Sejm uczcił I. B. Singera. Jego twórczość w jidysz to „część naszego dziedzictwa kulturowego”

Isaak Bashevis Singer/ fot. arch.
22

– 40 lat temu Isaac Bashevis Singer, urodzony na ziemiach polskich wielki pisarz i publicysta, otrzymał literacką Nagrodę Nobla. Z tej okazji Sejm podjął przez aklamację specjalną uchwałę. W dokumencie posłowie podkreślili, że twórczość Singera – w języku jidysz – stanowi integralną część naszego dziedzictwa kulturowego. Jak przypomniano w uchwale, twórca został nagrodzony w 1978 r. przez Akademię Szwedzką za „pełną uczucia sztukę prozatorską, która wyrastając z polsko-żydowskich tradycji kulturowych porusza jednocześnie odwieczne problemy” – informuje portal sejm.gov.pl.

„Isaac Bashevis Singer zajmuje wyjątkowe miejsce w historii Polski jako pisarz, który w swojej twórczości utrwalił i upamiętnił obrazy nieistniejącej już dziś na terenie naszego kraju tradycyjnej społeczności żydowskiej” – czytamy w przyjętym przez Izbę dokumencie. W uchwale Sejmu napisano, że urodzony w Leoncinie na Mazowszu, a zamieszkały później w Warszawie i Biłgoraju, twórca przedstawił w swoich dziełach barwny świat Żydów mieszkających od wieków we wschodniej Polsce. Przypomniano także jego wielokrotnie nagradzaną działalność pisarską i dziennikarską po emigracji do Stanów Zjednoczonych w 1935 r., a także zaangażowanie w obronę zwierząt.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

„Doceniając wielki wkład Isaaca Bashevisa Singera na rzecz polskiej i światowej kultury, jego wrażliwość i oryginalność myśli, Sejm RP przyjmuje dziś uchwałę w sprawie upamiętnienia wybitnego twórcy, wyrażając najwyższe uznanie dla jego dzieła oraz oddaje cześć jego pamięci” – głosi podjęty przez Izbę dokument.

Mój komentarz: Szanowni posłowie, od kiedy jidysz jest „integralną częścią” polskiego dziedzictwa kulturowego? Czy wy już całkiem upadliście na głowę? Może od razu wprowadzicie jidysz jako język urzędowy w Polsce? Skoro jest „integralną częścią naszego dziedzictwa”, to wypadałoby, żeby owo „dziedzictwo” zostało należycie docenione, prawda? Na wszelki wypadek pochwalę się, że znam dwa zwroty w jidysz, które dziś kieruję pod waszym adresem. Pierwszy zwrot zastosuję do zdiagnozowania waszego stanu umysłowego: każdy głosujący za tą uchwałą jest myszygene kopf. Drugi zwrot wykorzystam, żeby powiedzieć, gdzie możecie mnie pocałować w związku ze swoją uchwałą. Mówiąc dosadnie: kisz mir in toches! I to byłoby na tyle w kwestii „integralnej części naszego (?) dziedzictwa kulturowego”.

Źródło informacji i cytatów: sejm.gov.pl

Przeczytaj też:

Katarzyna TS: „Szawua tow” jako promocja polskiej kultury z ministerialną dotacją w tle

Może ci się spodobać również Więcej od autora

% Komentarze

 1. Rafał mówi

  Polska a nie Polin panowie Posłowie.

 2. Meg mówi

  Pani Katarzyno, nie rozumiem Pani reakcji… Jest nieco histeryczna. Nie podważam tego, że nasze stosunki z Żydami nie są najlepsze, że Polska i Polacy wiele złego od nich doświadczyli. Natomiast nie uważam, że potraktowanie książek Singera jako części polskiego dziedzictwa kulturowego jest szaleństwem. Myślę, że to właśnie nasz Kraj, ówczesne stosunki społeczne, nasza kultura miały wpływ na Singera, na jego twórczość. To, że urodził się akurat na naszych ziemiach sprawiło, że jego książki są wyjątkowe. Pokazują świat, którego już nie ma, a który był cząstką II RP.
  Pozdrawiam Panią i czekam na kolejne Pani artykuły, bo podoba mi się (w większości), to o czym i w jaki sposób Pani pisze.

