Skandal! Prezes Polskiej Akademii Nauk broni kłamstw wygłaszanych na konferencji w Paryżu

Pałac Staszica, siedziba PAN/ fot. Wikipedia
18

Prezes Polskiej Akademii Nauk Jerzy Duszyński wydał oświadczenie w sprawie paryskiej konferencji „Nowa polska szkoła badań nad historią Zagłady Żydów”, podczas której „naukowcy” z Centrum Badań nad Zagładą Żydów PAN wmawiali światowej opinii publicznej, że Polacy to antysemiccy mordercy i współsprawcy Holokaustu. Przeciw tym kłamstwom protestowała grupa Polaków, których oczywiście napiętnowano jako przepełnionych nienawiścią antysemitów. Co w tej sprawie ma do powiedzenia prezes PAN? Oto jego stanowisko opublikowane w biuletynie Stacji Naukowej PAN w Paryżu.

Stanowisko Prezesa PAN dot. konferencji „Nowa polska szkoła badań nad historią Zagłady Żydów”

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Ecole des Hautes Etudes en Sciences Sociales (EHESS), Centre National de Recherche Scientifique (CNRS) oraz Collège de France to prestiżowe instytucje naukowe Francji. Współpracują one od wielu lat z Polską Akademią Nauk. W dniach 21-22 lutego br. te trzy zasłużone francuskie instytucje naukowe zorganizowały w Paryżu międzynarodowe sympozjum pt.: „Nowa polska szkoła badań nad historią Zagłady Żydów”, na które zaproszeni zostali między innymi uczeni z instytutów PAN: Instytutu Badań Literackich PAN, Instytutu Filozofii i Socjologii PAN, Instytutu Slawistyki PAN i Instytutu Studiów Politycznych PAN. Konferencję organizowała i finansowała strona francuska.

Sympozjum miało charakter ściśle naukowy. Jego przebieg został zakłócony przez osoby niezwiązane ze światem nauki, co utrudniło wymianę doświadczeń i poglądów w gronie specjalistów. Tego typu sytuacja wzbudziła niekorzystne dla nas reakcje środowiska naukowego we Francji oraz szerokiej opinii publicznej. Przebijają w tych reakcjach sądy, że o sprawach dotyczących historii Polski trudno jest dyskutować otwarcie w sposób wolny od zacietrzewienia, uprzedzeń i ksenofobii. Broniąc wolności dialogu w nauce, wyrażam ubolewanie z powodu zaistniałej sytuacji. Jerzy Duszyński, Prezes Polskiej Akademii Nauk

Mój komentarz: Właściwie nie wiem, jak mam to skomentować. Jeżeli prezes Polskiej Akademii Nauk broni kłamstw rozpowszechnianych podczas antypolskiego sabatu w Paryżu nazywając tę hucpę „ściśle naukowym sympozjum”, to po prostu ręce opadają. Podczas tego „naukowego sympozjum” nie pozwolono zabrać głosu żadnym naukowcom, którzy wskazują, że Grabowski, Engelking i Gross fałszują historię dopuszczając się skandalicznych manipulacji, które dyskredytują ich jako badaczy. Czy tak według prezesa PAN wygląda „wymiana doświadczeń i poglądów w gronie specjalistów”? To są kpiny z nauki, a nie wymiana doświadczeń i poglądów w gronie specjalistów!

„Specjalista” Gross napisał antypolski paszkwil „Sąsiedzi”, ponieważ – jak stwierdził – miał objawienie. „Specjalistka” Engelking stwierdziła, że śmierć Polaka to biologia, a śmierć Żyda to metafizyka. A „specjalista” Grabowski sfałszował informacje podane przez Szymona Datnera, żeby wmawiać opinii publicznej, iż Polacy zamordowali 200 tysięcy Żydów. Jeśli dla prezesa PAN to jest grono specjalistów, to znaczy, że nauka polska już nie istnieje. Zamiast niej mamy hucpę i pajaców broniących tej hucpy.

Przeczytaj też:

Katarzyna TS: Oskarżam PiS o kolaborację z polakożercą Grossem

Może ci się spodobać również Więcej od autora

% Komentarze

 1. Zbulwersowany mówi

  Konfederacja. Konfederacja. Konfederacja. Ona zrobi porządek z mową nienawiści wobec Polski i Polaków. Mam nadzieję, że szkalowanie narodu polskiego będzie karane od 3 lat pozbawienia wolności wzwyż i nie będzie przedawnien. Jest wreszcie wybór : Konfederacja.

 2. Hammurabi mówi

  Dla mnie już re słowa: ” trzy zasłużone francuskie instytucje naukowe zorganizowały w Paryżu międzynarodowe sympozjum pt.: „Nowa polska szkoła badań nad historią Zagłady Żydów”, są wystarczającym powodem, by od takiego pomysłu zdecydowanie się odciąć. Pan Duszyński jednak woli lewacką poprawność, od godności. To, że jest biochemikiem, nie tłumaczy w żadnym wypadku analfabetyzmu historycznego. Gorzkie to co napiszę ale jaki kraj, tacy „profesorowie”.
  W czasie eskalacji propagandy oszczerstw i pomówień, w czasie niespotykanej w historii Polski a może i świata agresji ze strony innego narodu (choć określenie „naród” w tym przypadku jest na wyrost) skierowanej przeciwko innemu państwu, postawę takich ludzi nazwać należy nazwać wyłącznie w jeden sposób: PODŁOŚĆ!
  Ciekaw jestem czy w „środowisku” ów podlec spotka się z potępieniem, czy odwrotnie, zostanie potraktowany tak, jak na to zasługuje. Czy ważniejsze dla ludzi nauki będzie zlizywanie z gęb żydowskich plwocin, czy znajdą się odważni na tyle, by „pana” prezesa potraktować tak, jak powinien to uczynić każdy prawy Polak?

