Sąd zdecydował: „Solidarność” ma przeprosić KOD za wypowiedź o byłych SB-ekach

fot. twitter
3

Sąd Okręgowy w Gdańsku zdecydował, że NSZZ “Solidarność” ma przeprosić Komitet Obrony Demokracji za stwierdzenie, że w szeregach KOD są m.in. byli funkcjonariusze Służby Bezpieczeństwa i Wojskowych Służb Informacyjnych. „Solidarność” ma też zapłacić 10 tys. zł na rzecz WOŚP. Wyrok nie jest prawomocny.

Sprawa dotyczy ubiegłorocznych obchodów 37. rocznicy podpisania Porozumień Sierpniowych na Placu Solidarności w Gdańsku. Pomorski KOD zaprosił przedstawicieli „Solidarności” do wzięcia udziału w obchodach organizowanych przez komitet. Prezydium Komisji Krajowej NSZZ “Solidarność” określiło zaproszenie KOD jako „bezczelną prowokację”.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

„Będziemy przypominać ofiary tych ludzi, którzy tak chętnie zasilają dzisiaj szeregi KOD-u. Mamy tu na myśli tak widocznych i aktywnych prominentnych działaczy KOD, jak byli SB-cy, funkcjonariusze WSI, TW i liczni przedstawiciele resortowej PRL-owskiej nomenklatury. Słowem: nie potrafimy sobie wyobrazić wspólnego świętowania z ludźmi, dla których refleksją nie jest słowo przepraszam, a jedynie rozpacz, że nie da się wyżyć za 2 tys. po zmniejszeniu SB-eckiej emerytury” – stwierdziły władze „Solidarności” w sierpniu 2017 r. Komitet Obrony Demokracji skierował sprawę do sądu i dziś wygrał w I instancji.

Źródło informacji i cytatu: pap

Może ci się spodobać również Więcej od autora

% Komentarze

 1. MSW mówi

  Przecież każdy wie kto stoi za patriotami. Kto jest władcą marionetek. Tylko sędzia nie wie. Pewnie to ten co w porze lunchu idzie zajobać batonika dla jaj.

 2. Krzysztof Zieliński mówi

  W artykule brakuje nazwiska sędziego, który ogłosił ten wyrok. Warto byłoby poznać jego nazwisko i życiorys.

  1. Hammurabi mówi

   Sędzia Sądu Okręgowego w Gdańsku Ewa Karwowska wydała wyrok nakazujący NSZZ „Solidarność” publikację na stronie internetowej związków, a także na łamach „Tygodnika Solidarność” stosownych przeprosin, zapłatę na rzecz WOŚP kwoty 10 tys. zł oraz zwrot kosztów procesowych.
   – W ocenie sądu doszło do naruszenia dóbr osobistych powoda w postaci dobrej sławy i dobrego imienia przez wskazanie, że wśród prominentnych działaczy KOD, a zatem osób zajmujących w stowarzyszeniu eksponowane stanowisko, znajdują się byli esbecy, tajni współpracownicy. Użycie takich słów podważa wiarygodność powoda jako organizacji, której celem statutowym jest ochrona praw człowieka i obywatela i umacnianie zasad praworządności. Takie stwierdzenie kładzie się cieniem na całą organizację – mówiła, uzasadniając wyrok, sędzia Karwowska.
   Posłuchaj tego (szczególnie uważaj od 3 minuty i 40 sekundy): https://www.youtube.com/watch?v=a0Hvl9OB3Bg

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.