  1. Katarzyna TS mówi

   Nie chodzi o nasze stosunki z Żydami. Chodzi o prosty fakt – jidysz nie jest częścią polskiego dziedzictwa kulturowego. Jidysz powstał na bazie języka niemieckiego i zapisywany jest alfabetem hebrajskim. To żydowskie dziedzictwo kulturowe. Koniec i kropka. To, że literatura jidysz opisuje świat „który był cząstką II RP” nie znaczy, że jest to dziedzictwo polskie. Dziedzictwem polskim nie są też pieśni szabatowe, chociaż rozbrzmiewały na ziemiach II RP. Moja reakcja nie jest histeryczna. Po prostu, opadają mi ręce, gdy widzę takie idiotyzmy, jak uchwała sejmowa, w której z jidysz robi się „integralną część NASZEGO dziedzictwa kulturowego”. Czyli jakiego?

 3. PolakMały mówi

  NBP kupuje złoto na żydowskie roszczenia, Mosad pisze nam ustawy, żydowska mafia z B’nai B’rith chce decydować o obsadzie ministrów w USraelskim kondominium, w muzeum Polin plują na tubylców za ich pieniądze i wmawiają im antysemityzm genetyczny! Trzeba wreszcie otwarcie powiedzieć: już żyjemy w POLIN!!!

  1. Janusz I mówi

   Tego, co oni robią z Polską, nie było nawet za platformistów.

 4. amerro mówi

  p/osłowie od kiedy to idisz jest integralną częścią dziedzictwa kulturowego Polski! chę???? co wam sie w tych łbach poroniło??? na tej samej zasadzie częscią dziedzictwa kulturowego Polski jest niemiecki i rosyjski! Jak można nazwać częscią własnego dziedzictwa kulturowego kogoś kto jest zupełnie odmienny, nie honoruje pomimo, ze je polski chleb, polskiego prawodawstwa, szydzi z polskiej kultury, z cywilizacji i z tożsamości narodowej, itd. bynajmniej nie mowię tu o tym Singerze ale generalnie o zdecydowanej większości zydów w Polsce, ktorzy opluwają Polskę, kłamią na temat Polaków i Polski gdzie się tylko da! To ma być częśc polskiego dziedzictwa???? kłamstwo, kłamstwo historyczne, manipulacje, manipulacje faktami i historią, opluwanie Polski, krzywdzenie Polaków, itd., itd., to przecież jest dywersja, dzialanie na szkodę Narodu Polskiego, zdrada, pasożytnictwo, a nie część chwalebnego polskiego dziedzictwa narodowego! rozumu życzę i nie włazenia w zydowskie zady bez mydła. Zydostwo was przeczołgało, na oczach całego swiata, po bruku przy okazji chęci nowelizacji potrzebnej, waznej i koniecznej Ustawy o IPN, którą to Ustawę uwaliliscie bo zydzi tupali swoimi buciorami, interesownie ajwajowali, rwali włosy ze swoich bezkształtnych, brzydkich bród, a wy, wybrancy narodu laliście w majtki ze strachu i Ustawę zaprzepasciliscie, ośmieszając się na oczach całego Swiata. a przecież ich protesty były bezprzedmiotowe i NIE PODPADA POD ŻADNA RUBRYKA!

  1. Andrzej Józef mówi

   Zwiedzajoc Polskę 5lat temu ,w Warszawie odwiedziliśmy przedwojenne Getto Żydowskie.
   Przewodniczka poinformowała nas ze 36 laureatów Nobla to so Żydzi urodzeni wPolsce,albo ich rodzice urodzili się w Polsce.
   Dlaczego nie mówi się o tym w mediach.?
   Jest się czym pochwalić (naśi Starśi Bracia w Wierze)
   poniekod reprezętujo Polsko Historię .

 5. Malena mówi

  Ja podejrzewam, ze to skutki szczepionek…

 6. Andrzej mówi

  Jacek czy twoja ksiazka dotrze do uk jak kupie ?

 7. Tomek mówi

  Cóż, co by nie mówić, mieliśmy wielu wybitnych Żydów, którzy się spolonizowali i stali się Polakami. Mieliśmy też wielu wybitnych Żydów, którzy się nie spolonizowali i Polakami nie są (Singer raczej do nich należy). Mieliśmy też (mamy) wielu rodowitych Polaków, którzy są idiotami i wstyd mi za nich.

 8. andzia mówi

  Szabesgoje w sejmie pewnie nie czytali powieści w/wym. (Dwór, Spuścizna) jak żydzi przejmowali majątki polskiej szlachty na zesłaniach po powstaniu styczniowym, jak załatwiali te przejęcia z rosyjskimi władzami. Żyd zarządca z czworaków wprowadzał się do dworu.
  Aj, waj dobrze, że Singer nie napisał, że wcześniej żyd zadenuncjował szlachcica.
  Zresztą polscy goje nie czytają książek a rozchodzi się o wiadome dziedzictwo na ziemiach polskich.

