Sławomir Nowak w areszcie. Polskie apetyty się wyostrzyły! Przypominamy audyt rządów PO-PSL

Fot. TVP Parlament
1

Warszawski sąd przychylił się do wniosku prokuratury o tymczasowym aresztowaniu Sławomira Nowaka, byłego ministra w rządzie Donalda Tuska, oraz  przedsiębiorcę Jacka P. Obaj panowie przesiedzą w celi 3 miesiące. Ich adwokat zapowiedział, że na decyzję sądu złoży zażalenie. Nowak twierdzi, że to „polityczna ustawka”. Nowak podejrzany jest o korupcję, kierowanie grupą przestępczą i pranie brudnych pieniędzy, za co w poniedziałek zatrzymało go Centralne Biuro Antykorupcyjne.

Przeciw Nowakowi toczą się dwa śledztwa: w Polsce i na Ukrainie. Grozi mu nawet 12 lat pozbawienia wolności. Nowak usłyszał zarzut kierowania w okresie od października 2016 r. do września 2019 r. zorganizowaną grupą przestępczą czerpiącą korzyści z korupcji. Nowak jest podejrzany o żądanie i przyjmowanie korzyści majątkowych i osobistych w zamian za przyznawanie prywatnym podmiotom kontraktów na budowę i remont dróg na Ukrainie, a także o pranie pieniędzy. W efekcie z tych przestępstw miał uzyskać 1,3 mln zł. Zastosowanie aresztu wobec Nowaka wiąże się z obawą matactwa oraz ucieczki z kraju. Obawa jest tym większa, gdyż Nowak ma także paszport ukraiński.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

W związku z aresztowaniem Nowaka i postawieniem mu zarzutów, apetyty Polaków się wyostrzyły. Wielu wskazuje na audyt rządu PiS, którego w 2016 roku przedmiotem były rządu PO-PSL, a który winien pomóc w rozliczeniu ekipy Tuska i Kopacz.
Przez 8 lat budowano państwo teoretyczne, w którym obywatele się nie liczyli. (…) W tym czasie Polacy stracili ok. 340 mld zł – w 2016 roku mówiła premier Beata Szydło, przedstawiając w Sejmie raport o rządach PO-PSL. – Tysiące ludzi pozbawionych środków do życia. Ludzkie dramaty, wszystko to w atmosferze skandalu na szczytach waszej władzy i za waszym przyzwoleniem. Państwo za waszych rządów bezradnie patrzyło jak obywatele są okradani. Dlaczego patrzyliście na to? Dlaczego rząd PO i PSL nic w tej sprawie nie zrobił – mówiła.

Minister Finansów Paweł Szałamacha podkreślił jakie straty finansowe poniosło państwo.
Straty polskich firm z powodu toksycznych opcji walutowych to 9 mld zł. Pamiętamy też o zaniechaniach rządu PO-PSL w kwestii kredytów frankowych. (…) Poprzedni rząd zamiast uszczelniać system podatkowy, wprowadzał podwyżki podatków – poinformował.

Audyt resortu infrastruktury i budownictwa przedstawił Minister Andrzej Adamczyk, w którym skupił się na budowie dróg i autostrad w czasie rządów koalicji PO-PSL.
Do końca 2012 r. zostało wybudowanych zaledwie 1,4 tys. km autostrad i dróg ekspresowych. To jest 45 proc. planu, (…) już nie 4 tys. km, a 3,2 tys. km, bo do nich w 2008 r. z pokorą rząd PO i PSL wrócił. To była porażka, ale pomimo porażki odnotowaliście swoisty sukces. Wybudowaliście najdroższe autostrady i drogi ekspresowe w Europie – oświadczył.

Minister Skarbu Państwa Dawid Jackowski wymieniał liczne przykłady patologii w spółkach SP.
Pazerność, niegospodarność, rozrzutność, łamanie procedur i działanie na szkodę interesu państwa. Wynagrodzenia prezesów Spółek Skarb Państwa przekraczały niekiedy 3 mln złotych. (…) Za rekreację, kosmetyczkę, czy fryzjera płacono z państwowych pieniędzy. (…) Prezesom oferowano odprawy przekraczające granice zdrowego rozsądku odprawy. Zakończyliśmy ten okres patologii – powiedział.

Wicepremier Mateusz Morawiecki przedstawił audyt z Ministerstwa Rozwoju.
Rozwijaliśmy się w ciągu ostatnich 8 lat w oparciu nie o zasługi, tylko o długi. (…) W sumie jesteśmy już zadłużeni zagranicą na 120 proc. PKB. (…) Ok. 65 proc. sektora bankowego jest w rękach podmiotów zagranicznych – oznajmił.

