Rząd wprowadza „tarczę antykryzysową” dla przedsiębiorców. Odroczenie ZUS-u i wydłużenie wakacji kredytowych. Internauci: „To ponury żart?” [WIDEO]

1
SKLEP-WPRAWO.PL

Rząd pochylił się nad apelami przedsiębiorców ws. pomocy dla przedsiębiorców w dobie stanu zagrożenia epidemicznego. Dziś (18.03.2020) w południe podczas konferencji prasowej prezydent Andrzej Duda i premier Mateusz Morawiecki przedstawili plan pomocowy dla przedsiębiorców, nad którym debatowali w formule telekonferencji rady gabinetowej. Internauci nie szczędzą słów krytyki.

Poprosiłem pana premiera, aby przygotować taki pakiet antykryzysowy, który ostatecznie został nazwany „tarczą antykryzysową”. Chodziło mi o gospodarkę jako taką, ale przede wszystkim o sytuację przedsiębiorców, zwłaszcza tych najdrobniejszych przedsiębiorców, którzy podjęli inwestycje, zaczęli zatrudniać ludzi, stworzyli swoje małe biznesy na przestrzeni ostatniego czasu, drobne usługi, zakłady fryzjerskie, kosmetyczne. To co w ostatnim czasie było tak popularne – podczas konferencji powiedział prezydent. – Ten pakiet już powstał. W najbliższym czasie będzie przekładany na projekty ustaw i wprowadzany. Zakłada on m. in. ulgi i odkładanie płatności.

Prezydent zaznaczył, że dostrzega, iż wielu pracowników już otrzymuje wypowiedzenia z pracy, ponieważ pracodawcy notuję potężne spadki w dochodach. Jego zdaniem zaproponowany pakiet pomocowy uchroni przedsiębiorców przed krachem, a zatrudnionych pracowników przed zwolnieniem.

Zaznaczył, że w ramach pakietu przedsiębiorcy nie zostaną zwolnieni z opłat do ZUS-u, ale ma ma być wprowadzone odroczenie płatności ZUS. Będzie możliwość rozłożenia na raty płatności, specjalny system wypłaty wynagrodzeń tym, którzy z różnych powodów nie mogą świadczyć pracy. Prezydent przypomniał także, że kilka dni wcześniej uzgodnił program pomocy kredytobiorcom, jednak będzie naciskał, by wakacje kredytowe zostały przedłużone na okres 6 miesięcy.

Premier Mateusz Morawiecki zaznaczył, że gospodarka zostanie bardzo mocno uderzona przez epidemię koronawirusa. Może być to cios jeszcze mocniejszy niż ten paręnaście lat temu.

Szacunkowa wartość całego pakiet to 212 mld zł – zaznaczył premier Morawiecki. – Ten pakiet obejmie 5 części: bezpieczeństwo pracowników, finansowanie przedsiębiorstw, ochrona zdrowia, wzmocnienie systemu finansowego i program inwestycji publicznych – wyliczył. Dodał, że rząd będzie walczyć z nieuczciwymi przedsiębiorcami, którzy w okresie kryzysu kilkukrotnie podwyższają ceny.

W ramach „tarczy antykryzysowej” rząd przeznaczy 7,5 mld zł na wsparcie dla służby zdrowia, zabezpieczy pieniądze w bankach oraz przeznaczy 30 mld zł na infrastrukturę.

W transmisji konferencji brali udział internauci. Niektórzy zarzucali prezydentowi, że ten prowadzi kampanię wyborczą na koronawirusie, a inni wskazywali, że to „pełnienie obowiązków urzędującego Prezydenta RP”. Wielu wyraziło uzasadnione obawy, że odroczenie opłat ZUS-u w żaden sposób problemu nie rozwiązuje! Spiętrzone opłaty dla wielu będą nie do udźwignięcia. Pytają: „To ponury żart?”

NAGRANIE Z KONFERENCJI – TUTAJ

Przeczytaj:

Apel do premiera o wstrzymanie składek ZUS dla przedsiębiorców. Uważasz, ze to dobry pomysł? [SONDA]

Może ci się spodobać również Więcej od autora

1 komentarz

  1. Historyk mówi

    Wyrok zostaje w mocy.Niczego nie zmienia fakt,że powieszą jutro ,zamiast dzisiaj.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.