SKLEP-WPRAWO.PL

Senat przyjął ustawę o wyborach prezydenckich. Wprowadzono 36 poprawek

Senat RP/ fot. Twitter
0

W poniedziałek w nocy (1.06.2020) Senat przyjął ustawę o szczególnych zasadach organizacji wyborów powszechnych na Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej zarządzonych w 2020 roku z możliwością głosowania korespondencyjnego. Wprowadzono 36 poprawek. Za ustawą głosowało 94 senatorów, jeden był przeciw, czterech wstrzymało się. Teraz ustawa wraca do Sejmu.

W myśl wprowadzonych poprawek ma być co najmniej 10 dni na rejestrację komitetu wyborczego kandydata na prezydenta i na zebranie podpisów. Dopuszczone ma być udzielenie poparcia nowym kandydatom na prezydenta za pomocą elektronicznej platformy usług administracji publicznej ePUAP.

Kalendarz wyborczy ma być ogłoszony przez marszałek Sejmu w porozumieniu z Państwową Komisją Wyborczą. Obwodowe komisje wyborcze mają funkcjonować w godzinach 6-22. Senat odebrał uprawnienie przyznane ministrowi zdrowia do decydowania o wprowadzeniu wyłącznie głosowania korespondencyjnego na określonym obszarze. To uprawnienie ma przysługiwać PKW.

Wycofana została poprawka autorstwa wicemarszałków Gabrieli Morawskiej-Staneckiej i Michała Kamińskiego, która zakładała, że ustawa miała wejść w życie 6 sierpnia.

Źródło informacji: PAP

Zobacz też:

Niech Sasin zapłaci z własnej kieszeni! Konfederacja przygotowała pozew ws. bezprawnego druku kart wyborczych [WIDEO]

 

Może ci się spodobać również Więcej od autora

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.