Stan klęski żywiołowej bez odszkodowań dla przedsiębiorców. Rząd przedstawił projekt ustawy o ochronie ludności

fot. pixabay
12

5 września 2022 roku minister spraw wewnętrznych i administracji skierował do konsultacji publicznych projekt ustawy o ochronie ludności i o stanie klęski żywiołowej. Osobą odpowiedzialną za projekt jest wiceminister Maciej Wąsik.

Projekt ustawy przewiduje m.in. uchylenie ustawy z dnia 22 listopada 2002 roku o wyrównywaniu strat majątkowych wynikających z ograniczenia w czasie stanu nadzwyczajnego wolności, praw człowieka i obywatela – w części dotyczącej stanu klęski żywiołowej.

Wsparcie - darowizny

Projekt przewiduje też dwa nowe stany gotowości państwa, czyli stan pogotowia i stan zagrożenia. Pierwszy dotyczyć będzie podniesienia gotowości do działania przez organy państwa poprzez m.in. wydłużenie czasu pracy urzędów czy wprowadzenie dyżurów. Drugi wprowadza możliwość wydawania poleceń przez premiera, ministra właściwego ds. wewnętrznych i wojewodę w zakresie określonym w ustawie.

Stan pogotowia wprowadzać będzie minister właściwy ds. wewnętrznych na terytorium całego kraju lub jego części oraz wojewoda na terytorium całego województwa lub jego części. Stan gotowości wprowadzać będzie w drodze rozporządzenia, premier z inicjatywy własnej lub na wniosek ministra właściwego do spraw wewnętrznych na całym terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub jego części, na czas oznaczony, nie dłuższy niż 30 dni.

Premier będzie mógł wydawać polecenia obowiązujące organy administracji rządowej, państwowe osoby prawne, organy samorządu terytorialnego, samorządowe osoby prawne oraz samorządowe jednostki organizacyjne nieposiadające osobowości prawnej, a także inne podmioty, w szczególności osoby prawne i jednostki organizacyjne nieposiadające osobowości prawnej oraz przedsiębiorców.

Minister właściwy ds. wewnętrznych z własnej inicjatywy lub na wniosek wojewody, będzie mógł wydawać polecenia obowiązujące podmioty, o których mowa powyżej, z wyłączeniem premiera. Wojewoda będzie mógł również wydawać polecenia obowiązujące organy administracji rządowej działające w województwie, państwowe osoby prawne, organy samorządu terytorialnego, samorządowe osoby prawne oraz samorządowe jednostki organizacyjne nieposiadające osobowości prawnej.

W uzasadnieniu do projektu czytamy: Rok 2020 to czas epidemii o zasięgu globalnym, spowodowanej wystąpieniem wirusa SARS-CoV-2, który dobitnie wykazał potrzebę podejmowania ponadstandardowych działań w deficycie czasu, sił i środków oraz w ograniczonym środowisku prawnym.(…) Usprawnienie funkcjonowania państwa osiągnięte zostanie także poprzez optymalizację działań, w tym skrócenie czasu reakcji państwa, przez wprowadzenie na stałe do porządku prawnego regulacji sprawdzonych w ramach walki z COVID-19 – określenie sytuacji wymagających ponadstandardowych działań i przyjęcie szczegółowych rozwiązań w tym zakresie – wprowadzenie stanów gotowości państwa – stan pogotowia, stan zagrożenia, redefinicja stanu klęski żywiołowej.

Projekt uwzględnia doświadczenia zdobyte podczas pandemii COVID-19, kiedy pojawiły się ograniczenia prawne i funkcjonalne w realizacji skutecznej walki z koronawirusem. W tym kontekście, wzorem rozwiązań przyjętych w ustawie z dnia 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych, zostanie wprowadzona do porządku prawnego możliwość wydawania poleceń przez organy ochrony ludności w sytuacji nadzwyczajnego zagrożenia (Prezesa Rady Ministrów, ministra właściwego ds. wewnętrznych, oraz wojewody). Owo zagrożenie zostanie zdefiniowane, a uprawnienia organów państwa dostosowane adekwatnie do jego poziomu.

Projekt ustawy wraz z uzasadnieniem TUTAJ.

Jednym z powodów, dla których rząd nie wprowadził stanu klęski żywiołowej w ramach tzw. walki z pandemią, był obowiązek wypłaty odszkodowań zapisany w ustawie o wyrównywaniu strat majątkowych wynikających z ograniczenia w czasie stanu nadzwyczajnego wolności, praw człowieka i obywatela. Wprowadzono więc stan epidemii, który nie przewiduje odszkodowań, ale jednocześnie nie jest konstytucyjnym stanem nadzwyczajnym, więc zakazy i nakazy wprowadzane na jego podstawie były bezprawiem. Po wprowadzeniu ustawy o ochronie ludności rząd będzie miał podkładkę prawną dla takich działań bez konieczności wypłaty odszkodowań.

W uzasadnieniu projektu zwraca uwagę wielokrotne powoływanie się na doświadczenia związane z Covid-19. Niestety refleksja nie idzie w kierunku wycofania się z nadmiernej i nieadekwatnej do sytuacji reakcji rządu, która doprowadziła do katastrofy. Wprost przeciwnie. Rządzący chcą wprowadzić do porządku prawnego możliwość takich działań kosztem praw i wolności obywatelskich.

