R. Wicherek: Powstanie Warszawskie – zbrodnia i kara

powstańcy z bronią zdobytą po zajęciu gmachu Komendy Policji na Krakowskim Przedmieściu/fot. arch.
6

Przed nami okrągła, 80 rocznica Powstania Warszawskiego. Zakończonego sromotną klęską, mającego dwa oblicza: ofiarnie walczących patriotów oraz organizatorów, którzy, mimo dobrych intencji, doprowadzili do tragedii, której mogli uniknąć. Był to ostatni wielki zryw w naszej historii i zasługuje na to, by poświęcić mu więcej czasu.

Początek walk miał miejsce 1 sierpnia 1944 r. Rozkaz do ich rozpoczęcia wydał pod naciskiem grupy wojskowych, na czele z gen. Tadeuszem Pełczyńskim, płk. Janem Rzepeckim, a przede wszystkim gen. Leopoldem Okulickim Komendant Armii Krajowej, Tadeusz Bór-Komorowski. To przede wszystkim oni, ignorując kontrargumenty innych oficerów oraz niektórych ważnych osób ze środowisk dyplomatycznych, parli do wielkiego zrywu.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Już sama organizacja pozostawiała wiele do życzenia. Zazwyczaj byli to młodzi ludzie w wieku 20 lat i mniej, a 75% z nich było nieuzbrojonych! Nawet poziom uzbrojenia najlepszych oddziałów, takich jak „Parasol” nie przekraczał 40%, a często była to broń słabej jakości lub samoróbki i Polacy musieli wykazywać się nie lada sprytem i walecznością, by odbierać takową Niemcom.

Powstańcy i wspierająca ich ludność cywilna, walcząc przez 63, dokonali czynu niezwykłego. Zapowiadający Hitlerowi pokonanie Warszawy w 5-6 tygodni Heinrich Himmler porównywał zaciętość walk do tych o Stalingrad, a kierujący po kapitulacji akcją złożenia broni przez Polaków niemiecki oficer, widząc polskie zasoby kręcił z niedowierzaniem głową, powtarzając w kółko „To jest kompletnie niemożliwe”. To najlepsze świadectwo walczących, gotowych bez kalkulacji bohatersko walczyć o wolność i dobro ojczyzny.

O ile Warszawianie nie zawiedli oczekiwań, o tyle nie można już tego powiedzieć o przywódcach powstania. Zamiast chłodnej logiki i politycznego pragmatyzmu, dali się ponieść pełnym heroizmu romantycznym wizjom i presji. Koniec końców korzyści odnieśli wszyscy oprócz nas. Niemcy, bo zyskali pretekst do spacyfikowania serca Polski, co Himmler nazwał „błogosławieństwem”. Brytyjczycy i Amerykanie, gdyż ważniejszy był dla nich sojusz z ZSRR, co kolidowało z polskim uporem i dążeniami niepodległościowymi. I wreszcie Sowieci, ponieważ powstanie, choć wymierzone w Niemców, skierowane było również w ZSRR, bo celem było opanowanie warszawskiej administracji tuż przed wkroczeniem sowieckiej armii. Nic dziwnego, że Stalin wstrzymał ofensywę, zyskując ku temu pretekst w postaci przegranej bitwy pancernej na przedpolu Warszawy tuż przed wybuchem powstania i pozwalając Niemcom zrobić za niego robotę.

Finalnie straciliśmy ok. 170-200 tys. rodaków – 20 tys. walczących oraz 150-180 tys. cywilów. Nie obyło się bez aktów terroru. Ponadto co najmniej pół miliona zostało zmuszonych do ucieczki, z czego 150 tys. trafiło do obozów koncentracyjnych lub obozów pracy, miasto zamieniło się w gruzy, a na poważne represje zostało wystawione centrum polskiego podziemia. Niemcy natomiast stracili 1600 żołnierzy, przy 9 tys. rannych.

Oczywiście wnioski najłatwiej wyciąga się post factum. Że jednak katastrofy można było uniknąć – zmieniając formę i/lub moment wybuchu – niech świadczą liczne wcześniejsze przestrogi. Prym w nich wiedli przewodniczący Rady Jedności Narodowej Kazimierz Pużak, Stanisław Tatar i ppłk. dypl. Kazimierz Drobik.