Minister Mariusz Kamiński, Koordynator ds. Służb Specjalnych, w podsumowaniu swojego audytu przedstawił nieprawidłowości oraz nadużycia, do których doszło w Służbach Specjalnych.
ABW w okresie objętym audytem, prowadziło działania operacyjno-rozpoznawcze wobec osób biorących udział w legalnych manifestacjach organizowanych przez środowiska opozycyjne wobec rządów PO-PSL. (…) ABW objęła swoim zainteresowaniem nie tylko zgromadzenia organizowane przez opozycję polityczną, ale również wybrane uroczystości patriotyczne. Służby specjalne inwigilowały również pięćdziesięciu dwóch dziennikarzy – mówił.

Minister Beata Kempa, szefowa Kancelarii Premiera, poinformowała o stanie Kancelarii jaki zastała.
Przejęłam kancelarię z ogromnym deficytem, 13 mln zł. A to jest tylko ten jeden rok, w poprzednich było podobnie. Przeprowadzony audyt w KPRM wykazał ogromne słabości kontroli zarządczej. (…) 14 dyrektorów generalnych miało wynagrodzenie wyższe niż Premier, a 3 dyrektorów wyższe niż Prezydent – oświadczyła.

Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego przedstawiając audyt swojego resortu poinformował o blokowaniu działań niektórych części ministerstwa.
Blokowane były działania niektórych części ministerstwa. Państwo nie chcieli rządzić także w sferze legislacyjnej. Blokowaliście zmiany legislacyjne, można wymienić jakich ustaw nie realizowaliście, chociaż była taka potrzeba. Sprawa dotyczy m .in. finansowania mediów publicznych, aktualizacji prawa prasowego – wymieniał. – Naraziliście Polskę na ryzyko utraty tożsamości narodowej. Polacy muszą o tym wiedzieć i muszą to zapamiętać – zakończył.

Audyt Ministerstwa Edukacji Narodowej przedstawiła szefowa resortu Anna Zalewska.
Polscy nauczyciele wypełniają papierki zamiast uczyć. Szkoły są uwięzione w biurokracji. (…) W czasie rządów PO-PSL właściwie sparaliżowano szkolnictwo zawodowe. (…) Od ograniczeń i nieprawidłowości szkołę należy uwolnić – oświadczyła.

Minister Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej Marek Gróbarczyk mówił o likwidacji przemysłu stoczniowego w Szczecinie.
Wprowadzono ustawę likwidującą polski przemysł produkcji statków. Polscy armatorzy, wycofując zlecenia na budowę statków z upadających stoczni, zmuszeni zostali na składanie zamówień w stoczniach zachodnich i azjatyckich. Polska gospodarka straciła na tym 6 mld złotych – powiedział.

Minister Witold Bańka mówił o funkcjonowaniu Ministerstwa Sportu podczas rządów PO – PSL.
Ministerstwo funkcjonowało jak biuro podróży. Podróżowano do Teksasu oglądać jak rośnie trwa, żeby ją potem wyłożyć na Stadionie Narodowym. Do Turcji latano, żeby obejrzeć koncert Madonny, aby potem urządzić go w Polsce. Za same bilety na koncert wydano 1,6 mln złotych – poinformował.

Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej Elżbieta Rafalska odniosła się do nieprawidłowości w swoim resorcie.
Bezrefleksyjnie, niepotrzebnie, niezgodne z prawem wydawaliście środki finansowe. System wspierania rodzin nie spełniał swojej podstawowej roli. (…) Porażką okazał się system Emp@tia, podobne problemy były w systemie informatycznym ZUS – oznajmiła.

Szef MSZ Minister Witold Waszczykowski podsumowując resort spraw zagranicznych podkreślił, że w czasie rządów PO-PSL doszło do osłabienia pozycji międzynarodowej Polski.
W latach 2007–2015 podjęto szereg błędnych decyzji, które osłabiły pozycję międzynarodową Polski. (…) Audyty i kontrole wykazały, że wiele procedur wewnętrznych nie było przestrzegane. (…) Polska zrezygnowała z udziału w operacjach pokojowych ONZ, mimo że nie wiążą się z dużym zagrożeniem, a jej koszty są refundowane – oświadczył.

Audyt Ministerstwa Energii przedstawił Minister Krzysztof Tchórzewski.
Było wiele nietrafionych inwestycji szkodliwych dla polskich finansów i energetyki. Jednym z przykładów jest elektrownia w Stalowej Woli – mówił.

Wicepremier, Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego Jarosław Gowin poinformował o nieprawidłowościach, które wykrył audyt.
Problemem ministerstwa był arbitralny sposób wprowadzania zmian, których nie konsultowano ich ze środowiskiem akademickim – oznajmił.

