Ubezpieczenie OC – co warto wiedzieć?

1
SKLEP-WPRAWO.PL

Polisa OC jest jednym z najpopularniejszych produktów ubezpieczeniowych w Polsce. Wynika to na pewno po części z jej obowiązkowego charakteru. W tym tekście znajdziesz przydatne informacje o OC, które pomogą w wyborze odpowiedniej oferty.

OC – musisz je mieć

Ubezpieczenie OC, zgodnie z obowiązującymi przepisami, musi być wykupione przez każdego kierowcę, który porusza się zarejestrowanym pojazdem. Dotyczy to zarówno samochodów osobowych, jak i ciężarówek, przyczep i naczep, motocykli oraz maszyn rolniczych. Oczywiście cena polisy jest różna w zależności od rodzaju pojazdu oraz innych kryteriów, o których znajdziesz więcej informacji w tym tekście. Sprawdź, jak pojemność silnika wpływa na cenę ubezpieczenia OC: https://najtaniejuagenta.pl/zaleznosc-ceny-oc-pojemnosci-silnika/.

Co grozi za brak OC?

Brak ważnego ubezpieczenia jest karany grzywną, której wysokość zależy od czasu, w jakim pojazd nie był ubezpieczony. W roku 2020 kary dla samochodów osobowych wynoszą:

 • do 3 dni – 1040 zł,
 • od 14 do 14 dni – 2600 zł,
 • powyżej 14 dni – 5200 zł.

Ubezpieczenie OC – jaki ma zakres ochrony? 

Polisa OC działa w sytuacji, gdy osoba ubezpieczona spowoduje wypadek lub inne zdarzenie drogowe, w wyniku, którego ucierpiały osoby trzecie. Warto wspomnieć o tym, że polisa obejmuje zarówno szkody fizyczne, jak i materialne. OC gwarantuje wypłatę odszkodowań i odciąża w ten sposób sprawcę zdarzenia od odpowiedzialności finansowej.

Od czego zależy cena OC?

Towarzystwa ubezpieczeniowe stosują swój indywidualny sposób wyliczania wysokości składki, ale można jednak znaleźć kilka wspólnych elementów, które u każdego ubezpieczyciela są rozpatrywane brane pod uwagę. Chodzi o:

 • wiek kierowcy,
 • stan cywilny,
 • dzietność,
 • doświadczenie za kierownica,
 • miejsce zamieszkania,
 • przeszłość ubezpieczeniowa
 • zebrane zniżki za bezszkodową jazdę,
 • raporty z liczby wypadków w regionie,
 • rodzaj pojazdu,
 • rok produkcji,
 • model i marka pojazdu,
 • pojemność silnika,
 • miejsce garażowania.

Oczywiście, firmy mogą również analizować inne elementy, ale tak jak wspomnieliśmy, powyższe punkty są niemal zawsze brane pod uwagę przez niemal każdego ubezpieczyciela.

Jak wybrać OC?

Ze względu na obowiązkowy charakter polisy OC nie ma najmniejszego sensu kierować się przy wyborze ubezpieczenia zakresem ochrony. Ustawa precyzyjnie reguluje, co ma gwarantować OC. Najlepiej więc będzie, jeśli za swoje główne wymagania uznasz cenę oraz renomę ubezpieczyciela. Skoro każdy daje to samo, to po co przepłacać? W związku z pandemią najlepszym miejscem na zaopatrzenie się w polisę jest Internet. Minister zdrowia zapowiedział skrócenie obowiązkowej kwarantanny, więc może niedługo będziemy mogli wrócić do normalności i sami decydować o tym, gdzie chcemy kupić ubezpieczenie.

Podsumowanie

Jak widzisz, ubezpieczenie OC, pomimo tego, że jest obowiązkowe, ma również dużo sensu i chroni kierowcę przed finansowymi konsekwencjami zdarzeń, które może spowodować. Zastanów się również nad rozszerzeniem zakresu ochrony oraz wykupieniem AC, czyli autocasco. Te dwa ubezpieczenia w połączeniu tworzą kompleksową tarczę, która pomoże Ci w sytuacjach awaryjnych. Sprawdź, jak wyglądają przepisy związane z darowizną auta w rodzinie i dowiedz się, jak rozwiązać kwestię OC: https://najtaniejuagenta.pl/darowizna-samochodu-w-rodzinie-aktualne-przepisy/.

Artykuł sponsorowany

Może ci się spodobać również Więcej od autora

1 komentarz

 1. Zbigniew mówi

  Znacie takiego Elona Muska?

  ZoKenson
  1 rok temu
  Robofoby Unia Europejska was dojedzie :v
  BaldTV
  najlepszy koment dzisiaj. pozdro!!!!!!!!!!!!!!!
  Radoslaw Doro
  1 rok temu
  TheZoKoS Z tego powodu zostala zaatakowana z kilku stron. Niestety Rodo to wstep do czipowania – na pierwszy rzut oka wyglada to na cos co nas ma chronic.

  https://www.youtube.com/watch?v=L5pPhHXUrzs

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.