 3. Bartek mówi

  Że ten człowiek (niskiego poziomu moralnie choć może nie naukowo) Sprzedał się dla Dotacji z UE (Niemiec) najlepiej to widać w jego wypowiedzi (jak mówi o pieniądzach to aż mu się oczy błyszczą). Tak więc Smutna jest nasza nauka przy takim człowieku ją promującym…
  https://www.tvn24.pl/wiadomosci-z-kraju,3/profesor-jerzy-duszynski-ponownie-prezesem-pan,878933.html
  PS. wydaje mi się, że on chyba naukę tworzył by z miłością dla Niemiec i ich pieniędzy, niszcząc przy tym swój kraj który go stworzył.

 4. Bart mówi

  Że ten człowiek (niskiego poziomu moralnie choć może nie naukowo) Sprzedał się dla Dotacji z UE (Niemiec) najlepiej to widać w jego wypowiedzi (jak mówi o pieniądzach to aż mu się oczy błyszczą). Tak więc Smutna jest nasza nauka przy takim człowieku ją promującym…
  https://www.tvn24.pl/wiadomosci-z-kraju,3/profesor-jerzy-duszynski-ponownie-prezesem-pan,878933.html
  PS. wydaje mi się, że on chyba naukę tworzył by z miłością dla Niemiec i ich pieniędzy, niszcząc przy tym swój kraj który go stworzył.

 5. piotr p mówi

  „Nowa polska szkoła badań nad historią Zagłady Żydów” – nowa oznacza inna niż stara, wyniki badań też będą nowe, inne niż stare.

 6. z-k mówi

  Skąd się biorą takie sk…syny? Kto dał im profesorskie nominacje i w jakim celu? Co robi ten świątobliwy Gowin? Po cholerę Kaczyński go trzyma? Wiadomo tylko, że my tę antypolską agenturę swoją krwawicą utrzymujemy.

 7. Marianna mówi

  Dobrze Wam tak, moglismy sie wszyscy nabrac na Bolka ale potem kto wybieral Kwacha-pijaka-komucha, nastepny prozydowski Lechu Kaczynski, potem Komoruski a teraz (j)uda. Wszyscy jak nie Zydzi to zony Zydowki a Wy sieteraz dziwicie? Co zrobili Bufetowej czy Tuskowi? NIC !!! To byl tulko PoPIS dla gawiedzi ale ludzie Wy w to wierzyliscie. Niech Was dalej tak traktuja skoro nic nie robicie!!!
  Gorss, Grabowski i Engelking powinni byc wywaleni z Polski a Wy jeszcze sluchacie i ogladacie programy M.Olejnik i jej podobnych. Tfu!

  1. Mateusz mówi

   „My nie ruszamy Waszych, Wy nie ruszacie naszych.”

 8. michu mówi

  Parafrazując Ferdka Kiepskiego można powiedzieć „Ma mamy skandal a PAN kasiorę” ;).

 9. Grazyna mówi

  KIEDY PIS ZADECYDUJE O EKSHUMACJI ZWŁOK W JEDWABNEM?DOPÓKI TEGO NIE ZROBIMY TAK BĘDZIE SIĘ DZIAŁO!! cZY MY POLACY MAMY SAMI ZROBIĆ Z TYM PORZĄDEK?GDZIE PREZYDENT, PREZES CZY PREMIER RP???

 10. klioes vel pislamista mówi

  Myślenie otwarte

  Myję się wieczór, myję się rano;
  Szoruję ciało szczotką drucianą.
  Zmywam ze skóry mój naziopolizm.
  Rozpuszczam trutkę przez alkoholizm…

  Już wiem, że „więcej Żydów zabili
  Moi przodkowie niż Niemcy…” (Mili
  Dla Żydów byli dość SS-mani.
  Kościół Polaków nie ocygani!)

  „Światowej sławy” są historycy,
  Którzy na głowie nie noszą mycy,
  Albo ją noszą tylko od święta…
  I każdy zbrodnie polskie pamięta!

  Nie mogę wyprzeć się owych zbrodni.
  Jak celebryci czynią to modni,
  „Wstyd mi za dzieci przywiązywane
  Do tarcz…” (Cedynia, sprawy to znane!)

  Ze skórą zdartą od szorowania
  Krzyczę: „Czy nie chce rabin mieszkania?
  Może osiedlić się zgodzi ony?
  Zasiedlcie Polin, wróćcie miliony!!!”

  Aż mi przerywa w białym fartuchu
  Pan sympatyczny. I szepce: „Druchu,
  Co przepisałem, zażywaj pilnie.
  I nie męcz mózgu, nie myśl usilnie!”

  1. Hammurabi mówi

   Kochany, to chyba obrona Głogowa 24 sierpnia 1109 roku a nie Cedynia 24 czerwca 972. Ale i tu i tu Niemcy dostali należny im łomot. Pozdrawiam serdecznie!

  2. marju73 mówi

   Młody Sthur twierdzi inaczej.I do tego odnoszą się słowa autora powyższego tekstu.

  3. robert mówi

   Mlody szczur to nie jest Polak.

 11. olek mówi

  nasze komentarze i pisanie nie maja znaczenia. znaczenie by mialy zgloszenia do prokuratury o mozliwosci popelnienia przestepstwa. nie jestem prawnikiem i ciezko mi takie cos napisac, lecz moze tu sie ktos na tym zna?

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.