SKLEP-WPRAWO.PL

Stany Zjednoczone wycofują się z blokowania Nord Stream 2. Prezydent Biden chce uniknąć konfrontacji z Niemcami

prezydent Joe Biden/ fot. screen
8

W środę (19.05.2021) Departament Stanu USA przedstawił Kongresowi raport, w którym informuje, że nie zostaną nałożone sankcje na firmę nadzorująca budowę rurociągu Nord Stream 2, ponieważ „negatywnie wpłynęłoby na relacje USA z Niemcami, UE i innymi europejskimi sojusznikami i partnerami”. W raporcie stwierdzono, że odstąpienie od nałożenia sankcji na firmę Nord Stream 2 AG i jej szefa Matthiasa Warniga motywowane jest „względami bezpieczeństwa narodowego”. Warnig to były oficer wschodnioniemieckiej służby bezpieczeństwa STASI.

Powołując się na anonimowego urzędnika Departamentu Stanu agencja Bloomberg informuje, że „administracja Bidena stwierdziła, że powstrzymanie Nord Stream 2 to strzał na oślep teraz, gdy gazociąg z Rosji do Niemiec jest ukończony w ponad 90%”. Według urzędnika prezydent Joe Biden chce uniknąć konfrontacji z Niemcami i innymi sojusznikami z Unii Europejskiej popierającymi ten projekt.

Niemiecki minister spraw zagranicznych Heiko Maas określił decyzję USA jako „konstruktywną” i zapowiedział dalsze rozmowy, których celem ma być złagodzenie obaw związanych z budową rurociągu. W ocenie ekspertów, przy zachowaniu obecnego tempa budowy, Nord Stream 2 zostanie ukończony przed końcem tego roku.

Eurodeputowany PiS Jacek Saryusz-Wolski wskazał, że amerykańskie sankcje były ostatnią nadzieją na zatrzymanie budowy Nord Stream 2, a rurociąg zwiększy gazowe i energetyczne uzależnienie Unii Europejskiej od Rosji. – Generalnie biorąc spowoduje geopolityczne osłabienie UE, wschodniej flanki, naruszenie interesów Polski i naszych wschodnich sąsiadów – powiedział w rozmowie z portalem wPolityce.pl.

– Jest sposób jeśli chodzi o redukowanie tych geostrategicznych i geopolitycznych negatywnych konsekwencji w postaci dodatkowego wysiłku obronnego Polski, w postaci zwiększenia wydatków na obronę narodową do poziomu takiego, jaki stosują kraje frontowe, czyli do 4-5 proc. Krótko mówiąc należałoby podwoić budżet obronny, ponieważ to rozstrzygnięcie geostrategiczne, które stoi za Nord Stream 2, wystawia nas na dodatkowe niebezpieczeństwa – podkreślił Saryusz-Wolski. – To rozstrzygnięcie w sprawie Nord Stream 2 czyli oddanie pola przez Stany Zjednoczone ośmiela Rosję, przekonuje ją, że może sobie pozwolić na kolejne akty agresji – dodał.

Źródło informacji: PAP, wPolityce.pl

Zobacz też:

TSUE nakazuje Polsce natychmiastowe wstrzymanie wydobycia węgla w kopalni Turów. Elektrownia zostanie zamknięta?

 

Może ci się spodobać również Więcej od autora

% Komentarze

 1. SKLEP-WPRAWO.PL
 2. Hammurabi mówi

  Przecież to było do przewidzenia. Do przewidzenia są również problemy z Baltic Pipe, kiedy Dania dostanie propozycję stałych dostaw rosyjskiego gazu po konkurencyjnych cenach.
  Ponadto okazać się może, że pomiędzy Bornholmem a polskim wybrzeżem nagle powstaną warunki uniemożliwiające krzyżowanie się tras rurociągów.
  Co wówczas?
  Wówczas okaże się, że wspieranie i popieranie Ukrainy to była zgodnie z wieloma głosami zdrada stanu.
  I co dalej?
  Import LNG po cenach większych niż te gazpromowskie za Pawlaka? Ameryka się ucieszy. Czapkowanie Rosjanom? Płacenie Niemcom?
  Ciągle to powtarzam i będę powtarzał, że zarówno Anglikom jak i Amerykanom nie wolno ufać. Biden dogadał się z „partnerami” zupełnie tak samo, jak jego partyjny poprzednik Roosevelt w
  Teheranie z Rosjanami na przełomie listopada i grudnia 1943 roku.
  Jeśli porównamy to do partii szachów, to zaczyna być niewesoło. Czesi podkręceni prze Niemców i Turów – szach. Ograniczenie wydobycia węgli na terenach Polski – szach. Zielony ład wprowadzany z finezją pijanego osiłka w magazynie kryształów – szach. Może być tak, że Baltic Pipe będzie szach i mat.
  Pozostanie niemiecka łaska w zamian za polityczne posłuszeństwo.
  A co na to Polskie władze? One jak zawsze z czapka miętoszoną w łapskach czekają aż je któryś z graczy po pleckach poklepie.
  Unia się zmienia z niechętnego Polakom stada sukinsynów, w twór jawnie wrogi Polsce. Trzeba być kompletnym, doskonałym idiotą by tego nie widzieć.
  W świetle powyższego, należy sobie uzmysłowić, że świat nie kończy się na unii, zwłaszcza w perspektywie prawdopodobnych perturbacji związanych z uznaniowością przekazu funduszy unijnych.

