Sejm przyjął uchwałę ws. gazociągu Nord Stream 2: „Wzywamy UE do podjęcia kroków zmierzających do natychmiastowego i skutecznego przerwania budowy”

Sejm RP/ fot. Twitter
16

We wtorek (15.06.2021) Sejm przyjął uchwałę wzywającą do wstrzymania budowy gazociągu Nord Stream 2. – Sejm Rzeczypospolitej, w poczuciu solidarności z naszymi środkowoeuropejskimi sąsiadami, zagrożonymi rosyjskim ekspansjonizmem, w tym w szczególności z Ukrainą, wzywa Unię Europejską i jej państwa członkowskie, w tym przede wszystkim Republikę Federalną Niemiec, jako naszego sojusznika w NATO i partnera w Unii Europejskiej, do wycofania jakiegokolwiek poparcia dla realizacji projektu gazociągu Nord Stream 2 oraz do podjęcia kroków zmierzających do natychmiastowego i skutecznego przerwania jego budowy – oświadczyła Izba.

– Apelujemy o to w imię szacunku dla wartości, na których oparta jest Unia Europejska, w imię solidarności z Ukrainą i dbałości o stabilność i bezpieczeństwo w Europie, jak też dla zwiększania odporności Unii na presję ze strony Rosji – napisali posłowie. Sejm wezwał także Stany Zjednoczone do utrzymania oraz rozszerzenia sankcji wymierzonych w podmioty uczestniczące w budowie gazociągu.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Posłowie podkreślili, że realizowana na dnie Morza Bałtyckiego inwestycja jest narzędziem finansowania imperialnej ekspansji Rosji. Wymienili także rosyjskie akty zbrojnej agresji: na Gruzję w 2008 r. i na Ukrainę od 2014 r., a także nielegalną secesję Naddniestrza oderwanego od Mołdawii.

– Federacja Rosyjska wywierała wiosną bieżącego roku zmasowaną presję wojskową na Ukrainę, grożąc wybuchem poważnego konfliktu zbrojnego u granic Polski i Unii Europejskiej. Nord Stream 2, umożliwiając Rosji rezygnację z  tranzytu gazu przez terytorium Ukrainy do głównych jego odbiorców w tym do Republiki Federalnej Niemiec, otworzy Rosji drogę do zbrojnej napaści na Ukrainę na wielką skalę, bez ryzyka ponoszenia kosztów przerwania wskutek działań wojennych rzeczonego tranzytu – stwierdził Sejm w przyjętej uchwale.

Posłowie wspomnieli także o dokonanych przez Rosję na terytorium Unii Europejskiej zabójstwach przeciwników politycznych i aktach terroryzmu, o zagrożeniu życia więzionego rosyjskiego opozycjonisty Aleksieja Nawalnego oraz rosyjskim wsparciu dla reżimu Aleksandra Łukaszenki na Białorusi.

– Wyrażamy przekonanie, że akceptacja dla kontynuacji projektu Nord Stream 2 w wyżej opisanych okolicznościach jest przyzwoleniem na prowadzenie przez Federację Rosyjską polityki opartej na gwałceniu międzynarodowych standardów, praw człowieka, naruszaniu integralności państw ościennych i wywieraniu presji na państwa Unii Europejskiej i NATO – oświadczyli posłowie.

Źródło informacji i cytatów: sejm.gov.pl

Zobacz też:

Konfederacja o Nord Stream 2 i nieudolności władz RP: „To nowy pakt Ribbentrop-Mołotow” [WIDEO]

Może ci się spodobać również Więcej od autora

% Komentarze

 1. Mietek mówi

  Psy szczekają, karawana idzie dalej. Koniec tego przedstawienia co raz bliżej.

 2. Maciej mówi

  Płomienne wezwania odwołujące się do wartości Unii Europejskiej to ponury żart i kpina z intelektu, jakież bowiem są te wartości unijne i czym w istocie jest Unia….?? Prawda jest taka, że rządzenie obecnym Państwem Polskim zasadza się już tylko i wyłącznie na nieustającym zadłużaniu Kraju przez tzw. elity u władzy, a kto pożycza, ten chodzi na pasku wierzyciela. Szkoda, że większość mych rodaków tego nie rozumie i popiera takich ludzi, którzy zgotują nam kolejną epicką tragedię na miarę rozbiorów…

 3. Republikanin mówi

  Czy oni naprawdę nie zdają sobie sprawy ze swojej śmieszności?

 4. Rebih mówi

  Skończyły się żarty, zaczęły się rezolucje. Jeśli rezolucje nie przyniosą skutku to posłowie wyciągną kredki z tornistra. Wtedy nadejdzie czas sądu dla Putina i będzie już za późno na poprawę.

 5. anonim mówi

  Obergruppenfuhrer Ursula von der Leyen juz drzy ze sreachu przed kaczorem i jego spolka w sejmie.

