PiS zdefraudował miliardy złotych na puste łóżka „covidowe”, doprowadził do nadmiarowych zgonów! Najważniejsze wnioski z raportu NIK [WIDEO]

Marian Banaś / Fot. NIK
10

W państwie prawa nawet nieprzewidziany charakter zadań nie usprawiedliwia marnotrawstwa. – Rządzący nie stanęli na wysokości zadania – ocenia prezes Naczelnej Izby Kontroli Marian Banaś, który zaprezentował raport wynikający z trzech kontroli dotyczących przygotowań i działania organów państwa, instytucji i służb w związku z epidemią COVID-19.

Co wynika z pierwszej kontroli, przez NIK zatytułowanej „Na początku był chaos”? Między innymi to, że o czym trąbimy od dawna:
– przekształcenie niektórych szpitali w tzw. jednoimienne, czyli leczące tylko osoby chore na COVID-19, poskutkowało istotnym ograniczeniem dostępu do leczenia szpitalnego dla pacjentów niezarażonych wirusem SARS-CoV-2, a leczących się dotychczas w tych szpitalach;
– zakupiono niekompletne, niesprawne lub nieodpowiadające polskim normom respiratory. W dodatku „skomplikowana, wieloetapowa procedura stwarzała mechanizm korupcjogenny”.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Druga z kontroli NIK dotyczy „14 zbędnych szpitali tymczasowych za ponad 600 milionów złotych”. Także wynika z niej to co my podnosiliśmy i zastęp Polaków posądzanych o „foliarstwo”, że:
– szpitale tymczasowe powstawały bez przemyślanego planu i nie odpowiadały na realne potrzeby społeczeństwa, były bezcelowe, ponieważ w standardowych szpitalach była wystarczająca rezerwa łóżek;
– tworzono szpitale tymczasowe w halach sportowych i innych tego typu obiektach, co było dwukrotnie droższe w przeliczeniu na jedno łóżko niż szpitale w obiektach przeznaczonych do udzielania świadczeń leczniczych. Koszty 14 takich wielkopowierzchniowych szpitali wyniosły ponad 612 milionów złotych;
– od marca 2020 r. do kwietnia 2022 r. koszty utrzymania wszystkich szpitali przystosowanych do leczenia pacjentów chorych na COVID-19 wyniosły około 7 miliardów złotych. Na faktyczne leczenie wydano niecałe 5 miliardów złotych;
– od marca 2020 r. do kwietnia 2022 r. koszty utrzymania wszystkich szpitali przystosowanych do leczenia pacjentów chorych na COVID-19 wyniosły około 7 miliardów złotych, a na faktyczne leczenie wydano niecałe 5 miliardów złotych;
– w 2020 roku odnotowano o ponad 67 tysięcy zgonów więcej niż w roku poprzednim, a w 2021 roku ich liczba przekroczyła o blisko 154 tysięcy średnioroczną wartość z ostatnich pięciu lat. Nadmierna śmiertelność była zarówno bezpośrednim skutkiem zachorowań na COVID-19, jak i skutkiem ograniczenia dostępu do świadczeń dla pacjentów z innymi schorzeniami.

Z trzeciej kontroli wynika, że:
– Minister Zdrowia dopuścił do wystąpienia istotnych wad systemu przyznawania dodatków covidowych. W latach 2020-2021 wydano na nie blisko 9 miliardów złotych;
– niejednokrotnie dodatki wypłacano osobom nieuprawnionym.

NIK wystąpił do Trybunału Konstytucyjnego z wnioskiem o stwierdzenie niezgodności przepisów specustawy covidowej z konstytucją, złożył także dziewięć zawiadomień do prokuratury. Trzy z nich dotyczą zakupu respiratorów, dwa – działań ministra aktywów państwowych.

Może ci się spodobać również Więcej od autora

% Komentarze

 1. Gotyk mówi

  Ile wydano na Ukraińców = nie w ramach 447 Just zamiennie- z podatków Polaków, nie mają większych przywilejów niż Polacy we własnej Ojczyźnie Polsce? Pierwszeństwo do szkół dzieci, i wiele innych…..?

 2. MAREK mówi

  To dzięki wyznawcom i wyborcom koalicji kowidowej, którzy jak pokazują sondaże, nadal w swojej mądrości popierają bezkarną, złodziejską i zbrodniczą komunistyczną bandę czworga Pis-Po-Sld-Psl, możemy spodziewać się braku rozliczeń, nasilenia grabieży, odbierania wolności i własności oraz inwigilacji i terroru przy likwidacji Polski i Polaków.

