Sąd po stronie funkcjonariuszy SB! Ustawa dezubekizacyjna niezgodna z konstytucją i prawem unijnym

fot. twitter
6

Sąd Okręgowy w Częstochowie nakazał zwrot świadczeń odebranych byłemu funkcjonariuszowi SB, a w uzasadnieniu stwierdził, że ustawa dezubekizacyjna  jest niedopuszczalna w demokratycznym państwie prawa i sprzeczna z przepisami unijnymi. Wyrok, który wydałem, jest po prostu stosowaniem w praktyce konstytucyjnej zasady państwa prawa. A ustawa dezubekizacyjna to jawna obraza ustawy zasadniczej. Dlatego postanowiłem orzekać– oświadczył sędzia Marek Przysucha.

To pierwszy wyrok podważający przepisy ustawy dezubekizacyjnej. Dotychczas sądy nie kwestionowały samej ustawy, ale jej zastosowanie w odniesieniu do konkretnej osoby. Wyrok zapadł bez czekania na stanowisko Trybunału Konstytucyjnego, do którego postanowieniem z 24 stycznia 2018 roku zwrócił się Sąd Okręgowy w Warszawie wnosząc o zbadanie zgodności przepisów ustawy z konstytucją.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Ten wyrok to przełom. Dotąd sądy okręgowe przychylały się do wniosku Zakładu Emerytalno-Rentowego MSWiA i zawieszały postępowania, tłumacząc to oczekiwaniem na decyzję Trybunału Konstytucyjnego – komentuje Zdzisław Czarnecki, szef Federacji Stowarzyszeń Służb Mundurowych. Ustawa dezubekizacyjna objęła ok. 38 tys. osób.

Według sędziego Przysuchy ustawa z 2016 roku, jak i wydawane na jej podstawie decyzje, budzą wątpliwości co do poszanowania godności jednostki, rządów prawa (wina zbiorowa), równości, proporcjonalności (ustawę wydano po 27 latach od transformacji ustrojowej) oraz sądowego wymiaru sprawiedliwości (ustawodawca zdefiniował winę zbiorową obywateli, a nie ustaliły jej sądy). Zakład Emerytalno-Rentowy MSWiA odwołał się od wyroku. Sprawą zajmie się teraz Sąd Apelacyjny w Katowicach.

Źródło informacji: forsal.pl

Zobacz też:

Agentka SB buduje społeczeństwo obywatelskie. Wspiera ją warszawski ratusz!

Może ci się spodobać również Więcej od autora

% Komentarze

 1. michu mówi

  To jest chyba logiczne. Przecież reformy w sądownictwie nie było ;).

  1. TO JA SIE PYTAM TERAZ mówi

   i co Polacy teraz mają zrobić????

 2. Andrzej mówi

  Sędzia który nie stosuje w orzecznictwie ustaw powinien zostać natychmiast odsunięty i wykluczony z zawodu.

 3. W K mówi

  Ten Sąd Najwyższy jest dziwny. Od początku wiadomo, że w tej chwili prawo w Polsce nie umożliwia zwrotu mienia bezdziedzicznego. Przecież cały problem w tym, że obcy chcą zmusić Polskę do przyjęcia prawa, które to umożliwi i niestety wiele wskazuje na to, że Sejm je uchwali.

 4. Adam mówi

  Sędzia z Częstochowy to też stary smierdzacy komuch więc dziwne żeby nie pomógł koledze z SB. Takim wyrokiem można sobie podejrzeć 4 litery

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.