Projekt rozporządzenia ws. zakrywania nosa i ust. Gdzie będzie obowiązywać nakaz i kto jest zwolniony z obowiązku?

fot. pixabay
16

Od czwartku (16.04.2020) obowiązuje w Polsce nakaz zakrywania nosa i ust przy pomocy części odzieży, przyłbicy, maski albo maseczki. We wtorek (14.04.2020) został opublikowany projekt rozporządzenia Rady Ministrów wprowadzający szczegółowe przepisy w tej sprawie. Początkowo nakaz dotyczył wszystkich miejsc poza adresem zamieszkania lub stałego pobytu. Według opublikowanego dziś projektu rozporządzenia nakaz zakrywana nosa i ust ma obowiązywać:

 • w środkach publicznego transportu zbiorowego oraz w pojazdach samochodowych, w których poruszają się osoby niezamieszkujące lub niegospodarujące wspólnie;
 • w miejscach ogólnodostępnych, w tym na drogach i placach, w obiektach kultu religijnego, obiektach handlowych, placówkach handlowych i na targowiskach;
 • na terenach zieleni, w szczególności: w parkach, zieleńcach, promenadach, bulwarach, ogrodach botanicznych, zoologicznych, jordanowskich i zabytkowych, a także na terenie plaż;
 • na terenach leśnych, w szczególności: na terenie parkingów leśnych, miejsc postoju pojazdów, miejsc edukacji leśnej, miejsc małej infrastruktury leśnej i miejsc biwakowania

Nakaz ma nie obowiązywać:

Postaw mi kawę na buycoffee.to
 • w przypadku poruszania się przez osoby wspólnie zamieszkujące lub gospodarujące pojazdem samochodowym przeznaczonym konstrukcyjnie do przewozu nie więcej niż 9 osób łącznie z kierowcą
 • w przypadku dzieci poniżej 2 lat albo osób, które nie są w stanie zakrywać ust lub nosa z powodu z trudności w oddychaniu albo niezdolnych z do samodzielnego zakrycia lub odkrycia ust lub nosa

W przypadku legitymowania osoby w celu ustalenia jej tożsamości przez organy uprawnione albo konieczności identyfikacji lub weryfikacji tożsamości danej osoby przez inne osoby w związku ze świadczeniem usług  lub  wykonywaniem czynności zawodowych można żądać odkrycia ust i nosa.

Rozporządzenie zwalnia z obowiązku odbycia kwarantanny osoby wykonujące pracę lub świadczące usługi na morskich platformach wydobywczych i wiertniczych zlokalizowanych na obszarze Polskiej Wyłącznej Strefy Ekonomicznej Morza Bałtyckiego w oparciu o inny stosunek, niż marynarska umowa o pracę.

Źródło informacji: gov.pl

Zobacz też:

„Zapomnijcie o wakacjach. Epidemia potrwa rok!” Minister Szumowski podtrzymuje, że „maseczki nie zabezpieczają przed wirusem”. Zatem po co nakaz?

 

Może ci się spodobać również Więcej od autora

% Komentarze

 1. . mówi

  Skąd pochodzi nazwa?
  Fundacja została założona w 1642 r. Przez byłego burmistrza Hamburga, Hieronymusa Vogeler (1609 – 1642), z woli. Ponieważ majątek materialny mógł być również przekazany Chrystusowi na większą chwałę Boga, kościoły, klasztory, szpitale i inni potrzebujący ludzie otrzymali fundacje. Ubogich, którzy otrzymywali wsparcie, nazywano „Bożymi ramionami”, buty, które były rozdzielane na ramiona, nazywano „Bożymi butami”, a pokoje gościnne, które były udostępniane bezpłatnie, nazywano „domami Boga”. Stąd pochodzi nazwa Hieronymus Vogeler Gotteswohnungen.

 2. ZbulwersowanyL mówi

  Czyli księży i wiernych też ubrały belzebuby w maseczki ?

 3. maciek mowi . mówi

  A ja wam rodacy mowie ze najgrosniejszym ” swirusem ” sa polityczni szabes gojen ktorzy wykonuja
  kazde polecenie nadchodzace od nadzorujacych tych baranow zydoskich lichwiarzy . Nie dajmy sie zapedzic
  w ciemny zaulek by bezkarnie robiono z nami co chca . Czas na budowe silnych I bardzo sprytnych struktur
  ” Samoobrony ” by zaczac wyciagac konsekwencje od tej zbpoczonej bandy na panstwowych posadach
  od maliniaka , morawieckieo I calej tej szuri politycznych kreatur ! Nie dajmy z siebie zrobic bezbronnych
  Palestynczykow I apelujmy do policjantow I wojskowych o pomoc by zamiast nas gnebioc zaczeli aresztowac
  te polityczne szumowiny I rozstrzeliwac bez sadu gdyz tylko na to zasluguja ! Kto ma bron niech zacznie
  ja wkoncu uzywac do pozytecznych celow !

 4. Fluorek mówi

  Zapłacą kurwy koszerne za to wcześniej czy później!

  1. MIROSŁAW mówi

   AMEN.

 5. Marcin mówi

  Oczywiście tak napisali rozporządzenie aby w tym knesejmie ich te szmaty na pyskach nie obowiązywały!
  Ludzie zbuntujcie się bo z Was idiotów robią! Rozkazy dostają i nas wszystkich w ruinę wpychają aby za bezcen nasze dobra międzynarodówka lichwiatska mogła wykupić. Tylko o usprawiedliwienie wirusem nadchodzącego krachu ekonomicznego tu chodzi i o totalną kontrolę wszystkich ludzi na świecie!

 6. ROMAN mówi

  Drogi autorze artykułu, nie można pisać, że od 16.4. obowiązuje, skoro rozporządzenie nie jest jeszcze przyjęte…

  1. Alek mówi

   Mozna pisac, bo rozporzadzenie z 10.4.wprowadzilo juz obowiazek noszenia masek moze ludzie tego nie zauwazyli, ale tak jest.

 7. Alek mówi

  To jest oficjalny Zakaz sprawowania Mszy. W maseczce ksiadz nie przyjmie ani Ciala Panskiego ani Krwi Panskiej. To oznacza delegalizacje Kosciola, bo jego jedyna misja jest sprawowanie Najswietszej Ofiary.

 8. ROMAN mówi

  ale są trudności w oddychaniu…

 9. soros to palindrom mówi

  po co zakrywać twarz w parku skoro nie można do niego wejść ?

 10. Jakub mówi

  Je…e socjalistyczne świnie,ciekawe czy ten smród kaczyński będzie nosił kaganiec?

 11. Te mówi

  Maseczki są tylko po to aby ta sprzedajna władza mogła nam pokazywać kto tu naprawdę rządzi. Bo realnie te maseczki są psu na budę.

 12. ANDRZEJ mówi

  Początkowo nakaz dotyczył wszystkich miejsc poza adresem zamieszkania lub stałego pobytu. Adres zamieszkania, rozumiem, tylko jak zrozumieć stałego pobytu? Czy czasami stały pobyt, to czy miejsce zamieszkania na większym obszaże? Coś tu pokrecił któryś bolszewik z pis of shit.

 13. gość Jarek mówi

  Oby przyszedł taki czas, w którym przestaniecie oddychać wy świnie antypolskie. A wszystko możliwe.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.