Siedem osób z zarzutami i kontrola NIK. Afera wizowa w MSZ

Piotr Wawrzyk / fot. TVP Info
5

Najwyższa Izba Kontroli zareagowała na doniesienia medialne dotyczące tzw. afery wizowej w MSZ. NIK zapowiedziała, że „w ciągu najbliższych kilku tygodni” zostanie przeprowadzona „kontrola doraźna w MSZ”. W rozmowie z RMF FM szef NIK Marian Banaś dodał, że może to być „jedna z największych afer” w III RP. W związku z aferą 7 osób usłyszało zarzuty prokuratorskie.

Prokuratura Krajowa podała, że prowadzi w tej sprawie śledztwo wraz z Centralnym Biurem Antykorupcyjnym. Dotyczy ono nieprawidłowości przy składaniu wniosków o wydanie kilkuset wiz w ciągu półtora roku. Śledczy zaznaczyli, że zatwierdzona została mniej niż połowa tych wniosków. Nieprawidłowości, które badają służby śledcze, dotyczą placówek dyplomatycznych Polski w: Hongkongu, Tajwanie, Indiach, Arabii Saudyjskiej, Singapurze, Filipinach, Katarze oraz Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Z funkcji sekretarza stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych już został zwolniony Piotr Wawrzyk.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Podczas czwartkowego wywiadu dla RMF FM szef Najwyższej Izby Kontroli, Marian Banaś, został zapytany o ujawniony przez media korupcyjny proceder rozpatrywania wniosków wizowych dla cudzoziemców, w który zamieszani mieli być urzędnicy MSZ. Przyznał, że sprawą mogą zająć się kontrolerzy NIK.
– Jeśli te informacje się potwierdzą, kontrola jest absolutnie konieczna. Otrzymaliśmy taki wniosek [złożony przez Konfederację – przyp. red.] i analizujemy. W najbliższym czasie podejmiemy decyzję – powiedział Banaś, wskazując, że kontrola może zostać przeprowadzona już w najbliższych tygodniach. – Jestem bardzo ciekawy, co dokładnie wykaże ta kontrola. Biorąc pod uwagę dzisiejsze informacje podawane przez media, możemy być świadkami jednej z największych afer w najnowszej historii Polski.

W związku z aferą zarzuty usłyszało już 7 osób.
– Są wobec nich stosowane środki zapobiegawcze. Dziś nie mogę ujawnić szczegółów na temat osób podejrzanych – powiedział Daniel Lerman z Prokuratury Krajowej.

Tak właśnie funkcjonuje populistyczny, „antyimigracyjny rząd” Morawieckiego, który z jednej strony mydli Polakom oczy, że nie dopuści do niekontrolowanego napływu imigrantów do Polski, a w rzeczywistości (w tym nielegalnie) nawpuszczał więcej imigrantów do kraju niż rządy poprzedników.

Przeczytaj także:

PiS zdefraudował miliardy złotych na puste łóżka “covidowe”, doprowadził do nadmiarowych zgonów! Najważniejsze wnioski z raportu NIK [WIDEO]

Może ci się spodobać również Więcej od autora

% Komentarze

 1. Krzysztof mówi

  jak to zwolniony, oni mają siedzieć dożywotnio a tych beżowych i czarnych natychmiast deportować a na przyspieszenie deportacji kop w dupę!

 2. Wladca mówi

  A do tego Morawiecki Szpieg niemiecki!

 3. Flex mówi

  O niepokojącym napływie tysięcy „egzotycznych” migrantów Konfederacja alarmowała już od miesięcy. W necie nic nie ginie więc można to łatwo sprawdzić panowie z opozycji twierdzący, że Konfederacja nie widziała tego! Oczywiście wtedy a PIS i opozycja odwracali głowę udając, że nie ma problemu. Ale jak „przyjaciele” z USA i UE zaczęli domagać się wyjaśnień, „nagle” wybuchła afera. PIS bohatersko ruszył do walki wszystkimi służbami i podległymi mediami. Ale „szambo wybiło, g…. się rozlało” i wątpię by do wyborów przyschło. I to na polu starcia wyborczego na którym PIS liczył, że odniesie łatwe zwycięstwo. Cała narracja o bohaterskim powstrzymywaniu nachodźców zaporą na wschodniej granicy się posypała. Propaganda TVPIS Info stawia na głowie i odwraca ogonem kota Prezesa. Pewnie beton emerycki utwardzony 14stką w to musi uwierzyć, ale dla ludzi myślących obiektywnie ta akcja propagandowa uwłacza ich inteligencji. Rzekomo „sprawnie zarządzane” państwo okazało się zbiorem udzielnych księstw, których możnowładcy zajęci są nowogrodzkimi hołdami i pilnowaniem stołków przed wewnątrzpartyjną konkurencją. No nadzór i sprawne zarządzanie czasu już nie wystarcza,

 4. Shadow mówi

  @ Flex- nie obrażaj wszystkich emerytów, ja od dawna wiem czym pachną rządy całej bandy czworga. chętnie przyjmuję 14 emeryturę, bo żyje się coraz trudniej , zwłaszcza jak na leki wydaje się 1/3 emerytury, albo więcej. Ale to nie zdecyduje o moim głosowaniu na te wszystkie sprzedajne szmaty.

 5. Jak mówi

  I tak za wszystkie zlo w Polsce winny jest Tusk. Pis nawet jak kradnie to robi to delikatniej.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.