 3. MAREK mówi

  Agencja Badań Medycznych – niewielkie efekty za 888 mln zł
  23 czerwca 2023 11:00
  Z roku na rok do Agencji Badań Medycznych (ABM) trafiało coraz więcej pieniędzy, jednak do końca czerwca 2022 r. jej działalność nie przyniosła wymiernych korzyści ani systemowi ochrony zdrowia, ani budżetowi państwa. To oznacza, że choć NFZ, którego ponad 90% przychodów stanowią składki zdrowotne przekazał ABM ponad 888 mln zł, pożytek z jej działalności dla pacjentów był niewielki. Co więcej, w latach 2023-2025 Narodowy Fundusz Zdrowia planuje przekazać Agencji 1,3 mld zł, mimo że ABM nie oceniała korzyści finansowych, jakie wspierane przez nią badania przynoszą co roku budżetowi państwa i systemowi ochrony zdrowia. Jest do tego zobowiązana ustawowo.

 4. MAREK mówi

  „Kontrola przeprowadzona przez NIK pokazała, że w 2019 r. Agencja nie przeprowadziła jeszcze żadnych badań, była dopiero w trakcie tworzenia wewnętrznej struktury organizacyjnej, dysponowała jedynie 14 etatami, a Minister Zdrowia przekazało jej 7 mln zł dotacji wyłącznie na pokrycie bieżących kosztów działalności. Tymczasem w efekcie wpisania Agencji na listę podmiotów o szczególnym znaczeniu dla państwa, miesięczne wynagrodzenie brutto jej prezesa (także osoby pełniącej obowiązki prezesa) wzrosło w 2020 r. o ponad 58%, a w 2022 r. o niemal 96% – do 47 tys. zł brutto.” Tak pasożyty i złodzieje żerują na ciężkiej pracy Polaków!

 5. Hammurabi mówi

  No dobrze. Są zarzuty, są dowody i co?
  Ano 24 czerwca 2021 roku, Prokuratura warszawska powołując się na art. 17 &1 pkt 8 kpk. (mający następujące brzmienie: „Nie wszczyna się postępowania, a wszczęte umarza, gdy sprawca nie podlega orzecznictwu polskich sądów karnych”) sygnatura akt: PR 1 Ds 520. 2021 odmówiła wszczęcia śledztwo w sprawie. Chodziło o niedopełnienie obowiązków przez ministra Niedzielskiego polegające na nie ogłoszenie naboru na stanowisko Głównego Inspektora Sanitarnego.
  Czyli mamy w rządzie przedstawicieli dyplomatycznych obcego państwa, bądź umknęło nam podzielenie społeczeństwa polskiego na zwykłych śmiertelników dla których paragraf zawsze się znajdzie i na tych wobec których prawo jest jedynie zbiorem artykułów i paragrafów.

 6. Flex mówi

  To jedna z wielu przyczyn dla których PIS tak bardzo chciał ustawowo przegłosować abolicję urzędniczą (bezkarność plus). A tak emocjonalnie to krew człowieka zalewa na to co się dzieje ze służbą zdrowia. Powinienem zrobić kontrolny MR. Aby na NFZ muszę mieć skierowanie od neurologa. Najbliższy termin to luty 2024. Potem oczywiście będę musiał potem czekać na wolny termin MR. A w TVPIS wychodzi „pajacyk Pinokio” i p.. . ile to spraw załatwił rzucając tu tyle mld-ów, tam kilkaset mln-ów itd. Człowieku g… załatwiłeś i rozwiązałeś. Tam trzeba zmian organizacyjnych i ścisłego rozliczania z efektów a nie przepalania kasy przez cwaniaków i instytucje. Raport NIK i covid to urzędowo udokumentowany przykład tego marnotrawstwa. Ale co dalej? TVPIS Karnowscy i Sakiewicze przypuszczą Goebelsowski atak personalny na M. Banasia by zdyskredytować przez to raport i zrobić z niego sprawę polityczną. Bez radykalnej zmiany układu politycznego wszystko pójdzie ad acta!

 7. Ewa-Maria mówi

  Gdyby nie zadarli z Banasiem to sprawa by ,, przyschła,, . Czy z tych doniesień coś wyniknie ,wątpię ale bardzo dobrze że teraz przed wyborami została nagłośniona.

 8. zagłoba sum mówi

  Nic odkrywczego, to wiadomo od niemal 3 lat ale KIEDY polecą głowy tych sq…nów i q…rew, morderców Polaków?

 9. aco mówi

  Ponieważ podlega tylko pod Trybunał Stanu a nie pod sądy karne, dopóki jest ministrem.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.