„Szkoła nawigatorów” – ciekawe czasopismo historyczne – numer o Rosji

1

Staraniem wydawnictwa Klinika Języka (Gabriela Maciejewskiego Coryllusa) ukazuje się czasopismo „Szkoła nawigatorów”. Jak podejrzewam autorami artykułów w czasopiśmie są sympatycy blogera, który niewątpliwe zbudował wokół siebie prężne intelektualnie środowisko.

Cechą publicystyki Maciejewskiego i jego zwolenników, jest konserwatywny rewizjonizm historyczny, bardzo ciekawe podkreślenie roli interesów gospodarczych w dziejach. Temat ten podstawowy dla rozważań o historii (ludzie w swoich działaniach kierują się wieloma motywami, i przezorność czy chciwość są jednymi z takich ważnych motywów) jest w głównym nurcie traktowany po macoszemu.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Tematem przewodnim marcowego numeru „Szkoły nawigatorów” jest Rosja. Autorzy tekstów w czasopiśmie starali się Rosje opisać poprzez postać Nikity Michałkowa, cara Piotra I, cara Aleksandra II, Michała Bułhakowa, historie państwa moskiewskiego, kształtowanie się systemu władzy w Rosji, krwawe walki o władze i splatające się z nimi interesy gospodarcze w Rosji (w interesy Europy zachodniej), wojny Rosji z Polską, przemiany gospodarcze w Rosji na przełomie XIX i XX wieku, rywalizacje gospodarczą w zaborze rosyjskim, alkoholizm, niższość cywilizacyjna Rosji wobec Europy.

W jednym z archiwalnych tekstów o Rosji z 1917 czytelnicy będą mieli okazje przeczytać rozważania o duszy rosyjskiej, która „nie troszczy się o przyszłość”, ma wstręt „do metodycznego, wytrwałego wysiłku i w konsekwencji” upodobanie „dla rozwiązań łatwych i skrajnych”. Patologie duszy rosyjskiej prowadzą do prymitywnego reżimu politycznego, nieograniczonego despotyzmu, ignorancji i biedy mas. Dla tego Rosjanie chcą non stop poszerzać swoje imperium, a nie są zainteresowani tym by czynić rosyjską gospodarkę coraz bardziej efektywną.

Może ci się spodobać również Więcej od autora

1 komentarz

  1. Jarek mówi

    Trzeba odróżnić Rosję z którą mamy niezbyt przyjemną historię od Rosjan – Braci Słowian – głęboko wierzących chrześcijan mających bardzo ciekawe spojrzenie na świat. Politycy nas dzielą i różnią ale jesteśmy jedną Słowiańską Rasą

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.