 6. Jebać (PiS)ożydów mówi

  Waszą uchwałę to można sobie w dupę wsadzić, tak, jak ja odnoszę się do waszych ustaw odnośnie noszenia szmat, tudzież kagańców !!

 7. adam mówi

  Smiesznosc tego nierzadu jest tak olbrzymia ze nikt juz w UE nie traktuje go powaznie. UE czyli Merkel ma zabronic sama sobie budowy gazociagu. Czy ta banda pis faktycznie jest tak głupia i wierzy w to co publikuje

 8. Kwal mówi

  Sejm w Polin tylko się ośmiesza…

 9. szalom mówi

  Nord Stream to koronne 'dzieło” naszych zaprzańców kiedy to w interesie banderowskiej samostijnej i jej żydowskich mocodawców próbowali wymusić na Rosji przebieg rurociągów przez samostijną. Biegły by rurociągi przez Polskę, zarabiała by Polska na tranzycie, miała istotny głos w zaopatrzeniu Ojrokibucu w gaz i ropę, mocną pozycję przetargową w sprawie cen……. Echch pachoły. Oby was cholera z waszą żałosną polityką wschodnią. Kiedy nauczycie się czegoś od Orbana???

 10. Hammurabi mówi

  Szanowni Państwo Posłowie!
  Ta wasza „uchwała” jest tyle śmieszna, co bezskuteczna. To, że polski parlament wypowiada się przeciwko unii niemiecko-rosyjskiej akurat obu mocarstw nie obchodzi. Co najwyżej może wprawić w doskonały humor.
  Co innego, gdyby Polska na skutek przewidywanego zagrożenia dla własnego bilansu energetycznego wynikającego z zablokowania prac przy „Baltic Pipe”, zawiesiła na czas nieokreślony działanie „porozumienia paryskiego” z grudnia 2015 roku.
  Wówczas może pośród gromów rzucanych przez lewackie rządy europejskie byłaby szansa na jakieś uzgodnienia tym bardziej, że narzucony innym krajom zielony reżim nie wszystkim się podoba. Nawet w krajach przodujących w transformacjach.
  A że podstawowe zasady, na których opiera się władza demokratyczna. To:
  1. zasada wolności, rozumiana jako prawo obywateli do swobodnego wyrażania opinii dotyczących spraw państwa;
  2. zasada równości, polegająca na tym, że wszystkie opinie mają taką samą wagę;
  3. zasada większości, odnosząca się do mechanizmu stanowienia praw i podejmowania decyzji politycznych, polegająca na tym, że po swobodnej wymianie poglądów przyjmie
  się stanowisko, za którym opowiada się większość
  Nie od rzeczy oczywiście byłoby wsparcie się unijnymi bzdetami prawnymi, uzależniającymi sprawiedliwy podział pieniędzy od „poszanowania zasad demokracji” przefiltrowanymi przez ogólnonarodowe referendum. Przy odpowiednim naświetleniu problemu Polacy nawet straszeni widmem biedy, pokazaliby przysłowiowy środkowy palec unii wzorem Anglików.
  Unijni bonzowie doskonale zdają sobie sprawę z nastrojów społecznych i wiedzą, że takie postawienie sprawy mogłoby wywołać efekt domina, bo dzisiejsza „unia” ma tyle wspólnego z dawnym EWG co uliczna dziewka z hrabiną.
  Taaak… „Miałem sen”… Miałem sen, że kiedyś ten niegdyś dumny, szlachetny, bitny i silny naród wyrzuci na śmietnik historii błaznów zaś oszustów, zdrajców, sprzedawczyków i sabotażystów odpowiednio ukarze, że zjednoczony własną nacją, poczuciem przynależności do niej znów stanie się silny. Tak…
  Miałem sen.

 11. Hammurabi mówi

  Co jest groźne? „Najwyższy stopień rozwoju społecznego, czy pozbawienie głosu w tak ważnych i ważkich sprawach bandy kolesi?
  Jednak pewnie masz wszystkich Polaków za równych sobie, stąd te „HAHAHAHA”…

 12. Halina mówi

  @Szalom

  Ty śmierdzący, ruski agencie!

 13. W K mówi

  Ci ludzie w Sejmie są tak mierni, że nawet nie muszą udawać idiotów. I niby co teraz mamy ich zdaniem zrobić? Podziwiać ich walkę o Polskę? A potem co niektórzy się dziwią, że Polska jest krajem w likwidacji. Z taką władzą, to cud, że jeszcze istniejemy, jako kraj.

 14. Zbigniew mówi

  Sejmici robia taka maskarade, gdyz cos chca ukryc.

  Ile akcji Orlenu ma Gasprom ew Gasprom Germany?

  Dlaczego niszcza Lotos?

 15. Zbigniew mówi

  @Szalom

  Iwan, weź ty już spierdalaj z tego forum.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.