Szczególnie ostatni z wymienionych, przy poparciu Tatara, wskazywał na konieczność porozumienia się z Sowietami przed wyzwoleniem przez nich Polski. Dowodził, że mając niewiele atutów przetargowych, ale jeszcze je mając, należy to zrobić nawet kosztem pewnych ustępstw, mając jednocześnie sporo do ugrania – oddanie ziem wschodnich na rzecz otrzymania zachodnich; utrzymanie władzy w kraju przez obóz londyński przy wprowadzeniu do rządu komunistów, zamiast utworzenia czysto marionetkowego rządu komunistycznego itd. Tym bardziej, że Stalin w owym czasie zgłaszał oficjalnie taką chęć porozumienia, a Churchill mediował na jego rzecz. Obaj (Tatar i Drobik) byli oskarżani – częściowo może i słusznie (choć i to jest mocno dyskusyjne) – o sympatie prosowieckie, jednak w tej sytuacji i tak wykazali się dużo bardziej trzeźwą oceną sytuacji niż organizatorzy powstania.

Należy jeszcze wspomnieć płk. Janusza Bokszczanina, który wielokrotnie zabierał głos w sprawie, ale zabrakło mu siły przebicia oraz ppłk Ludwika Muzyczkę, który obawiał się że „nie tylko miasto zostanie zniszczone, lecz że wydarzenie to narazi nasze szanse przyszłego oporu przeciw okupacji sowieckiej. Było dla mnie jasne, że rzucamy wszystkie nasze siły do jednej bitwy, do wygrania której nie mamy właściwie środków. […] Sprawa wydawała się jasna, tym niemniej, za każdym razem, gdy mówiliśmy o tym z Okulickim, nie chciał nas słuchać”. Rozsądnych przestróg więc nie brakowało, ale ostatecznie zwyciężyłą wola czynu i chęć działania za wszelką cenę.

Dziś uważa się, że „Polska została sprzedana”. I słusznie, niemniej wcześniej polscy oficjele, na czele z premierem Stanisławem Mikołajczykiem, popełnili szereg błędów w ocenie sytuacji, stawiając nierealistyczne żądania i sprawiając, że będący już panem sytuacji Stalin stracił cierpliwość, a Brytyjczycy nie mieli interesu politycznego by umierać za polską sprawę. Czy sowiecki tyran dotrzymałby słowa, to już inna sprawa, natomiast Wielka Brytania jako gwarant postanowień (do których ostatecznie nie doszło) dawała większą szansę na ich wyegzekwowanie, a ponadto i tak było to lepsze wyjście niż doprowadzenie do sytuacji, w której wkraczający Sowieci nie musieli się liczyć z polskimi pretensjami. Więc owszem, Polska została sprzedana, ale Churchill i minister spraw zagranicznych Anthony Eden zrobili wiele, by w obecnej sytuacji Polacy ugrali tyle, ile to było realnie możliwe, a Stalin był skory do pewnych ustępstw, stawiając twarde, bezlitosne warunki dopiero w momencie, gdy Polacy przegapili swój moment, stracili angielski protektorat i nie mieli zbyt wiele do zaoferowania. I choć zapewne i tak dążyłby do marionetkowej Polski, to znalazłaby się ona w korzystniejszej sytuacji i miałaby więcej możliwości by się przed tym bronić.

POSUMOWANIE

Wywołanie powstania nie było celowym aktem auto-sabotażu. Choć wcześniej Okulicki trafił w ręce NKWD i – o co nie można mieć do niego pretensji – został złamany, nie ma dowodów potwierdzających jego dobrowolną i świadomą współpracę z Sowietami. Zadecydowała brawura i myślenie życzeniowe, odnośnie alianckiej (i sowieckiej) pomocy, wypierając chłodne myślenie i znajomość realiów polityczno-militarnych. Błędem byłoby jednak zrzucanie całej odpowiedzialności wyłącznie na trio Okulicki-Pełczyński-Rzepecki. W równym stopniu ponosi ją dowódca AK Tadeusz Bór-Komorowski, który, mimo oporów, uległ presji swoich podwładnych, dając rozkaz do walki, a także Naczelny Wódz, jeden z bohaterów wojny polsko-bolszewickiej gen. Kazimierz Sosnkowski, otwarcie wyrażający swój sprzeciw poprzez wysuwanie wielu słusznych argumentów, któremu w decydującej chwili zabrakło jednak odwagi by wydać zakaz wywoływania powstania.

