SZOK! Norwegia płaci Żydom za dostęp do polskiego rynku! Muzeum Polin i MKiDN kłócą się o pieniądze

Dariusz Stola/ Piotr Gliński
12

We wtorek (25.02.2020) były dyrektor Muzeum Polin Dariusz Stola zasugerował w wywiadzie dla „Tygodnika Powszechnego”, że mógł utracić stanowisko z powodu konfliktu z Ministerstwem Kultury o pieniądze z funduszy norweskich. W środę (26.02.2020) MKiDN wydało oświadczenie w tej sprawie. Z oświadczenia wynika, że środki norweskie na wspieranie żydowskiego dziedzictwa kulturowego w Polsce stanowią „rekompensatę rządu norweskiego za wolny dostęp firm norweskich do polskiego rynku”.

W oświadczeniu napisano też, że w 2018 roku Norwegia przeznaczyła 10 mln euro na Muzeum Polin, a dyrektor Stola odmówił przekazania części tych pieniędzy na wsparcie dla innych instytucji zajmujących się dziedzictwem żydowskim, w tym dla powstającego Muzeum Getta Warszawskiego. Ostatecznie prof. Stola przychylił się jedynie do przekazania 1 mln euro Żydowskiemu Instytutowi Historycznemu.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

MKiDN wielokrotnie zwracało się do dyrektora Stoli, aby był skłonny uwzględnić w ramach grantu potrzeby innych instytucji (poza Polin) zajmujących się tym dziedzictwem, w tym Żydowskiego Instytutu Historycznego, Muzeum Getta Warszawskiego czy instytucji zajmujących się cmentarzami żydowskimi w Polsce. (…) Czy rację ma dyrektor Stola, który uważał, że sumą 42 mln zł ze środków norweskich na wspieranie żydowskiego dziedzictwa kulturowego w Polsce (będących rekompensatą rządu norweskiego za wolny dostęp firm norweskich do polskiego rynku) powinna dysponować tylko jedna instytucja, czy też MKiDN, które ocenia, że środki przeznaczone na ochronę dziedzictwa żydowskiego w Polsce powinny być podzielone pomiędzy 3 różne instytucje zajmujące się podobną problematyką z Polin w roli lidera projektu, z których zaniedbane cmentarze czy Muzeum Getta Warszawskiego były, w owym czasie, w największej potrzebie – to już musi ocenić opinia publiczna” –  czytamy w oświadczeniu.

Jednocześnie MKiDN zaprzecza, jakoby kłótnia o pieniądze była przyczyną odmowy powołania Stoli na stanowisko dyrektora muzeum Polin. „Powody, dla których prof. Dariusz Stola nie został powołany na stanowisko dyrektora Muzeum Polin były wielokrotnie formułowane i są jednoznaczne. Nie ma i nie było zgody na upolitycznianie Muzeum Historii Żydów Polskich, co dyrektor Stola czynił w trakcie swojej kadencji, i co jest także niezgodne ze statutem Muzeum” – napisano w oświadczeniu. Pełna treść oświadczenia TUTAJ.

Mój komentarz: Komu służy działalność Muzeum Polin? Z pewnością nie służy Polakom. Antypolskie hece organizowane w tej placówce służą budowaniu żydowskiej narracji o złych Polakach i dobrych Żydach. Podczas antypolskich sabatów odbywających się w tej placówce przedstawia się Polaków jako zezwierzęconych morderców Żydów, a Kościół katolicki jest stygmatyzowany jako instytucja współodpowiedzialna za Holokaust. W Muzeum Polin odbyła się promocja antypolskiego paszkwilu „Dalej jest noc” autorstwa prof. Barbary Engelking i prof. Jana Grabowskiego. W Muzeum Polin wygłaszał swoje „mądrości” dr hab. Michał Bilewicz przypisujący Polakom ohydną gębę ksenofobów i „wtórnych antysemitów”. W Muzeum Polin odbyła się międzynarodowa konferencja, podczas której dr Piotr Forecki oświadczył, że „Żydzi, którzy zostali uratowani, nie zostali uratowani z namaszczenia polskiej wspólnoty narodowej, tylko niejako przeciwko niej”. A to tylko niektóre z antypolskich seansów nienawiści organizowanych w tym muzeum.

