Szantaż? USA wstrzymały import polskiej wieprzowiny pod pretekstem zagrożenia ASF

fot. pixabay.com
4

W ubiegły czwartek Stany Zjednoczone wstrzymały czasowo import polskiej wieprzowiny, tłumacząc, że dostawy produktów pochodziły z zakładów znajdujących się w strefie z ograniczeniami w związku z afrykańskim pomorem świń (ASF) i zgodnie z międzynarodowymi przepisami nie powinny one eksportować mięsa.

Strona amerykańska zakwestionowała dostawy wieprzowiny z dwóch polskich zakładów, które – ich zdaniem – znajdują się w strefie zapowietrzonej. „Jesteśmy przekonani, że żadnego uchybienia ze strony polskiej nie było, ponieważ te dwa zakłady znajdują się w strefach wolnych od ASF, a mięso w nich przerabiane kupowane jest w strefie, gdzie choroba ta nie wystąpiła” – poinformował dziś PAP minister rolnictwa i rozwoju wsi Jan Krzysztof Ardanowski.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Minister wyjaśnił, że Polska przekazała stronie amerykańskiej wszystkie informacje dotyczące tych zakładów, łącznie z mapami stref zagrożonych ASF. Amerykanie obecnie analizują te dokumenty. Ministerstwo nie otrzymało jeszcze odpowiedzi. Ardanowski poinformował, że wysłał list do swojego odpowiednika, w który zadeklarował, że jeżeli będą konieczne dodatkowe wyjaśnienia, jest gotów pojechać do USA wraz z Głównym Lekarzem Weterynarii i innymi służbami. – Nie możemy pozwolić sobie na utratę amerykańskiego rynku, gdyż jest ważny dla eksportu polskiej wieprzowiny – podkreślił minister Ardanowski.

Nasz komentarz: Jeżeli minister deklaruje, że gotów jest polecieć do USA, żeby wyjaśniać sprawę, to znaczy, że sytuacja jest poważna. Czyżby Amerykanie wstrzymali import polskiej wieprzowiny, żeby nas szantażować? A jeśli tak, to co jest przyczyną tego szantażu? Czy sprawa ma związek z żydowskimi roszczeniami wobec Polski? Czy to jest kolejny etap nękania Polski pod dyktando „przedsiębiorstwa holokaust”?

Źródło informacji i cytatów: pap

Może ci się spodobać również Więcej od autora

% Komentarze

 1. kici kici KOCUR mówi

  To jest właśnie szukanie „przyjaciół” za WSZELKĄ CENĘ. Pozdrawiam i idę łowić myszy

 2. Andy mówi

  Oficjalnie do USA exportowalo 20 zakładów z Polski 18 żydowskich i 2 polskie, jakie zakłady objął zakaz exportu ?

  1. Hammurabi mówi

   Strona amerykańska zakwestionowała dostawy wieprzowiny z DWÓCH POLSKICH zakładów, które – ich zdaniem – znajdują się w strefie zapowietrzonej. „Jesteśmy przekonani, że żadnego uchybienia ze strony polskiej nie było, ponieważ te dwa zakłady znajdują się w strefach wolnych od ASF, a mięso w nich przerabiane kupowane jest w strefie, gdzie choroba ta nie wystąpiła” – podkreślił minister.

 3. Robert mówi

  Towarzysze amerykańscy wiedzą lepiej gdzie, co i dla kogo zapowietrzają przez rozpylenie troposferyczne awiacyjne

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.