Odpowiedzialność ponosi nie tylko część kadry oficerskiej, ale również politycznej, na czele z premierem Mikołajczykiem i wiceprcmierem oraz Delagatem Rządu na Kraj Janem Stanisławem Jankowskim, która fatalnie rozegrała tą kwestię pod względem dyplomatycznym. Na skutek tego powstanie, zamiast pokazać siłę Polski, ukazało jej słabość. Najwyższą cenę zapłacili walczący i mieszkańcy Warszawy. I to oni zasłużyli by nazywać ich bohaterami, natomiast przywódcy i organizatorzy ponoszą odpowiedzialność za efekt końcowy.

„Kulisy genezy Powstania Warszawskiego” – Jan Matłachowski
„Obłęd ‘44” – Piotr Zychowicz
„W imię czego ta ofiara?” – Jan Engelgard, Maciej Motas
„Powstanie Warszawskie” – Jan Ciechanowski
naukawpolsce.pl
Wikipedia

Przeczytaj także:

Kilkanaście miast w Polsce i zagranica! Seanse 1. odcinka filmu Jacka Międlara o ukraińskim ludobójstwie na Polakach [PLAKATY]

Może ci się spodobać również Więcej od autora

% Komentarze

  1. memento mówi

    Niektórzy historycy piszą, że gen. Sosnkowski wydał rozkaz zakazujący rozpoczęcia walk w stolicy. Gdzie leży prawda o wydanym (lub nie) rozkazie Sosnkowskiego?

  2. Hammurabi mówi

    Powstanie było kompletnie poronionym pomysłem i skończyło się tak, jak wiele innych powstań Polaków.
    Oczywiście nic nie może podważyć bezprzykładnego męstwa polskich obywateli, którzy przecież nie wiedzieli wówczas podobnie jak polscy żołnierze na zachodzie, że ich i całego kraju los został już wcześniej ustalony w dniach od 28 listopada do 1 grudnia 1943 w Teheranie.
    Wiele się mówi o postawie rosyjskiej bandy rabusi, morderców i gwałcicieli, jednocześnie pomijając błogosławieństwo zachodu.
    Parada zwycięstwa na której zabrakło Polaków była niejako ukoronowaniem tej podłości!

  3. Radek Wicherek mówi

    @ Memento

    Rozkazu nie było. Sosnkowski w swoich depeszach sprzeciwiał się powstaniu, a właściwie ostrzegał przed skutkami. Ale gdy przyszedł moment krytyczny, formalnie nic nie zdecydował i nie wziął na siebie odpowiedzialności.

  4. JanNowak mówi

    General Okulicki byl wspolpracownikiem NKWD.I stad dyrektywa Stalina do powstania za wszelka cene.Krwawa robote z polska inteligencja ta najodwazniejsza z odwaznych zrobili Niemcy,Gdyby powstania nie bylo i Ci bohaterscy ludzie przezyli by wojne to stalinizacja Polski poiszla by Rosjanom o wiele trudniej o ile ?Trudno teraz powiedziec.Ale Rosjanie sprzatneli Okulickiego bo wiedzialo bardzo kompromitujacych w oczach aliantow ZSRR.I tyle w temacie.Rzad londynski w lipcu 1944 roku juz sie praktycznie nie liczyl.USA i Anglia zaplacily Stalinowi za udzial w wojnie wlasnie Polska.Trzeba zdac sobie sprawe z faktu ze na 100 zolnierzy niemieckich ktorzy zgineli w II wojnie swiatowej 78 (czyli prawie 80%) zginelo na froncie wschodnim.Rozejm lub jakis tam pokoj ze Stalinem stawial wynik II wojny pod duzym znakiem zapytania.Powstanie warszawskie,krwawe i bohaterskie bylo drobnym epizodem w rozgrywkach pomiedzy mocarstwami.Dobrze byloby wysnuc wnioski z tego faktu i nigdy o tym nie zapominac.Zdrajcy sa wsrod nas.

