Rafalska: Spore zmiany w projekcie „Rodzina 500+”

Fot. Youtube
0

Na najbliższym posiedzeniu Sejmu zaproponujemy zmiany w programie „Rodzina 500 plus” i dostępności do form opieki nad dzieckiem do lat 3 – zapowiedziała w piątek na antenie TVP Info minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej Elżbieta Rafalska.

Minister rodziny, pracy i polityki społecznej zapowiada, że zmiany będą dotyczyć m.in. przepisów dotyczących przyznawania świadczenia osobom deklarującym samotne wychowywanie dziecka, opieki naprzemiennej oraz definicji utraty bądź uzyskania dochodu.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Zgodnie z projektem przyjętym przez rząd 6 czerwca zmiana przepisów ma na celu wyeliminowanie przypadków niezgodnego ze stanem faktycznym deklarowania przez rodziców samotnego wychowywania dziecka – gdy jego dochód nie wliczał się do deklaracji o dochodach rodziny i liczbie osób na utrzymaniu. Projekt ma na celu wyeliminowanie sytuacji, gdy rodzin dopasowuje osiągany dochód do kryterium dochodowego uprawniającego do świadczenia na pierwsze dziecko.

– Zaproponujemy też zmiany w dostępności do form opieki nad dzieckiem do lat 3 – mówi Elżbieta Rafalska.

Przewidziane są dofinansowania programu „Maluch” adresowanego do najmłodzszych dzieci. W 2017 roku ten program będzie kosztował 151 mln zł, w nastęnym roku rząd chce przeznaczyć na ten cel 500 mln złotych.

– Chcemy wesprzeć te samorządy, które do tej pory nie mają żadnej placówki – a jest ich 70 proc. Niewiele dzieci w Polsce jest objętych opieką żłobkową. Często matki muszą wracać do pracy ze względu na sytuację materialną i mają problem z zagwarantowaniem opieki nad maluchem. Chcemy to zmienić – powiedziała Rafalska.

Ostatnia zmiana dotyczy poprawienia dostępności do Karty Nowej Rodziny. Miałyby temu służyć mobilne aplikacje na telefony, smartfony i tablety, bez korzystania z legitymacji.

Źródło: PAP/RadioZET/wp.pl

Może ci się spodobać również Więcej od autora

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.