  1. Marek mówi

   W pełni się zgadzam nigdy nie można ufać Anglikom i Amerykanom jak i ruskim i Niemcom. Polska musi teraz pokazać że jest w stanie sama prowadzić politykę swojego kraju. Koniec z gazem z USA można kupić z innego źródła choćby drożej jak i zawiesić kupno broni z USA. A to już kilkanaście mld dolarów wtedy busem się zastanowi z kim robi lepsze interesy. Ale do takiej polityki trzeba mieć jaja.

   1. Hammurabi mówi

    Tylko by takie zamierzenia stawały się faktami, trzeba przeprowadzić deratyzację pośród „elit”, bo szczurów w niej bez liku.
    Owszem, Polska może być silniejsza. Nawet do tego stopnia, że zaczną się z nią liczyć dzisiejsi władcy krajów „starej unii”. Wpierw jednak trzeba zacząć od zwiększenia niezależności państwa od zewnętrznych gabinetowych sił.
    Polscy powinni się dowiedzieć prawdy o „przyjaźni” wszystkich tych, którzy ich losem kupczyli i dowiedzieć się kto jest kim.
    Nie może być tak, że przeciętny Polak guzik wie o historii choćby konferencji paryskiej, o roli Anglii i jej cichych „podpowiadaczy” zarówno z pejsami, jak i tych z sierpem i młotem w herbie, o wymaganiach po tzw. „małej konferencji paryskiej”, o roli jaką odegrała Anglia, Austria, i Czechy w blokadzie dostaw sprzętu wojskowego do Polski podczas wojny z Rosją, o siłowym zajęciu Zaolzia przez Czechów, o układach pomiędzy Stalinem a Rooseveltem, co stało się przyczyną odwołania planów ataku na Niemcy z południa Europy, że o Teheranie, Jałcie i Poczdamie nie wspomnę.
    Bez tej wiedzy, kolejne pokolenia Polaków będą wiwatowały na cześć prezydenta USA jak to miało miejsce podczas wizyty Trumpa!
    Dobrze ale nie o tym…
    Samodzielna polityka nie tylko Polski na naszych oczach staje się przeszłością.
    Ogłoszono pandemię po zmianie warunków jej ogłoszenia. Rozpoczęto rujnację gospodarek pomimo sprzeciwów całych narodów. Premierzy, prezydenci, kanclerze czy każda inna władza bardziej bała się i nadal boi czegoś co jest dla niej straszniejsze od „gniewu suwerena”.
    Czy coś ktoś komuś przekazał w Davos, czy ktoś komuś coś do ucha zaszeptał… Dosyć, że „władcy” więksi czy mniejsi dostają prawdziwego pierdolca!
    Ot choćby ta cała Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen. Odleciła już tak daleko, że chce zaszczepić cały świat!
    I co? Ano cisza jak w kościele przy zawiązanych dzwonach.
    Pozbawiony instynktu samozachowawczego ludek biernie przysłuchuje się banialukom nadawanym przez władców. Nikomu nie przyjdzie nawet do głowy powiedzieć : „sprawdzam”.

  2. Zbigniew mówi

   Chyba nie jest tak, ze trzeba domyslac sie co oni robia, bo to jest cholernie pewne, ze beda grabic do oporu lecz na co nasi pozwalaja az sie przekonaja, ze utrata suwerennosci jest niewolnicza nedza – ofiary grabiezy zasluguja na litosc, jednak ta niewiele daje.

 3. anonim mówi

  Jesteśmy na tyle wystarczalnym państwem i posiadajacym zasoby surowców energetycznych , że nie potrzebujemy szwabskiej unii. Do tego tego nalezy mieć propolskie władze jak kiedyś mieliśmy w II RP. To jest tylko dowód na to że skopom, żabojadom, pepikom, angolom i jankesom nie można ufać. To narof=dy które zawsze prowadziły przeciwko nam ciche wojny, a czasami były to wojny z bombami.

