Rafalska: Spore zmiany w projekcie „Rodzina 500+”

Fot. Youtube
0

Na najbliższym posiedzeniu Sejmu zaproponujemy zmiany w programie “Rodzina 500 plus” i dostępności do form opieki nad dzieckiem do lat 3 – zapowiedziała w piątek na antenie TVP Info minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej Elżbieta Rafalska.

Minister rodziny, pracy i polityki społecznej zapowiada, że zmiany będą dotyczyć m.in. przepisów dotyczących przyznawania świadczenia osobom deklarującym samotne wychowywanie dziecka, opieki naprzemiennej oraz definicji utraty bądź uzyskania dochodu.

Wsparcie - darowizny

Zgodnie z projektem przyjętym przez rząd 6 czerwca zmiana przepisów ma na celu wyeliminowanie przypadków niezgodnego ze stanem faktycznym deklarowania przez rodziców samotnego wychowywania dziecka – gdy jego dochód nie wliczał się do deklaracji o dochodach rodziny i liczbie osób na utrzymaniu. Projekt ma na celu wyeliminowanie sytuacji, gdy rodzin dopasowuje osiągany dochód do kryterium dochodowego uprawniającego do świadczenia na pierwsze dziecko.

– Zaproponujemy też zmiany w dostępności do form opieki nad dzieckiem do lat 3 – mówi Elżbieta Rafalska.

Przewidziane są dofinansowania programu „Maluch” adresowanego do najmłodzszych dzieci. W 2017 roku ten program będzie kosztował 151 mln zł, w nastęnym roku rząd chce przeznaczyć na ten cel 500 mln złotych.

– Chcemy wesprzeć te samorządy, które do tej pory nie mają żadnej placówki – a jest ich 70 proc. Niewiele dzieci w Polsce jest objętych opieką żłobkową. Często matki muszą wracać do pracy ze względu na sytuację materialną i mają problem z zagwarantowaniem opieki nad maluchem. Chcemy to zmienić – powiedziała Rafalska.

Ostatnia zmiana dotyczy poprawienia dostępności do Karty Nowej Rodziny. Miałyby temu służyć mobilne aplikacje na telefony, smartfony i tablety, bez korzystania z legitymacji.

Źródło: PAP/RadioZET/wp.pl

Może ci się spodobać również Więcej od autora

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.