Szok! Swastyka jako symbol miłości, pokoju, wolności i społeczności LGBT

fot. facebook
5

Firm odzieżowa KA Design zaprojektowała bluzy ze znakiem swastyki, tęczą LGBT i napisem „pokój”, „zen” lub „miłość”. Bluzy można było zakupić przez stronę teespring.com. KA Design wyjaśnia, że chciała odzyskać swastykę kojarzoną z partią nazistowską i uczynić z niej symbol społeczności LGBT.

„W KA przekraczamy granice. Przesuwamy je. Niech swastyka stanie się symbolem miłości i pokoju. Razem zwyciężymy” – tak firma tłumaczy swój pomysł.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Na fb został zamieszczony promocyjny film, w którym firma deklaruje: „Oni (naziści) napiętnowali swastykę. Wygrali. Ograniczyli naszą wolność. A może nie? Swastyka powraca, a z nią miłość, pokój, szacunek i wolność”.

Po licznych protestach, w tym ze strony żydowskiej, KA Design wycofała bluzy ze sprzedaży. W oświadczeniu firma napisała: „Naprawdę podoba nam się swastyka. Nie ze względu na jej znaczenie, ale ze względu na kształt i wygląd. Jednak jej powiązanie z nazizmem było zbyt silne, żeby je przełamać. Nie czuliśmy się wolni. Postanowiliśmy zaprzestać używania swastyki jako symbolu miłości, pokoju i wolności. Celem naszego projektu jest pokazanie zwycięstwa miłości i człowieczeństwa nad nienawiścią i nazizmem.”

Naszym zdaniem cel działania KA Design był zupełnie inny. Symbole to najpotężniejszy sposób budowania kodu kulturowego. Zatem zmiana znaczenia symbolu jest uderzeniem w ten kod. I o to właśnie chodzi. Jeśli swastyka stałaby się symbolem miłości i pokoju, to po stu latach ludzie byliby przekonani, że nazistowskie Niemcy ruszyły na Europę niosąc na sztandarach miłość i pokój. A po co Niemcy weszli do Polski? Oczywiście po to, żeby wyzwalać „polskie obozy zagłady”.

Akcja KA Design nie powiodła się. Ale nie łudźmy się. Będą kolejne.

Źródło: out.com

Może ci się spodobać również Więcej od autora

% Komentarze

  1. test24 mówi

    Nigdy przedtem nie słyszałem o tej firmie i pewnie jestem jednym z setek tysięcy ludzi, którzy właśnie o niej usłyszeli. Bardziej, niż o swastykę chodziło o reklamę 😉

    Gdyby już chcieli naprawdę odzyskać swój ideowy symbol, to byłby to sierp i młot.

  2. Waldemar mówi

    Wydaje mi się, że używanie w Polsce tego znaku jest prawnie zabronione pod groźba kary.

    1. Jezis mówi

      Debile, swastyka nie jest złem. Chyba że mamy do czynienia z hakenkreuz. Uczcie się, warto też rozwiązywać krzyżówki to może rozumu nabierzcie

  3. Tomasz mówi

    Najpierw Hitler, teraz oni.
    A taki piękny starosłowiański znak był 🙁

    Zupełnie jak z tęczą – kojarzyła się zawsze z czymś miłym po burzy. A teraz z g…em 🙁

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.