Słowacja wprowadza zakaz przetwarzania i handlu ukraińskim zbożem i mąką

fot. pixabay
6

W czwartek (13.04.2023) słowackie Ministerstwo Rolnictwa poinformowało, że wprowadza zakaz przetwarzania i handlu ukraińskim zbożem i mąką, które znajdują się w słowackich magazynach. Decyzję podjęto po znalezieniu w skontrolowanym zbożu pestycydów niedozwolonych w UE.

– Na podstawie niezadowalających wyników analizy 1500 ton pszenicy z Ukrainy, którą kontrola wykryła w młynie w Kolárovie, departament wprowadza wytyczne dotyczące zakazu przetwarzania i wprowadzania do łańcucha paszowego i żywnościowego. Zgodnie z wytycznymi obowiązuje surowy zakaz przetwarzania i handlu zmagazynowanym ukraińskim zbożem i mąką. W kontrolowanej próbce potwierdzono obecność pestycydów, który nie są dozwolone w UE i mają negatywny wpływ na zdrowie człowieka – informuje ministerstwo.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Informacja o wynikach kontroli i wykryciu szkodliwych substancji w ukraińskim zbożu została przekazana wszystkim państwom członkowskim UE za pomocą System Wczesnego Ostrzegania o Niebezpiecznej Żywności i Paszach. System służy do wymiany informacji pomiędzy organami urzędowej kontroli w Europie będącymi członkami tego systemu, czyli Komisją Europejską, Europejskim Urzędem ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA), krajami członkowskimi UE oraz krajami członkowskimi EFTA (Islandia, Lichtenstein, Norwegia, Szwajcaria).

Ministerstwo poinformowało też, że badaniom zostanie poddane całe ukraińskie zboże znajdujące się w słowackich magazynach. Resort nie zaleca importu ukraińskiego zboża i innych produktów żywnościowych.

Podczas piątkowego spotkania, które ma być poświęcone ochronie rynków przed importem tanich towarów z Ukrainy, minister rolnictwa Słowacji Samuel Vlczan poinformuje o podjętych decyzjach ambasadora Ukrainy w Bratysławie Myroslava Kastrana oraz szefów resortów rolnictwa krajów Grupy Wyszehradzkiej, czyli Polski, Czech, Słowacji i Węgier oraz Rumunii i Bułgarii.

Źródło informacji: Facebook

Zobacz też:

Katarzyna TS: Putin ma niezły ubaw

 

 

Może ci się spodobać również Więcej od autora

% Komentarze

 1. Reakcjonista mówi

  A do Ukropolinu żyd Morawiecki o pseud. Student vel Jakub sprowadza wszystko comoze zaszkodzić Polakom. Może tu rzeczywiście Polaków nie ma, a zostali sami goje?

 2. W K mówi

  Poliniacy z Ukropolin będą chorować i płakać.

 3. Adam mówi

  Zaczynamy po raz kolejny. Polacy sa truci na masowa skale od wielu lat. Poczynajac od pestycydow, hormonow poprzez glifosat czy tlenek grafenu na gmo. konczywszy. Naglasniamy temat. Rzady pasrlamenty to wykonawcy tej przestepczej dfzialalnosci. Dziekuje za artykul. Podlinkowalem

 4. Ewa-Maria mówi

  Ten grożny pescydyt to Cholopiryfos. A w Polsce……nadal transporty ze zbożem ukraińskim wjeżdzają.

 5. Ewa-Maria mówi

  Ten grożny pescydyt to Cholopiryfos. A w Polsce……nadal transporty ze zbożem ukraińskim wjeżdzają.

 6. Negro mówi

  Nasze matoły wreszcie wprowadziły zakaz, ale tylko do 30 czerwca. Ciekawe dlaczego taka data?
  Ale to chyba takie bajki dla ciemnego luda, bo Kołodziejczak nakręcił jakieś filmiki pociągòw ciągnących wagony z ukraińskim zbożem, a ich przejazdy chronione przez polską policję przed rolnikami.
  W mediach głównego ścieku wypowiedział się minister rolnictwa Ukrainy, który narzeka że to odbije się na ukraińskich rolnikach. Tylko że jak na razie to kosztem polskich rolników zarabiają jakieś gigantyczne ukraińskie holdingi z kapitałem zagranicznym, a nie ich rolnicy.
  Chyba tu chodzi o jakas gigantyczna kasę, możliwe że z rządu ktoś wziął z góry w łapę i grają idiotów.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.