Komu więc płacą Norwegowie przeznaczając pieniądze na to Muzeum Polin i wspieranie żydowskiego dziedzictwa kulturowego w Polsce? Polakom? Nie! To są pieniądze dla Żydów przeznaczane na budowanie antypolskiej propagandy. I te pieniądze są – według oświadczenia MKiDN – rekompensatą rządu norweskiego za wolny dostęp firm norweskich do polskiego rynku. Oznacza to, że Polska otwiera swój rynek dla norweskich firm za pieniądze na żydowską propagandę uderzającą w Polskę. To dopiero jest geszeft!

O antypolskich działaniach Muzeum Polin obszernie piszę w mojej książce „Żydzi, gender, multikulti, czyli oszustwo i szajba”. Książkę możecie zakupić w sklepie internetowym TUTAJ.

Źródło informacji: gov.pl

Zobacz też:

Katarzyna TS: Muzeum POLIN i listek figowy

 

Może ci się spodobać również Więcej od autora

% Komentarze

 1. max mówi

  Zydzi juz od dawna panoszą sie w Polsce ,ich postepowanie nie ma nic wspolnego z religia i kultura.Prowadza w Polsce antypolska propagande ,maja dostep do archiwow panstwowych ,na podstawie wybiorczych informacji pisza historie pod swoje nacjonalistyczne kopyto.Wstyd i hanba ,ze zydzi tak traktuja POLAKOW i nasza wspolną kilkusetletnią historie…………..

  1. Jacek mówi

   Po przeczytaniu artykułu i komentarzy pod nim nie mam wątpliwości ze Polacy to antysemicki naród.

  2. Iwona mówi

   Nie na czegoś takiego jak antysemityzm, ale dzięki za komplement

 2. Jolanta mówi

  To się po prostu w głowie nie mieści! My Polacy, jak za komuny, płacimy naszym wrogom i oprawcom, do tego pozwalamy okradac się jakiemuś obce mu państwu. Do cholery, kiedy to się skończy? 🤣

  1. Stefan mówi

   Skończy się Jak do władzy dojdzie II RP z prezydentem J,Potockim na czele wszak obecna Polska jest pod permanentną okupacją od początku II WS tylko okupanci się zmieniają i doją ten naród tubylczy !

 3. HD mówi

  Czyli pisowski rząd chciał/chce, żeby norweskie pieniądze dalej szły dla Żydów (tylko innych) a nie dla Polaków?

 4. Jarosław mówi

  Dopóki w kręgach politycznych i innych decyzyjnych będą zasiadali ludzie z domieszką żydowską, dopóty nie uzyskamy wolności narodowej Polaków. Nie wiem być może i ja mam jakichś przodków żydów, ale nie potrafię myśleć i czuć inaczej, jak Polak Patriota.

  1. Śmieszek mówi

   To może byś się też nauczył pisać poprawnie po polsku? Jak Polak patriota?:)

  2. Bartek mówi

   ty się za to nauczyłeś wypinać dla waszych przyjemności. Popraw najpierw swoją moralność abyś mógł w ogóle pouczać patriotów o poprawności używanego języka pisanego (na marginesie twój zarzut jest zmyślony)

 5. Czesław mówi

  Norwegia to tradycja nazizmu – symbolem Vidkun Quisling a ponadto „farmy rozpłodowe” nazistowskich ośrodków Lebensborn. Niestety tą niechlubną tradycję w zmodyfikowanej formie kontynuuje Barnevernet, czyli norweski urząd do spraw ochrony dzieci, Na podobnej zasadzie działąją niemieckie Jugendamty

 6. Piotr mówi

  Jeśli rzeczywiście od zarania dziejow istnieje ten paskudny antysemityzm. To wszyscy, a w szczególności Ż. powinni mocno zastanowić się, skąd on się bierze. Czy cały świat jest jakimś bezrefleksyjnym ksenofobem czy z Ż. jest coś nie tak?

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.