TSUE nakazuje zawieszenie Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego

Sąd Najwyższy/ fot. sn.pl
1

W środę (8.04.2020) Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej nakazał Polsce zawiesić działanie Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego. To rezultat skargi Komisji Europejskiej, która w styczniu wniosła o natychmiastowe zawieszenie Izby do czasu ostatecznego rozpatrzenia pozwu Brukseli przeciw władzom w Warszawie.

„Polska zostaje zobowiązana do natychmiastowego zawieszenia stosowania przepisów krajowych dotyczących właściwości Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego w sprawach dyscyplinarnych sędziów. Podnoszone przez Komisję Europejską zarzuty dotyczące stanu faktycznego i prawnego uzasadniają zarządzenie środków tymczasowych” – ogłosił TSUE. W ciągu miesiąca od formalnego doręczenia tej decyzji polskie władze muszą dostarczyć do KE informację na temat wdrożenia tego nakazu.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

– Dzisiejsza decyzja TSUE dot. Izby Dyscyplinarnej SN to nic innego jak akt ultra vires (działania poza zakresem kompetencji). Decyzji tej nie można wykonać bez naruszenia polskiej Konstytucji, która jest najwyższym prawem w Rzeczpospolitej – napisał na Twitterze Jarosław Dudzicz, zastępca rzecznika prasowego Krajowej Rady Sądownictwa.

– Będziemy rozważać różne warianty odniesienia się do postanowienia Trybunału Sprawiedliwości UE w takim zakresie w jakim zostało wydane – powiedziała wiceminister sprawiedliwości Anna Dalkowska.

– Po dokonaniu szczegółowej analizy postanowienia TSUE premier Morawiecki skieruje do Trybunału Konstytucyjnego wniosek o rozstrzygnięcie powstałego sporu prawnego – poinformował rzecznik rządu Piotr Müller.

Źródło informacji: euractiv.pl, PAP, Twitter

Zobacz też:

J. Międlar: Optymistyczna teoria (spiskowa?), czyli koronawirusem obalamy Unię Europejską [WIDEO]

Mieliśmy przyjąć i basta! Zapadł wyrok Trybunału Sprawiedliwości UE ws. przymusowej relokacji „uchodźców” do Polski i Węgier!

 

 

Może ci się spodobać również Więcej od autora

1 komentarz

  1. Zbigniew mówi

    U ha ha ha – ale mocarze, az mnie sie brzuszysko zatrzeslo.

    Czekaja i kloca sie o darmowe maseczki z Chin a nam groza u ha ha ha

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.