Świat Muszkieterów. Poznaj historie polskich bohaterów z czasów II wojny światowej

Fragment okładki książki "Świat muszkieterów. Zapomnij albo zgiń"
0

Nakładem wydawnictwa Rebis ukazała się praca Jerzego Rostkowskiego „Świat Muszkieterów. Zapomnij albo zgiń” przybliżająca czytelnikom historie jeden z tajnych formacji wywiadowczych walczących z okupacją niemiecką w czasie II wojny światowej. Muszkieterowie współpracowali z brytyjskim wywiadem, i byli pomawiani o kolaboracje z Abwehrą. Pomówienia były owocem bezkompromisowych konfliktów politycznych w łonie Polskiego Państwa Podziemnego, które kończyły się likwidacją przeciwników sanacyjnych polityków.

Pomimo, że sanacja nie stworzyła przed wojną siatki podziemnej na wypadek przegranej z Niemcami to szybko spontanicznie powstało ponad 100 tajnych konspiracyjnych organizacji. Brak jedności w łonie polskiej konspiracji był wynikiem doświadczeń przedwojennych z sanacyjną dyktaturą. Polscy patrioci nie widzieli potrzeby podporządkowywać się politykom odpowiedzialnym za klęskę wrześniowa i prześladowania polskich patriotów w II RP.

Na kartach pracy „Świat Muszkieterów. Zapomnij albo zgiń” czytelnicy poznają: losy Stefana Witkowskiego lidera Muszkieterów, jego wkład w rozwój polskiej nauki, zakres współpracy z przedwojennym wywiadem II RP, źródła finansowania organizacji, jej działalność na ziemiach polskich i niemieckich, na terenach okupacji niemieckiej i rosyjskiej, codzienne konflikty w polskim podziemiu, infiltracje Gestapo, związki organizacji z Krystyną Skrabek (polskim szpiegiem, który zainspirował powstanie postaci Jamesa Bonda). Prace uzupełnia kilka ciekawych artykułów na temat relacji Polski z Japonią w XX wieku.

Może ci się spodobać również Więcej od autora

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.