Rząd wprowadza „tarczę antykryzysową” dla przedsiębiorców. Odroczenie ZUS-u i wydłużenie wakacji kredytowych. Internauci: „To ponury żart?” [WIDEO]

1

Rząd pochylił się nad apelami przedsiębiorców ws. pomocy dla przedsiębiorców w dobie stanu zagrożenia epidemicznego. Dziś (18.03.2020) w południe podczas konferencji prasowej prezydent Andrzej Duda i premier Mateusz Morawiecki przedstawili plan pomocowy dla przedsiębiorców, nad którym debatowali w formule telekonferencji rady gabinetowej. Internauci nie szczędzą słów krytyki.

Poprosiłem pana premiera, aby przygotować taki pakiet antykryzysowy, który ostatecznie został nazwany „tarczą antykryzysową”. Chodziło mi o gospodarkę jako taką, ale przede wszystkim o sytuację przedsiębiorców, zwłaszcza tych najdrobniejszych przedsiębiorców, którzy podjęli inwestycje, zaczęli zatrudniać ludzi, stworzyli swoje małe biznesy na przestrzeni ostatniego czasu, drobne usługi, zakłady fryzjerskie, kosmetyczne. To co w ostatnim czasie było tak popularne – podczas konferencji powiedział prezydent. – Ten pakiet już powstał. W najbliższym czasie będzie przekładany na projekty ustaw i wprowadzany. Zakłada on m. in. ulgi i odkładanie płatności.

Prezydent zaznaczył, że dostrzega, iż wielu pracowników już otrzymuje wypowiedzenia z pracy, ponieważ pracodawcy notuję potężne spadki w dochodach. Jego zdaniem zaproponowany pakiet pomocowy uchroni przedsiębiorców przed krachem, a zatrudnionych pracowników przed zwolnieniem.

Zaznaczył, że w ramach pakietu przedsiębiorcy nie zostaną zwolnieni z opłat do ZUS-u, ale ma ma być wprowadzone odroczenie płatności ZUS. Będzie możliwość rozłożenia na raty płatności, specjalny system wypłaty wynagrodzeń tym, którzy z różnych powodów nie mogą świadczyć pracy. Prezydent przypomniał także, że kilka dni wcześniej uzgodnił program pomocy kredytobiorcom, jednak będzie naciskał, by wakacje kredytowe zostały przedłużone na okres 6 miesięcy.

Premier Mateusz Morawiecki zaznaczył, że gospodarka zostanie bardzo mocno uderzona przez epidemię koronawirusa. Może być to cios jeszcze mocniejszy niż ten paręnaście lat temu.

SKLEP-WPRAWO.PL

Szacunkowa wartość całego pakiet to 212 mld zł – zaznaczył premier Morawiecki. – Ten pakiet obejmie 5 części: bezpieczeństwo pracowników, finansowanie przedsiębiorstw, ochrona zdrowia, wzmocnienie systemu finansowego i program inwestycji publicznych – wyliczył. Dodał, że rząd będzie walczyć z nieuczciwymi przedsiębiorcami, którzy w okresie kryzysu kilkukrotnie podwyższają ceny.

W ramach „tarczy antykryzysowej” rząd przeznaczy 7,5 mld zł na wsparcie dla służby zdrowia, zabezpieczy pieniądze w bankach oraz przeznaczy 30 mld zł na infrastrukturę.

W transmisji konferencji brali udział internauci. Niektórzy zarzucali prezydentowi, że ten prowadzi kampanię wyborczą na koronawirusie, a inni wskazywali, że to „pełnienie obowiązków urzędującego Prezydenta RP”. Wielu wyraziło uzasadnione obawy, że odroczenie opłat ZUS-u w żaden sposób problemu nie rozwiązuje! Spiętrzone opłaty dla wielu będą nie do udźwignięcia. Pytają: „To ponury żart?”

NAGRANIE Z KONFERENCJI – TUTAJ

Przeczytaj:

Apel do premiera o wstrzymanie składek ZUS dla przedsiębiorców. Uważasz, ze to dobry pomysł? [SONDA]

Może ci się spodobać również Więcej od autora

1 komentarz

  1. Historyk mówi

    Wyrok zostaje w mocy.Niczego nie zmienia fakt,że powieszą jutro ,zamiast dzisiaj.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.