Szumowski o zakazie odwiedzin seniorów w domach opieki oraz ograniczeniach dla personelu medycznego

1

Wczoraj (19.04.2020) zanotowano w Polsce 545 nowe zakażenia koronawirusem. Jak dotąd to najwięcej przypadków zanotowanych w ciągu doby. Głównym efektem takiego stanu mają być ogniska choroby w Domach Pomocy Społecznej, Zakładach Opiekuńczo-Leczniczych i hospicjach, czyli tam gdzie seniorzy i osoby w ciężkim stanie są najbardziej narażeni na działanie wszelkich wirusów, w tym SARS-Cov-2. W związku z tą sytuacją Szumowski zapowiedział ograniczenia dla personelu medycznego.

Przygotowujemy regulacje prawne, które ograniczyłyby pracę personelu medycznego w wielu miejscach, zakaz ma dotyczyć głównie szpitali zakaźnych – w poniedziałek (20.04.2020) powiedział minister zdrowia Łukasz Szumowski. Skomentował także zakaz odwiedzin w takich placówkach jak DPS, ZOL i hospicja.
Tykających bomb jest wiele. Mamy blisko 830 DPS-ów – tłumaczył w radiowej Trójce Łukasz Szumowski.
Drugim obostrzeniem jest graniczenie pracy personelu medycznego w wielu miejscach. – Próbujemy przygotować regulacje prawne, które by ograniczyły pracę w wielu miejscach. (…) Zakaz ma dotyczyć głównie szpitali jednoimiennych. Przewidujemy, że jeśli taki zakaz zostanie wydany, będziemy dawali wytyczne dla wojewodów o dodatkach, które będą w wysokości 50 proc. pensji danej osoby oraz ewentualnego dodatku ponad 100 (procent – PAP), ale nieprzekraczającym 10 tys. zł miesięcznie – poinformował. Minister nie wyklucza „dodatków dla personelu medycznego”.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Komentarz: Być może nie wszyscy zdają sobie z tego sprawę, ale trwający, kategoryczny zakaz odwiedzin seniorów w domach opieki i hospicjach to wielki cios dla osób starszych, które w takich placówkach często czują się bardzo osamotnione, a do spotkania z najbliższymi odliczają dni w kalendarzu. Każdy kto choćby przez chwilę pracował w takiej placówce, wie co o czym mowa. Miejmy nadzieję, że testy dla wszystkich seniorów zostaną przeprowadzone, a to ograniczenie niebawem zostanie wycofane i samotność nie odbije się negatywnie na zdrowiu i samopoczuciu seniorów.

Źródło cytatów: Twitter, Wprost, wp.pl, Trójka – Polskie Radio

Przeczytaj także:

Rzecznik Praw Dziecka sprowadził Spurek do parteru

Interesujący wywiad z wybitnym naukowcem: „Koronawirus nie jest szkodliwy. Epidemia to wynalazek”. Epidemiolodzy zawiadomili prokuraturę! Kim jest dr Montanari?

Może ci się spodobać również Więcej od autora

1 komentarz

  1. piotr mówi

    Ksiądz Piotr w DPS-ie w Bochni: przewijam, karmię, myję spowiadam… [spowiadam] | forumdlazycia tradycji katolickiej

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.