Rada UE zatwierdziła „Pakt Migracyjny”. Tusk: „Polska nie przyjmie z tytułu paktu migracyjnego żadnych migrantów”. Wierzycie mu?

fot. twitter
3

Wczoraj (14.05.2024 r.) Rada Unii Europejskiej zatwierdziła tzw. Pakt Migracyjny. „Rada UE przyjęła dziś przełomową reformę europejskiego systemu azylu i migracji. „Ustanawia to zbiór zasad, które pomogą w uporządkowanym zarządzaniu przyjazdami, stworzą skuteczne i jednolite procedury oraz zapewnią sprawiedliwy podział obciążeń między państwami członkowskimi” – czytamy w komunikacie.

Rada UE zatwierdziła „Pakt Migracyjny”. Na przyjęte rozwiązania składa się łącznie 10 tekstów legislacyjnych. W teorii przepisy mają kompleksowo uregulować politykę migracyjną i azylową w UE poprzez m.in. ujednolicenie przepisów i procedur na szczeblu krajowym. W praktyce jednak  wprowadzają mechanizm przymusowej solidarności z państwami, które nie potrafią strzec swoich granic.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Najbardziej kontrowersyjnym elementem paktu są mechanizmy, które mają wymusić na pozostałych krajach wsparcie państwa znajdującego się pod „presją migracyjną”. Zaakceptowany pakt przewiduje dwa takie mechanizmy – w obu z nich relokacja ma jednak pozostać dobrowolna.

Mechanizm tzw. dobrowolnej solidarności, zapisany w rozporządzeniu ws. zarządzania migracją, będzie wiązał się z rozdzielaniem między kraje członkowskie co najmniej 30 tys. nielegalnych imigrantów rocznie. Państwa będą mogły też wybrać zapłacenie “ekwiwalentu finansowego” w wysokości 20 tys. euro za każdego nieprzyjętego migranta. Co więcej, co roku wszystkie kraje będą zgłaszać swoje zobowiązania w ramach “puli solidarności”, o którą będzie mogło wnioskować państwo znajdujące się pod “presją migracyjną”.

Co w tej kwestii ma do powiedzenia Donald Tusk?
Polska nie przyjmie z tytułu paktu migracyjnego żadnych migrantów – zapewnia. – To jest moje zadanie, i ja się wywiąże z tego zadania. Polska będzie beneficjentem paktu migracyjnego. Nie będziemy za nic płacić, nie będziemy musieli przyjmować żadnych migrantów z innych kierunków, Unia Europejska nie narzuci nam żadnych kwot migrantów. Natomiast Polska będzie skutecznie egzekwowała wsparcie finansowe ze strony Unii w związku z tym, że stała się państwem goszczącym steki tysięcy migrantów głownie z Ukrainy – stwierdza i dodaje, że Polska przyjęła setki tys. migrantów w związku z wojną rosyjsko-ukraińską, oraz dziesiątki tys. migrantów z Białorusi. Warto zwrócić uwagę, że Tusk asekuracyjnie wskazuje, że Polska nie przyjmie migrantów z „tytułu paktu migracyjnego”. Istnieje zatem duże prawdopodobieństwo graniczące z pewnością, że Tusk wpuści do Polski migrantów z tytułu innych zobowiązań lub zachcianek. Polacy już się na nim poznali.

Książka na https://sklep-wprawo.pl
Książka na https://sklep-wprawo.pl

Przeczytaj także:

Katarzyna Sokołowska świętuje! Mimo naporu Ukraińców i lewactwa, sąd radykalnie złagodził jej wyrok!

Może ci się spodobać również Więcej od autora

% Komentarze

 1. gal mówi

  Nie wierze temu naczelnemu folksdojczowi w abi jedno slowo. On slucha swa obergruppenfuhrer Ursula von der Pfaiser jak wyrocznie i w spotkaniy kleczy przed nia jak wasal. Na rozkaz neueSSkomando przyjmie wszystkie ,,smieci ludzkie”, ktore w IV Rzeszy zostaly uznane za nieprzydatne, a nawet wykorzysta je do walki z polskoscia, ktora uwaza za nienormalnosc. Tak wielu ludzi dostalo juz amnezji i nie pamieta co ta szwabska menda mowil i robil.

 2. Tomasz mówi

  Prawda jest taka, że oni nie będą go pytali czy ich przyjmiemy, czy nie…oni przyjdą i będą. Oczywiście jeśli nie zaostrzymy polityki migracyjnej.

 3. Hammurabi mówi

  Wierzyć Tuskowi?
  Każdemu kto mu wierzy bądź się waha radzę zapoznać się z bajką o „skorpionie i żabie”.
  Natury człowieka nie zmieni poklepywanie po pleckach.
  A tak na marginesie…
  Zastanawiam się kiedy ktoś zmądrzeje na tyle, żeby użyć broni w obronie granic. Sama Afryka to 1,2 miliarda potencjalnych „migrantów”,,.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.