Minister Cyfryzacji Anna Streżyńska wyliczyła błędnie dysponowane pieniądze przez poprzedni rząd. Podkreśliła, że część inwestycji nie została dokończona, a ich dokończenie zostanie sfinansowane przez obecny budżet.
Przez niezakończenie projektów rząd PO-PSL nie wykorzystał 500 mln zł ze środków z UE – powiedziała.

Raport z Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi przedstawił Minister Krzysztof Jurgiel.
Nieudolność, nieskuteczność i opieszałość – tak można podsumować poprzedni rząd. W tym czasie dopuszczono m.in. do niekontrolowanej sprzedaży ziem cudzoziemcom. (…) Przeprowadzone kontrole wykazały wiele przypadków nepotyzmu w agencjach rolnych – poinformował.

Następnie wyniki audytu przedstawił Minister Zdrowia Konstanty Radziwiłł.
Polska zajęła 34. miejsce na 35 sklasyfikowanych państw w europejskim rankingu służby zdrowia. Można powiedzieć, że sięgnęliśmy dna. (…) Ministerstwo było głuche na wołanie o zmiany w pakiecie onkologicznym. (…)Widząc skalę zaniedbań jesteśmy zdeterminowani do poprawy sytuacji. Zmiany trwają i będziemy konsekwentnie wprowadzać je w życie – oświadczył.

Minister Środowiska Jan Szyszko mówił, co wykazała kontrola w jego resorcie.
Trzeba być bardzo bogatym krajem, by pozwolić sobie na wydatki, których dokonywał rząd PO-PSL. (…) Zamiast rozwijać uzyskiwanie energii z dużych zasobów geotermalnych, rząd PO-PSL zajmował się rozwojem sektora energii wiatrowej, która jest niezwykle droga i nie jest oparta o polskie technologie. Ponadto kazano urzędnikom MOŚ szukać haków na finansowanie geotermii toruńskiej – powiedział.

Minister Sprawiedliwości Zbigniew Ziobro przestawił podsumowanie audytu resortu sprawiedliwości.
Słowa „państwo polskie istnieje tylko teoretycznie” są najlepszym podsumowaniem rządów PO-PSL. Wymiar sprawiedliwości był gwarantem zamiecenia pod dywan wszystkich afer rządu PO-PSL. (…) Przez ostatnie 8 lat ludzie skazywani byli wbrew logice, obywatele dzieli się na równych i równiejszych. Żaden rząd nie doprowadził do takiej zapaści sądownictwa jak rząd PO-PSL – mówił.

Raport z resortu spraw wewnętrznych i administracji omówił Minister Mariusz Błaszczak.
Rządy PO-PSL charakteryzowały się zwijaniem instytucji państwowych i lekceważeniem zagrożeń. Zlikwidowano ponad połowę spośród istniejących posterunków Policji. (…) Poprzednia pani Premier zagłosowała za przymusową relokacją uchodźców – to niezgodne z naszymi interesami, co doprowadziło do zlikwidowania solidarności Grupy Wyszehradzkiej – oznajmił.

Minister Obrony Narodowej Antonii Macierewicz przedstawił audyt z MON.
Rządy PO-PSL traktowały wojsko najgorzej ze wszystkich dziedzin życia społecznego i politycznego. Gdy obejmowaliśmy rządy SZ RP nie posiadały zdolności zapewnienia bezpieczeństwa ani terytorium, ani obiektów kluczowych. (…) Rządowi PO-PSL należy się nie tylko krytyka, ale w niektórych przypadkach także konsekwencje karne – powiedział Minister Macierewicz.

Komentarz: Audyt rządów PO-PSL opublikowano w roku 2016. Od tego momentu minęło sporo czasu. Z audytu wynika, że rządy PO-PSL funkcjonowały jak zorganizowana grupa przestępcza. Dlaczego do dnia dzisiejszego przed sądem nie stanęli ministrowie Tuska i on sam? Co z aferą Amber Gold? Co z aferą stoczniową? Sławomir Nowak nie siedzi w areszcie za działania w czasach rządów PO-PSL, tylko za „prowadzenie grupy przestępczej”, co zarzuciła mu prokuratura. Odpowiedź jest prosta: albo audyt był trefny, albo układ magdalenkowy chroni siebie nawzajem. Innego wytłumaczenia nie ma. Polacy żądają sprawiedliwości.

Źródło: pis.org.pl, PAP, Polsat News

Przeczytaj także:

Bosak do premiera: „Dążycie do federalizacji Unii Europejskiej! Do pana premiera nie mam pretensji…” [WIDEO]

Może ci się spodobać również Więcej od autora

1 komentarz

  1. j-da mówi

    Przytulił, ani chybi, jakieś żydo-banderowskie pieniążki więc nasze pachoły na polecenie poszkodowanych w lokajskich podskokach…….

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.