Rządowa Tarcza Solidarnościowa: gwarantowane ceny prądu dla gospodarstw domowych i dofinansowanie dla przedsiębiorstw energochłonnych [WIDEO]

minister klimatu Anna Moskwa/ fot. screen
6

W czwartek (15.09.2022) premier Mateusz Morawiecki, minister rozwoju Waldemar Buda i minister klimatu Anna Moskwa przedstawili założenia rządowej Tarczy Solidarnościowej, której celem jest ochrona odbiorców przed podwyżkami cen prądu.

W 2023 roku cena prądu dla gospodarstw domowych ma zostać zamrożona na obecnym poziomie, jeżeli zużycie nie przekroczy 2000 kWh rocznie. Dla rodzin z Kartą Dużej Rodziny, rolników i osób z niepełnosprawnościami limit został podwyższony do 2600 kWh rocznie.

Wsparcie - darowizny

Rząd przewiduje też zmniejszenie ceny prądu o 10% dla gospodarstw domowych, które obniżą jego zużycie o co najmniej 10% w stosunku do 2022 roku. Dla gospodarstw ogrzewanych energią elektryczną przewidziano dodatek energetyczny, który będzie przyznawany tak jak w przypadku innych źródeł ciepła.

Przemysł energochłonny otrzyma  dofinansowanie do zakupu energii i gazu. Wsparcie będzie przyznawane odbiorcom pod warunkiem min. 100% wzrostu cen energii. Wypłata środków planowana jest jeszcze w tym roku. Rząd przeznaczy na ten cel ok. 5 mld złotych.

Rząd wprowadza też obowiązek 10% ograniczenia zużycia energii elektrycznej w administracji publicznej. Objęte nim będą urzędy administracji rządowej i samorządowej.

Premier zapowiedział też cięcia w wynagradzania zarządów państwowych spółek. – Poprosiłem ministra Jacka Sasina, aby ograniczył i wyeliminował ekstra premie i bonusy w spółkach skarbu państwa dla zarządów – oświadczył Morawiecki.

Źródło informacji: Twitter, Facebook/Kancelaria Premiera

Zobacz też:

Katarzyna TS: Moralni zwycięzcy zrobieni w trąbę

Może ci się spodobać również Więcej od autora

% Komentarze

 1. ubawiony mówi

  Bonusy,nagrody,wynagrodzenia w spolkach skarbu panstwa zabrac i przekazac na w prawo p. Szanowna Pani TS jak nikt inny na nie zasluguje.

 2. Rebih mówi

  Znów dopłaty dla wszystkich do wszystkiego, a największe dla tych, którzy najwięcej zużywają.
  I tak wszyscy na koniec za to zapłacimy, a wywalony z upadającego zakładu lumpenelektorat zrozumie tylko tyle, że dobry Morawiecki dał, a zły wyzyskiwacz/przedsiębiorca/spekulant nie chciał współpracować z rządem.

 3. alojz mówi

  Temu dała, temu dała, temu tylko pokazała… Typowy socjalizm. Żeby dostać dofinansowanie trzeba złożyć wniosek. Do wniosku dołożyć zaświadczenie i oświadczenie. Wniosek musi zostać rozpatrzony i może zostać zaakceptowany lub odrzucony. Czyli wzrost biurokracji. I oczywiście naszym rozpatrzymy szybciej i pozytywnie a reszta niech czeka… aż się pula skończy. A pula się skończy zanim motłoch skuma co i jak. A na koniec ogłosimy, że dopłaty tylko dla zaszczepionych.

 4. obywatel mówi

  socjalizm pełną gębą. Powstanie problemu – bezmózgowa polityka klimatyczna UE – protesty ludności – rozwiązanie problemu – dopłaty, obniżki itp. obniżanie temperatury itp. ZAMIAST DOSTARCZENIE SUROWCA np. węgla do gospodarstw domowych poprzez uruchamianie kopalni.

 5. Marecel mówi

  Ja tam się zastanawiam czy komunizm naprawdę umarł, towarzysze wszystkich krajów łączcie się

 6. Marna mówi

  2000kvh rocznie to tylko 166,66 kvh miesięcznie a więc kolejne jawne oszustwo rządu ! Tak małe zużycie to za mało moherom na lodówkę, pralkę i tv!!! Morawiecki nie rób z siebie debila, nie ośmieszaj Polaków!!!Kot prezesa więcej zużywa miesięcznie niż wy wykombinowaliście !

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.