Źródło informacji i cytatów: gov.pl

Zobacz też:

Katarzyna TS: O umieraniu na ulicach

 

 

Może ci się spodobać również Więcej od autora

% Komentarze

 1. MAREK mówi

  Komunistyczne i wszelkiej maści lewackie pasożyty i urzędasy pracują nad wprowadzeniem
  ‘prawa” do totalitaryzmu i grabieży. Doświadczenia C19 pokazały głupotę i ignorancję większości społeczeństwa oraz nędzny poziom umysłowy, oraz tchórzostwo krawaciarzy-magistrów i profesorów. Totalitarna międzynarodówka wraz z totalitarnymi korporacjami pcha totalitarną rewolucję do przodu. Lewackie zabijanie logicznego myślenia, cenzurowanie informacji, propagandowe antagonizowanie pozwala robić z ludzi niewolników-idiotów za ich własne podatki.

 2. ubawiony mówi

  Sierpinska nic o finansach cepa z Agrouni? Za cienka jestes czy materialu w innych mediach jeszcze nie ma,aby to jakos strescic i wysmiac>

 3. anonim mówi

  Rzadowe k… y nie maja sobie nic do zarzucenia. Oni sa nieomylni, a bydlo ma tylko sluchac i zrec im z reki. Nie ich doczekanie syjonistycznych mend ukrytych pod polskimi nazwiskami. Dostali rozkaz od zamordystycznej miedzynarodowki wiec wydaje im sie ze juz wszysko moga. W koncu jednak to bydlo tez nie wytzyma i zrobu sie rewolta, ale wtedy juz nie bedzie ratunku i aj waj. Swiat zostanie oczyszczony z tej lewackiej holoty.

 4. George mówi

  Niesamowite jak szybko postępuje faszyzacja naszego nieszczęśliwego kraju! I to przy aplauzie i okrzykach radości polskiego motłochu, który w objęciu władzy przez PiS widzi dar Boży. Naród, którego tak znaczy odsetek stanowią głupcy i pospolici idioci nie ma przed sobą przyszłości. Gdyby Putin napadł na Polskę, nie kiwnąłbym nawet palcem, bo nie warto! Szkoda mi tylko tych ideowych frajerów, którzy na przestrzeni setek lat oddali za ten nic nie warty naród życie. W tym względzie na mnie niech nie liczą.

 5. Ewa-Maria mówi

  @Ubawiony jeszcze gorszym cepem jesteś ty aniżeli ten z Ageounii. Ten to chociaż w miarę kulturalnie się wypowiada w przeciwieństwie do ciebie. Widać że ma jakieś aspiracje, dostania się do Sejmu. A i brykę ma wypasioną na full wypas.

 6. baca mówi

  Zobaczcie na Y.T. film K. Woźniaka ( ATORA) na ten temat . Włos się jeży , chcą wprowadzić totalne niewolnictwo – nie przesadzam – Na prawdę musicie to zobaczyć!!!!

 7. zagłoba sum mówi

  Już 2 lata temu pisałem, że tzw. szumnie “naród polski” to w 80 – 90 procentach zwykły motłoch, ogłupiony prostacką, prymitywną wręcz propagRandą. POLAKÓW, świadomych, myślących i patriotów jest moze 10, moze 15%, brakujące do setki parę procent wyemigrowało wewnętrznie. Pracowały nad takim stanem rzeczy WSZYSTKIE antypolskie gangi, od dziesięcioleci będące przy korycie. Lumpenelektorat uwierzy we wszystko, co powie telewizor, dlatego dla Polski, obecnie już BYŁEJ polski, judeoukropolin, nie ma ratunku… To nieprawdopodobme, w jak krotkim czasie zwykłe, prymitywne szumowiny, ci wszyscy kaczyńscy, tuski, zandbergi, kosiniaki etc. oraz ich poprzednicy doprowadzili do całkowitego upadku moralnego miliony ludzi…

 8. Hania mówi

  Pociesza mnie już tylko wiara że na Sądzie Ostatecznym ci parszywycy nie uciekną przed karą .

 9. Xenna mówi

  Po ogłoszeniu tego stanu – każdemu będzie można zabrać jego dom, mieszkanie, samochód i co tam jeszcze będzie miał (bez odszkodowania). Nie omieszkają tego zrobić, bo przybywają goście, którzy nie mają się gdzie podziać. Taka sytuacja.

 10. W K mówi

  Ta ustawa rozszerza totalitaryzm w Polsce aż do stanu ubezwłasnowolnienia Polaków.

 11. zagłoba sum mówi

  Już wieczorem tragicznego dla Polski dnia 25.10.2015, po ogłoszeniu wyników wyborów pisałem, że z TEJ katastrofy Polska już się nie podniesie. Minione 7 lat potwierdziĺy, niestety, moje słowa a szczególnie 2 lata rzekomej pandemii + 7 miesiecy banderyzacji naszego Kraju przez najwiekszych zdrajców i szumowiny, jakie kiedykolwiek były przy korycie!..

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.