Sejm odrzucił obywatelski projekt ustawy „Stop aborcji”. Imienne wyniki głosowania

Sejm RP/ fot. Twitter
9

W czwartek (2.12.2021) Sejm odrzucił w pierwszym czytaniu obywatelski projekt ustawy „Stop aborcji” złożony przez Fundację Pro-Prawo do Życia. Pod projektem podpisało się 130 tysięcy obywateli. Zakłada on uznanie aborcji za zabójstwo zagrożone karą od 5 do 25 lat, a nawet dożywociem. W projekcie zapisano, że jeśli sprawcą jest matka dziecka, sąd może odstąpić od wymierzenia kary. W przypadku działania nieumyślnego matka dziecka nie podlega karze.

W projekcie znalazł się też zapis mówiący, że traci moc ustawa z 1993 roku o planowaniu rodziny, w której dopuszczono aborcję w przypadku, gdy ciąża jest wynikiem gwałtu lub stanowi zagrożenie dla życia lub zdrowia matki. Podczas debaty sejmowej, która odbyła się w środę (1.12.2021), przedstawiciel fundacji Mariusz Dzierżanowski wyjaśniał, że nie oznacza to, iż lekarze nie będą mogli podejmować działań ratujących życie kobiety.

– Działania lecznicze wobec matki mogą wiązać się z zagrożeniem dla życia dziecka, a czasami spowodować jego śmierć. W medycynie często zdarzają się sytuacje, gdy podjęcie terapii wiąże się z ryzykiem dla zdrowia lub życia pacjenta. Jeśli działania te podjęte były zgodnie z wiedzą i sztuką lekarską, to lekarz nie ponosi odpowiedzialności za wynikłe szkody. Analogicznie, jeśli działania podjęte w celu ratowania zdrowia lub życia matki były zgodne ze sztuka lekarską, lekarz nie ponosi odpowiedzialności za szkody, jakie poniosło poczęte dziecko – wyjaśniał Dzierżawski.

Wniosek o odrzucenie projektu złożyło Prawo i Sprawiedliwość, a występująca w imieniu klubu poseł Anita Czerwińska nazwała projekt „dywersją wobec ochrony życia”, ponieważ „strasząc kobiety nie chroni się życia”, a przyjęcie tej ustawy stawiałoby je wobec wyboru „śmierć albo więzienie”. Wskazała też, że może dojść do sytuacji, w której kobieta będąca ofiarą gwałtu może mieć orzeczoną karę wyższą niż gwałciciel.

Wnioski o odrzucenie projektu złożyły też Koalicja Obywatelska, Lewica oraz Polska 2050. PSL zaapelowało o wycofanie przepisów wprowadzonych wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego i przeprowadzenie referendum w sprawie „nowego kompromisu zaakceptowanego przez Polki i Polaków”.

Konfederacja wskazała, że „wobec projektu pojawiły się wątpliwości”. Poseł Robert Winnicki zapytał, czy przeprowadzono konsultacje z innymi środowiskami pro-life i środowiskami prawniczymi zajmującymi się ochroną życia. – Ja z takimi konsultacjami się nie spotkałem, bo rzeczywiście pojawiają się wątpliwości, co do stanu i sytuacji krytycznych, które niestety zdarzają się podczas ciąży, w sytuacjach zagrożenia zdrowia i życia matki. Z powodu tych wątpliwości w kole Konfederacji nie będzie dyscypliny w głosowaniu nad tym projektem – powiedział Winnicki.

W głosowaniu wzięło udział 421 posłów. Za wnioskiem o odrzucenie projektu w pierwszym czytaniu było 361, przeciw – 48, wstrzymało się – 12, nie głosowało – 39. Wyniki głosowania TUTAJ.

Źródło informacji i cytatów: sejm.gov.pl, YouTube/Onet

Zobacz też:

Platforma Obywatelska opowiedziała się za aborcją na życzenie do 12 tygodnia ciąży [WIDEO]

Może ci się spodobać również Więcej od autora

% Komentarze

 1. Hammurabi mówi

  Projekt tej ustawy jest chory i dobrze, że został odrzucony. Nadgorliwość jest gorsza od faszyzmu. Aborcja jest złem, jednak pozbawienie ludzi prawa do korzystania z wolnej i nieprzymuszonej woli to już zbrodnia. Wszyscy chrześcijanie – nie tylko katolicy – znają przykazanie “nie zabijaj” i mają sumienie a przynajmniej powinni je mieć. W związku z tym to w ich sercach i umysłach winny zapadać decyzje. Ci, którzy uzurpują sobie prawo do bycia na siłę czyimś sumieniem, są w gruncie rzeczy jak faryzeusze obmywający dłonie.

 2. Tolek mówi

  I bardzo dobrze. Dzierżanowski to szur jeszcze większy od Godek. Jego pomysły to już absolutny psychiatryk.

 3. Konrad mówi

  Pan Hammurabi w komentarzu powyżej pisze, że to sprawa sumienia i katolicy znają przykazanie „nie zabijaj” Pan Hammurabi twierdzi, że pozbawienie ludzi prawa do korzystania z wolnej i nieprzymuszonej woli jest zbrodnią. Cóż nie życzę Panu Hammurabiemu, aby bandyta, nawet przypadkowo ochrzczony przyłożył Panu tasak do gardła z zamiarem odcięcia głowy a stający obok policjant stwierdził, że nie będzie interweniował, bo co prawda zabijanie jest złem ale prawdziwą zbrodnią jest pozbawienie bandyty prawa do korzystania z wolnej i nieprzymuszonej woli którą dał mu Bóg.

 4. Aleksandra mówi

  Nikodem atakuje. Toksyczne oddychanie. Morawiecki walczy.

 5. Maksymilian mówi

  W Polsce jest tanio! Damy rade! Niecu je banana jao głodna jest! ♥

 6. km mówi

  To znaczy zabijac mozna dalej bez zadnych konsekwenxji prawnych .
  ps.
  Po komentarzach widac , do nazistow z Auschwitz wam niedaleko .

 7. Piotr Skala mówi

  Sumienie kazdego z nas to cos innego niz prawo, ktore powinno byc za zyciem kazdego z nas ! Kazde panstwo, gdy pozwala na zabicie dziecka jest z gory skazane na niebyt!!!!!!!! Niewazne ,czy to dziecko jest chore, czy wynika z przestepstwa gwaltu, wszyscy tutaj jestesmy tylko dlatego, ze nie zabil nas nikt do tej pory. Jesli komus przeszkadza zakaz mordowania to powinien sam siebie zbadac psychiatrycznie.

 8. Hammurabi mówi

  @Konrad
  A ja Panu NIE ŻYCZĘ bezsilności, rozpaczy i traumy spowodowanej śmiercią ukochanej kobiety wraz z dzieckiem w łonie. NIE ŻYCZĘ konieczności wychowywania upośledzonego w stopniu znacznym dziecka, bez żadnych szans na jego leczenie. NIE ŻYCZĘ konieczności przeżycia tragedii gwałtu na żonie czy córce i wychowywania dziecka zeń poczętego.
  Sam w dzieciństwie przez osiem lat byłem świadkiem tragedii swoich rodziców i nieuleczalnie chorej młodszej siostry. Od jej urodzin do śmierci. Takiego doświadczenia również Panu NIE ŻYCZĘ! Natomiast serdecznie życzę odrobiny empatii i dystansu do świata

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.