oczywiście UPA to jak nasze AK, Piłsudski to Polski Bandera jak twierdzi Juszczenko. Ja nie rozumiem dlaczego Polski rząd jest taki proukraiński i bezkrytycznie ładuje wysiłki i pieniądze w Ukrainę, która za grosz nie szanuje tego nie szanuje nas i generalnie ma nas gdzieś …

 2. przema00g mówi

  Wypierdolić kurwy ukrolskie spowrotem do siebie dlaczego białorusinom nie otworzyliśmy rynku pracy tylko tym skurwysynom i niech oddają te 6 miliardów euro co im Sikorski podarował na wieczne oddanie wiecie czemu tak jest ,a wiecie że dziadek Andrzeja Budy był z UPA to wszystko przez żydów którzy działają jako agenci obcych mocarstw dbających o interes swojego kraju i huj ich strzela bo od stuleci nie mogą nas wytępić kiedyś karma wruci i popłynie Wisłą zdradziecka krew żydostwa

 3. Waldemar mówi

  To jest nagroda za 1 mld euro od Polski.

 4. Spostrzegawczy mówi

  Rząd PIS-u ma chyba nakaz aktywnej pomocy w tworzeniu Judeopolonii poszerzonej o Upainę. Żydzi muszą mieć do dyspozycji olbrzymie terytoria a łatwiej jest rządzić w tyglu multikulti, więc inwazja Ukraińców, Hindusów, Chińczyków i oczywiście Żydów na Polskę przy jednoczesnym wypychaniu Polaków zagranicę jest jak najbardziej wskazana. Łatwiej rządzi się takim tyglem. Po co Polsce tysiąc nachodźców – wywołałoby to zgiełk medialny i protesty, łatwiej od tylca wprowadzić na rynek pracy setki tysięcy jeszcze tańszej niż Polacy – siły roboczej. Polityka polityczna Polski schodzi tym samym na dalszy plan. A co tam ich obchodzą w kontekście tego ich wielkiego projektu jacyś Polacy ?!

 5. Jarek mówi

  gdyby w naszym kraju rządzili Polacy Słowianie to nie wspierali by banderowców a tym gdyby przyszło siedzieć bez kasy i bez gazu a przy ogniskach piekąc szczury to szybko by przepędzili chazarskich oligarchów wciskających im mit banderyzmu jako jedynej drogi. Chazarowie tam u władzy i u nas i jest tak jak jest

 6. jacek mówi

  Dmowski pisał-“Tzw.niepodległa Ukraina to humbug wyrobu masońsko-niemieckiego,wrzód na ciele Europy i międzynarodowy dom publiczny”.To wiele wyjaśnia.

 7. Mark mówi

  Moja Babcia polka opowiadala jak ukraincy wieszali na hakach polskie kobiety i ukraincy obcinali
  polskim młodym czy starszym kobietom cycki zywcem !!!!
  Co za bestialstwo !!!!
  I my mamy pomagać ukraincom ??? To jakas Paranoja !!!!

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.