  5. Radek Wicherek mówi

    Okulicki nie był współpracownikiem NKWD. Owszem, w trakcie przesłuchań (które dobrze wiemy jak wyglądały) oferował swoje propozycje i współpracę, natomiast nigdy formalnie do niej nie doszło i nie ma cienia dowodu, że „Kobra” działał w obcym interesie. Co więcej, jest wiele przesłanek sugerujących, że Okulicki próbował pogrywać sobie ze służbami sowieckimi i wyprowadzać je w pole. Co nie wyszło mu na dobre.

    Nie jest też prawdą, że Sowieci sprzątnęli Okulickiego. Prowadził on strajk głodowy i gdy podjęto próbę ratowania go, było już za późno. Co było na rękę obu stronom, bo Sowieci dotarli do informacji, w których Okulicki sugerował innemu wojskowemu by ich wykiwać, natomiast „Kobra” był już człowiekiem zrezygnowanym, złamanym i przegranym, który stracił sens życia.

    Prawdą jest z kolei, że w lipcu 1944 rząd polski się nie liczył, ale na własne życzenie. Romantyzm i ego przesłoniły rzeczywisty obraz sytuacji i sprawdził się najgorszy scenariusz. A wcale nie musiał. Ustępstwa na rzecz Stalina były nieuniknione, ale koniec końców zostaliśmy z niczym.

  6. Jan mówi

    Panie Radku!Niemcy dokladnie wiedzieli o powstaniu.Pisze o tym hrabia Roniker wswoich wspomnieniach.Wszyscy ci decydenci z Komendy Glownej AK to zawodowi wojskowi.Wiedzieli doskonale o stanie uzbrojenia i wyszkolenia swoich zolnierzy.Nie byli naiwni.Wiedzieli ze po drugiej stronie stoi uzbrojony po zeby i zaprawiony w bojach na wschodzie zolnierz niemiecki.Dobrze wiedzieli ze na pomoc sowiecka zza Wisly nie moga liczyc ,Rzad londynski wyslal emisariusza ktory mial za zadanie niedopuscic do powstania za wszelka cene.A mimo to Okulicki przeforsowal swoj poglad i poniekad wymusil wybuch powstania.Zadanie bylo niewykonalne.Wszyscy podejmujacy decyzje o tym wiedzieli a mimo to wydano rozkaz do walki.Co innego jest bohaterstwo zolnierzy a co innego zdradziecki rozkaz wysylajacy tych ludzi na pewna smierc bez osiagniecia chociaz minimalnej czesci celu powstania.Rosjanie sa mistrzami w gmatwaniu i maskowaniu prawdy.Moze kiedys otworza przed historykami z Polski chociaz czesc swoich przepascistych archiwow z tamtych czasow i opublikuja infornacje o Okulickim.Adiutant generala Sosnkowskiego w swoich pamietnikach ,wydanych po wojnie w Montrealu, porusza sprawe OkulickiegoNie pozostawia cienia watpliwosci .Ci ludzie juz dawno odeszli,powstanie pozostaje w naszych sercach jako bohaterski czyn tych mlodych ludzi ktorzy zaplacili najwyzsza cene w zasadzie za nic.Zupelnie niepotrzebnie.Nienawisc nienawiscia ,chec chociaz czesciowego wyrownania krzywd ze strony okupanta,ped do wolnposci- to tlumaczy powstancow ale nie doswiadczonych zawodowych wojskowych dzialajacych wbrew rozkazowm rzadu z Londynu.Za duzo jest niewiadomych.Wracam do konkluzji: za duzo analogii z terazniejszoscia,zdrajcow nie brakuje wsrod nas.Trzeba odrobic ta lekcje na nowo.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.