Serbowie w walce o kolebkę państwa

PAP/EPA/GEORGI LICOVSKI
4

Albańczycy przejmują władzę samorządową i policję na terenach zdominowanych przez Serbów. Do tego silne zaangażowanie sił NATO powoduje wzburzoną agresję Serbów, która doprowadza do zamieszek i wybuch konfliktu o Kosowo jest „na włosku”.

Około 25 żołnierzy sił pokojowych NATO broniących trzech ratuszów w północnym Kosowie zostało rannych w poniedziałkowych starciach z serbskimi demonstrantami, podczas gdy prezydent Serbii wprowadził armię w stan najwyższej gotowości bojowej.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

KFOR, dowodzona przez NATO misja pokojowa w Kosowie, potępiła przemoc:

„Podczas walki z najbardziej aktywnymi obrzeżami tłumu, kilku żołnierzy włoskiego i węgierskiego kontyngentu KFOR padło ofiarą niesprowokowanych ataków i odniosło rany urazowe ze złamaniami i oparzeniami w wyniku eksplozji urządzeń zapalających” – napisano w oświadczeniu.

Minister obrony Węgier Kristof Szalay-Bobrovniczky powiedział, że 7 węgierskich żołnierzy zostało ciężko rannych i że zostaną przewiezieni na Węgry na leczenie. Powiedział, że 20 żołnierzy zostało rannych. W starciach ranni zostali także włoscy żołnierze.

„To, co się dzieje, jest absolutnie niedopuszczalne i nieodpowiedzialne” – powiedziała w oświadczeniu włoska Giorgia Meloni. „Istotne jest uniknięcie dalszych jednostronnych działań ze strony władz Kosowa i natychmiastowe wycofanie się wszystkich zaangażowanych stron w celu złagodzenia napięć”.

Prezydent Serbii Aleksandar Vucic powiedział, że 52 Serbów zostało rannych, w tym trzech ciężko. Natomiast Prezydent Kosowa Vjosa Osmani oskarżył serbskiego odpowiednika o destabilizację Kosowa.

„Serbskie nielegalne struktury zamienione w przestępcze gangi zaatakowały kosowską policję, funkcjonariuszy KFOR (sił pokojowych) i dziennikarzy. Ci, którzy wykonują rozkazy Vučicia, by zdestabilizować północ Kosowa, muszą stanąć przed wymiarem sprawiedliwości” – napisał Osmani na Twitterze.

Vucic oskarżył premiera Kosowa Albina Kurtiego o tworzenie napięć. Zaapelował do Serbów w Kosowie, by unikali starć z żołnierzami NATO.

Napięta sytuacja rozwinęła się po tym, jak burmistrzowie etnicznych Albańczyków objęli urząd w północnym Kosowie, zamieszkałym przez Serbów obszarze po wyborach, które zbojkotowali Serbowie. Natomiast w Zvecan, jednym z miasteczek, kosowska policja – obsadzona przez etnicznych Albańczyków po tym, jak Serbowie odeszli ze służby w zeszłym roku – rozpyliła gaz pieprzowy, aby odeprzeć tłum Serbów, którzy przedarli się przez barykadę bezpieczeństwa i próbowali przedrzeć się do budynku gminy, świadkowie powiedział. Serbscy protestujący w Zvecan obrzucili żołnierzy NATO gazem łzawiącym i granatami ogłuszającymi. Serbowie starli się także z policją w Zvecan i pomalowali sprejem pojazdy NATO z literą „Z”, nawiązującą do rosyjskiego znaku używanego podczas wojny na Ukrainie.

W Leposavic, w pobliżu granicy z Serbią, amerykańskie siły pokojowe w rynsztunku bojowym umieściły drut kolczasty wokół ratusza, aby chronić go przed setkami wściekłych Serbów. Później tego dnia protestujący obrzucili jajkami zaparkowany samochód należący do nowego burmistrza Leposavic.

Vučić, który jest głównodowodzącym serbskich sił zbrojnych, podniósł gotowość bojową armii do najwyższego poziomu – powiedział dziennikarzom minister obrony Milos Vucevic.

„Oznacza to, że bezpośrednio przed godziną 14:00 szef Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych Serbii wydał dodatkowe instrukcje dotyczące rozmieszczenia jednostek armii na określonych, wyznaczonych pozycjach” – powiedział Vucevic, nie wyjaśniając szczegółów.

Siły pokojowe NATO zablokowały również ratusz w Zubinie Potoku, aby chronić go przed wściekłymi miejscowymi Serbami, powiedzieli świadkowie.

Igor Simic, wiceprzewodniczący Listy Serbów, największej partii kosowskich Serbów wspieranej przez Belgrad, oskarżył premiera Kosowa Albina Kurtiego o podsycanie napięć na północy:

„Jesteśmy zainteresowani pokojem. Albańczycy, którzy tu mieszkają, są zainteresowani pokojem i tylko on (Kurti) chce wywołać chaos” – powiedział Simic dziennikarzom w Zvecan.

Przeczytaj także:

Eutanazja dla biednych i bezdomnych. Szokujące wyniki sondażu w Kanadzie

Może ci się spodobać również Więcej od autora

% Komentarze

 1. W K mówi

  Kosowo to Serbia. To kolebka serbskiej państwowości.

 2. Realista mówi

  FREE SERBIA !
  FREE IRAN !
  FREE POLAND

  From Zionists warmongeres and agents!

 3. alojz mówi

  Pewne źródła podają, że Węgrzy omówili udziału w pacyfikacjach. Kosowo pod rządami Albańczyków to twór upadły, niezdolny do samodzielnego funkcjonowania, na ciągłej transfuzji finansowej z zagranicy. Wysoka przestępczość najpodlejszego gatunku, miejsce penetracji saudyjskich służb.

 4. abc mówi

  Precz z Kosowem wspieranym przez miedzynarodowke finansowo – pejsata.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.