 9. Jarek mówi

  wybierając w ramach po-pisu oraz sld czy psl zawsze będzie kneset a nie sejm – dla nich żydowska paplanina zawsze będzie językiem ojczystym a nie Polska mowa – więc czemu się dziwić?? Ten otumaniony naród sam ich wybrał

 10. Przebiśnieg mówi

  Bardzo ważne ! Petycja w obronie księdza profesora Tadeusza Guza ( i katolicyzmu ! )

 11. piotr p mówi

  ” W dokumencie posłowie podkreślili, że twórczość Singera – w języku jidysz – stanowi integralną część naszego dziedzictwa kulturowego” – to stwierdzenie dowodzi, że posłowie nie są Polakami bo ich dziedzictwem jest dziedzictwo żydów.

 12. Jacek Wójcikiewicz mówi

  Jeszcze raz zachęcam do lektury książki księdza Stanisława Tworkowskiego-„Polska bez Żydów”.Warto przeczytać i być mądrym.

 13. Mirek mówi

  Nigdy Zyd nie bedzie wspolwlascicielem kultury I obyczajow Polski! Nigdy Zyd nie bedzie bratem Polakowi! Zydzi mordowali setki tysiecy Polakow w II wojnie, tak samo, jak barbarzyncy Niemcy, Sovieci I Ukraincy!!! Niech Zydzi I kundle zydowscy w „polskim” rzadzie, Sejmie I Senacie wybija sobie z tych zakutychh zydowskich lbow, ze Polacy kiedykolwiek pozwola Zydom byc wspolnikami polskiej kultury, tradycji I polskiej Ojczyzny tylko Polakow!!! Long live Poland!!! Jews live Poland and go to Israel! Poles don’t want you in Poland and will not tolerate you any longer!!!

 14. Mirek mówi

  Could you tell me when from the jadish (Jewish language) was a part of Polish culture?! It is government talking, who is led by Jews and Jew dogs! Jew language never was, and never will be part of our culture or traditions!!! Moreover we are talking about Jews “creatures” who murdered hundreds of thousands of Polish people in WWII, and after the war (1944-1960’s) Jews in Russian NKWD (80% Jew high rank officers-Hazers), UB (in Poland) slaughtered over 2 million of Polish patriots fighting against Jew communist regime in Poland!!! Polish Nation was only one Nation from all occupied Countries in Europe by Germans, who help tens of thousands of Jews survive the WWII. Jews never said good word about Polish Nation, yet accused Poland for helping Germans to kill Jews! The truth is exactly opposite! It’s Jews who were the biggest collaborators with Germans and Russians! It’s Jew-Jude Gestapo (5000 of them) who help German-brigades to slaughter Polish Warsaw Uprising in August 1944, where over 250 000 of Poles, mostly civilians: man, woman and children was murdered!!! The same Jews sold hundreds of thousands of Poles to Germans and Soviets, those Poles were executed on spot or send to German dead camps and Siberia! jus murdered own people in Jew ghettos! Jude Gestapo gave up 23000 Jewish children to Germans (without any fight, even resistance) to be murder in German dead camps. Jews were not even humans in time of war! Jews hate us Catholics, our culture and traditions! What culture or anything else was good to our Nation from Jews?!!! There is nothing between our people and we will never forget what they did to our Nation!!! Jews still occupies Poland and they enslave Polish Nation!!! Today children of those Jew killers from war time rule Poland!!! Jews were partners with Germans in genocide of Polish Nation! Jews never will be part of our culture. Jews hate us Polish Nation for saving them. Remember, if Poles-Polish King wouldn’t help Jews, centuries ago, and in WWII, there would be no Jews today. In my opinion Polish King made huge mistake and today we Poles… paying the price for that horrible mistake!!!

 15. PIOTR mówi

  To jest fake news, bo ani słowa nie ma o liscie Paula McCartneya do Pawła kukiza. Prymitywni polscy manipulatorzy informacją

 16. chrysler mówi

  swoją drogą jak tem jidysz jest niesamowicie podobny do niemieckiego ….. paradoksalnie i komicznie zarazem

 17. Sava mówi

  Co to znowu za komedia? Jakiś Żyd Singer, o którym prawie żaden Polak nie słyszał ma być gloryfikowany za swoją twórczość w języku ijdish! O zgrozo, polski sejm totalnie zwariował! Trzeba odwołać nie tylko rząd za jego tchórzostwo, głupotę i poniżenie całego Naszego Narodu ale także polski sejm za głupie decyzje i wasalstwo w stosunku do Żydów! Ci ludzie nie powinni sprawować władzy w Polsce bo wyraźnie widać, że nie są Polakami! Do kurnika z nimi!

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.