  1. Zbigniew mówi

   Mozna ufac, ale temu, ze wykorzystaja kazda mozliwosc obskubania ze wszystkiego a potem politycy powiedza, ze sa to sprawy komercyjne, koncernow tak jakby te mogly grabic bez ograniczen.

   Te z kolei maja osobowosc prawna, wiec nie musza stosowac sie do ograniczen sumienia i ludzkich odczuc.

   Obrona NS2, ze jest to jakoby projekt komercyjny brzmi jak drwina, gdyz jest to projekt robienia z polakow wspolczesnych, oglupialych niewolnikow, wyrobnikow.

   Juz od Traktatu Wersalskiego Zydom, pochodzacym z Niemiec zagwaranowano ochrone w handlu (Henry Ford) i teraz oni sami sobie napluli we wlasne interesy.

   Tak bardzo prosili Niemcow, Austriakow aby im pomogli zwalczac Polakow, bo sa mniejszoscia, no i teraz dostali – moga handlowac ale niemieckim gazem z NS za cene spychania Polakow do jakiegos niewolnictwa, sami bedac obywatelami Polski.

   Z gory juz zapewniaja Swiat, ze Polacy ich zjedza, ale teraz moga dodac, ze z glodu, ktorego sa przyczyna, bo stworzyli taki handlowy Hlodomor na Wolyniu.

   Bankructwo zaczyna sie od jakiegos krytycznego punktu, rozszerza sie koncentrycznie jak fale po wrzuczeniu kamienia do stawu.
   Potem wraca i tworzy sie taka powierzchnia z drobnymi szczytami – drobnymi bankructwami w masowej ilosci.

   Wlasnie cos takiego mamy, ze chinczycy wykupia wszystkie zaklady automatyki razem z najlepszymi ludzmi – potrzebuja 2 % z tych 800 mln ludnosci Europy, dlatego ze do Centrum przemyslowego Europy wraca bankructwo niewolniczego systemu edukacji zamiast innowacji.

   Nawet jak ktos sie uczy, to bez pracownikow, bez inzynierow, technikow i uczciwego handlu nic nie zrobi, bo co moze -przeciez „Od myslenia sa inni” „Tak to juz jest”

   No i tak juz jest – „Wielka hipersoniczna dupa.” Slowa Trumpa.

   Moze tak nie jest?

   ze stworzono gospodarke oparta na dodrukowywaniu pieniedzy w ktorej zaba, oszust jest gruba ryba.

   Moze tak nie jest???

   ze jak urzednik unijny zaprotestuje, to odwioza go do Tworek,

   tak jak Kowalskiego za opracowanie doladowywania silnikow?

   Mowimy jednak nie o pierwszym zdaniu, ktore zna kazdy ale o rozwoju gangreny, ze zniszczono tworce turbinki i doladowywanie silnikow nadal wywoluje wiele kosztow i problemow.

   Tak po kolei zydom zostanie jeno handel dziewczynkami, tak jak to bylo przed wojna, tak jak korzystali ze swoich przywilejow za pomoca ganghsterow.

   Moze bylo i jest inaczej?

 4. Zbigniew mówi

  Fenomen Tesli, Googla, Mikrosoft i reszty polega na tym, ze pracuja dla totalitarnych Chin i sprzedaja USA po kawalku.

  Fenomen turbinki Kowalskiego byl taki jak Sedzimira, ale nie chcial dalej pracowac za darmo, to ten fenomen zniszczyli.

  Probuja to jakos naprawic i sprzedac miliony aut z silnikami 2 litrowymi gdy nowe maja te same parametry i silniki 1 Litr.

  No i w najnowszej „Duper Super Hybrydzie” hipersonicznej jak Syrenka spala sie 54 € zamiast 30 a nawet 15 € w 3 litrowym V8 na LPG.

  Spalanie pieniedzy oparte na spalaniu Zielonego Wodoru, bedzie okolo, ponad 300 € ( w porownaniu do 15 € LPG) + niszczenie super technologii i edukacji, bo „Elektryka naprawi wiejski kowal po jednodniowym szkoleniu w kole gospodyn wiejskich na Bialorusi” tzn wymieni auto na nowe za kilkadziesiat tysiecy €.

  To nie jest potezne uderzenie w handel w tym media, lecz ot taka sobie ciekawostka, takie wrozenie z fusow.

  K………. napewno, glupi zdrajco?

  1. Zbigniew mówi

   Czyja to jest propaganda, ze Biden jest glupi??

   Zezwalajac koncernom na niszczenie polityki UE i rynku zbytu na paliwa ma cos w zanadrzu a co to moze nie potrzeba jasnowidztwa, jasnowidzenia a nawet przejasnienia po kolejnej imprezie w kolejnym porcie.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.