Senat przyjął ustawę o wyborach prezydenckich. Wprowadzono 36 poprawek

Senat RP/ fot. Twitter
0

W poniedziałek w nocy (1.06.2020) Senat przyjął ustawę o szczególnych zasadach organizacji wyborów powszechnych na Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej zarządzonych w 2020 roku z możliwością głosowania korespondencyjnego. Wprowadzono 36 poprawek. Za ustawą głosowało 94 senatorów, jeden był przeciw, czterech wstrzymało się. Teraz ustawa wraca do Sejmu.

W myśl wprowadzonych poprawek ma być co najmniej 10 dni na rejestrację komitetu wyborczego kandydata na prezydenta i na zebranie podpisów. Dopuszczone ma być udzielenie poparcia nowym kandydatom na prezydenta za pomocą elektronicznej platformy usług administracji publicznej ePUAP.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Kalendarz wyborczy ma być ogłoszony przez marszałek Sejmu w porozumieniu z Państwową Komisją Wyborczą. Obwodowe komisje wyborcze mają funkcjonować w godzinach 6-22. Senat odebrał uprawnienie przyznane ministrowi zdrowia do decydowania o wprowadzeniu wyłącznie głosowania korespondencyjnego na określonym obszarze. To uprawnienie ma przysługiwać PKW.

Wycofana została poprawka autorstwa wicemarszałków Gabrieli Morawskiej-Staneckiej i Michała Kamińskiego, która zakładała, że ustawa miała wejść w życie 6 sierpnia.

Źródło informacji: PAP

Zobacz też:

Niech Sasin zapłaci z własnej kieszeni! Konfederacja przygotowała pozew ws. bezprawnego druku kart wyborczych [WIDEO]

 

Może ci się spodobać również Więcej od autora

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.