Sąd Najwyższy oddalił kasację Rafała Gawła. Skazany za oszustwa założyciel OMZRiK twierdził, że wyrok to zemsta wymiaru sprawiedliwości

Rafał Gaweł, założyciel OMZRiK/ fot. screen
11

W piątek (5.03.2021) Izba Karna Sądu Najwyższego oddaliła kasację w sprawie wyroku 2 lat bezwzględnego więzienia za oszustwa i wyłudzenia dla Rafała Gawła, założyciela Ośrodka Monitorowania Zachowań Rasistowskich i Ksenofobicznych. Gaweł nie przyznał się do winy i utrzymywał, że wyrok jest zemstą wymiaru sprawiedliwości za jego walkę ze „skrajną prawicą”.

Według ustaleń prokuratury Gaweł dokonał wyłudzeń i oszustw finansowych na łączną kwotę prawie 800 tysięcy złotych. Sąd I instancji wymierzył mu karę 4 lat pozbawienia wolności. Sąd Apelacyjny w Białymstoku obniżył ją do 2 lat. Gaweł uciekł z Polski i wystąpił o azyl w Norwegii, która przyhołubiła oszusta jako prześladowanego politycznie.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Sąd Najwyższy oddalił kasację jako „oczywiście bezzasadną”, wskazując, że nie wystąpiła  bezwzględna przyczyna odwoławcza, jaką miał być brak udziału obrońcy Gawła w czynnościach prowadzonych przed sądem I instancji. Sędzia sprawozdawca Andrzej Siuchniński podkreślił, że oskarżony pozostawał bez obrońcy jedynie przez chwilę i to za swoją zgodą. – W tej sprawie nie można mówić, że doszło do sytuacji, w której oskarżony w istotnym sensie pozostawał bez obrońcy – zaznaczył sędzia.

Sąd uznał też, że nie ma podstaw do uwzględnienia kasacji, ponieważ sprawa była prowadzona nadzwyczaj starannie, rzetelnie i w sposób w pełni obiektywny. Nie może być więc mowy o żadnej zemście. – Nie ma w tej sprawie żadnych dowodów na to, że pan Rafał Gaweł był rzeczywiście z jakichś powodów prześladowany – stwierdził sędzia Siuchniński.

Gaweł poinformował na Facebooku, że oddalenie kasacji wynikało z „błędu w nieprawidłowo zbudowanym zarzucie kasacyjnym”. Oświadczył też, że SN „dostrzegł podstawę do wznowienia procesu”, w związku z czym w najbliższym czasie złoży wniosek w tej sprawie. – Mam nadzieję, że gdy dojdzie już do wznowienia mojego procesu sądowego będzie mógł się on odbywać w czasach gdy PiS zostanie odsunięty od władzy i w innej apelacji niż białostocka, gdzie będę mógł wykazać, że oskarżono mnie i skazano za czyny, których nie popełniłem – napisał Gaweł.

Aby uniknąć wyroku skazującego Rafał Gaweł utrzymywał, że jest chory psychicznie. Po ucieczce z Polski wmówił Norwegom, że jest prześladowany z przyczyn politycznych. Ostatnio utrzymywał, że jest gejem zniesławionym przez Jacka Międlara. Teraz wmawia opinii publicznej, że Sąd Najwyższy jest po jego stronie, a oddalenie kasacji to wynik błędu. Co ten typ jeszcze wymyśli?

Źródło informacji: PAP

Zobacz też:

Skazany za oszustwa, nie płacił alimentów na dzieci… Teraz Gaweł podał się za geja i oskarżył Jacka Międlara

Może ci się spodobać również Więcej od autora

% Komentarze

 1. Marcin Malik mówi

  Ja uważam, że Rafał Gaweł powinien być wdźięczny Polskiemu Ministerstwu Sprawiedliwości, za to że skazali go tylko na symboliczne 2 lata. Miały być 4 lata, ale sąd był nadzwyczaj łaskawy.
  Jacek Międlar pisał też coś o podrobionym wekslu i o zarzutach prokuratury w tej sprawie. O co tu chodzi?

  Z tego co pisze Gaweł zrozumiałem: że „gdy tylko do władzy dojdzie PO lub inne lewactwo, to natychmiast on wróci do Polski aby dalej niszczyć Polaków.”

  1. Hammurabi mówi

   Wróci albo i nie wróci. Pewnie zdaje sobie sprawę, że ma grono oddanych „wielbicieli” w kraju i oni uczynią wszystko, by się z nim spotkać, wymienić „uprzejmości”.
   Ale nie o tym….
   Policzmy tą „sprawiedliwość…
   średnia krajowa netto to niecałe 3800 złotych. Jeśli podzielimy owe 800 000 przez 3800 otrzymamy ponad 210 miesięcy, czyli 17 i pół roku ciężkiej pracy uczciwego człowieka. A gdzie koszty utrzymania więziennego?
   I oto ten typ po dwóch latach odsiadki, będzie czyściutki po odbytej „karze” a lewackie szmatławce uczynią z niego „męczennika” i ogłoszą zbiórkę pieniędzy na poratowanie.
   Dla takich jak on, bez względu na płeć, zabarwienie polityczne, wyznanie, orientację seksualną karą powinno być odpracowanie szkód wyrządzonych pomniejszone o koszty utrzymania.
   Dopiero wówczas oszust, złodziej, kombinator, łapówkarz, pospolity rzezimieszek, poseł, senator, minister i profesor zastanowi się kilka razy, zanim sięgnie po cudze.

  2. Shadow mówi

   Racja w 100%.

 2. Marcin Malik mówi

  GAWEŁ ! Jeśli to czytasz to mam dla ciebie bardzo dobre wieści.

  Możesz śmiało przyjechać do Polski. To jest taki kraj, że nic ci nie zrobią, i nie wierz w groźby. Na lotnisku Chopina cię aresztują a potem wsadzą do aresztu na weekend. W międzyczasie lewaki, liberałowie, tęczowi zorganizują brutalny strajk, i sąd w expresowym trybie zarządzi kasację, albo ułaskawi cię prezydent pod presją środowisk żydowskich.

  Potem cię przeproszą, dadzą kwiaty, zorganizują zbiórkę $$$, a na koniec wystąpisz w Tańcu z Gwiazdami.

  Gaweł. To nie żart. Jeśli przyjedziesz, to lewactwo tak sparaliżuje kraj, że cię uniewinnią i zapłacą za 'doznane krzywdy’, i będziesz mógł dalej wciskać kit. Przemyśl to, a jeszcze mi podziękujesz. (Tylko noś maseczkę i będzie OK).

  1. stop Khazar Mafii mówi

   Sami jarmułkowi z Soludurnego Polin wystapią o kasację do Zorro.

  2. Boguslaw mówi

   Ale jak bedziesz juz lecial nad morzem z Norwegii, to otworz drzwi samolotu, zeby sprawic, skad akurat wieje wiatr!
   W Polsce bedziesz musial zrobic operacje plastyczna twojego ryja i porozbijac wszystkie lustra wkolo, bo ci plwociny zabraknie!

 3. mario mówi

  Wracaj,wracaj!Czekamy na ciebie ty nędzna kreaturo człowieka!Nawet gdyby władza się zmieniła to nie uchroni takiego śmiecia przed NASZĄ sprawiedliwością.MY pamiętamy i będziemy cię „gorąco” witać.Czas rozliczenia i ukarania takich antypolskich ścierw nadchodzi nieuchronnie!!!!

 4. Katarzyna mówi

  teraz powie że jest czarny …

 5. Blady mówi

  Najlepiej by było gdyby umarł na cowit sraka3

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.