Przyczyna katastrofy na Odrze nadal nieznana. Próbki zostały wysłane do zagranicznych laboratoriów

śnięte ryby w Odrze/ fot. Twitter
10

We wtorek (16.08.2022) minister klimatu Anna Moskwa poinformowała na Twitterze, że eksperci zespołu ds. skażenia Odry zdecydowali o wysłaniu próbek do laboratoriów w Czechach, Holandii i Wielkiej Brytanii.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Przyczyna katastrofy ekologicznej na Odrze nadal pozostaje nieznana. 13 sierpnia minister Moskwa poinformowała, że Państwowy Instytut Weterynaryjny przebadał 7 gatunków ryb i wykluczył rtęć oraz metale ciężkie jako powód ich śnięcia.

Minister poinformowała też, że strona polska otrzymała oficjalne wyniki badań wody przeprowadzone przez stronę niemiecką. – Nie stwierdzono obecności rtęci. Analizy po obu stronach granicy wykazują wysokie zasolenie. W Polsce trwają kompleksowe badania toksykologiczne. Poinformujemy o kolejnych wnioskach – napisała Moskwa na Twitterze.

W związku z katastrofą na Odrze premier Mateusz Morawiecki zdymisjonował szefa Wód Polskich Przemysława Dacę i Głównego Inspektora Ochrony Środowiska Michała Mistrzaka. – Sytuacji, z którą mamy do czynienia, w żaden sposób nie można było przewidzieć, ale z pewnością reakcja odpowiednich służb mogła nastąpić szybciej – oświadczył Morawiecki. – Wnioski na przyszłość zostaną wyciągnięte, a procedury ulepszone – zapowiedział.

Komendant główny policji gen. insp. Jarosław Szymczyk wyznaczył nagrodę w wysokości miliona złotych za wskazanie osoby odpowiedzialnej za zanieczyszczenie Odry lub posiadającej istotne informacje mogące doprowadzić do jej odnalezienia.

Sytuacja na Odrze nadal jest dramatyczna. Jak informuje poseł KO (Zieloni) Urszula Zielińska, odłowiono już 45 ton martwych ryb.

Źródło informacji: Twitter, Facebook

Zobacz też:

Katarzyna TS: Zatruta Odra i ślepi urzędnicy

Może ci się spodobać również Więcej od autora

% Komentarze

 1. MAREK mówi

  7 maja 2022 Wędkarz Piotr alarmował na Facebooku oraz załączył materiały video i fotograficzne. Alarm pozostało to bez reakcji instytucji i służb !!! ·

  Ważne !!! Ratujcie !!!
  Nigdy nie prosiłem o udostępnianie moich postów, ale ten jeden raz to zrobię.
  Od dłuższego czasu dochodzi do masowego śnięcia ryb na kanale Gliwickim, Dzierżnie Dużym i zapewne obszar ten będzie się powiększał wraz z przepływem wody.
  Oczywiście pojawiły się jakieś niedorzeczne argumenty w stylu „przyducha”, nad tym nawet nie ma co dyskutować, bo każdy powołujący się na tego typu argument, powinien natychmiast szukać sobie innego zajęcia nie związanego ze środowiskiem.
  Na wodzie już od kilku tygodni pojawiały się różnego rodzaju plamy a wraz z nimi brzegi zapełniały się martwymi rybami.
  Jednak okazało się, że sytuacja nie jest jednorazowa i trwa już od wielu tygodni. Pomimo zgłaszania wszystkiego do wielu instytucji wyraźnych reakcji brak.
  Tym bardziej krew się gotuje, kiedy instytucje pokazują piękno środowiska i swoje działania organizując pikniki nad kanałem Bydgoskim a w tym samym czasie dochodzi do zagłady kanału Gliwickiego.
  Ponoć woda była już kilka razy badana i próbki niczego nie wykazały. W takim razie nie mam pojęcia kto i jaką wodę badał, bo gdy wpływasz pontonem w wielkie plamy jakiejś gęstej substancji przypominającej ropę nie trzeba być noblistą aby zauważyć, że coś jednak do tej wody wpuszczono. No chyba, że przesadzam a badający mają ochotę skosztować po szklaneczce wody z tych zbiorników, obiecuję nabrać ją na waszych oczach z najtłustszej plamy.
  Więcej można zobaczyć w załączonej galerii choć to tylko mały fragmencik tego co się dzieje.
  Pozwolę sobię jeszcze nadmienić, iż na samym Dzierżnie Dużym w trakcie tarła obniżono poziom wody, co dodatkowo zniszczyło całe dotychczasowe tarło, a mówiąc prościej setki tysięcy ryb się nie wylęgnie, bo ktoś musiał akurat w okresie rozrodczym ryb upuścić wodę.
  Może nagłaśnianie tej sprawy spowoduje, że w końcu ktoś zajmie się tym tematem na poważnie.
  Ten post to nie żaden atak a zwykłe wołanie o pomoc tak więc pozwolę sobie troszkę pooznaczać
  Ministerstwo Klimatu i Środowiska
  Wody Polskie
  ZG PZW
  Interwencja Telewizja Polsat
  Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego
  Urząd Miasta Gliwice
  karpiarze.pl
  Wędkarski Świat
  Wiadomości Wędkarskie
  Wiem, że rybom które już padły nic życia nie przywróci, ale należałoby znaleźć prawdziwe przyczyny i zapobiegać im na przyszłość !!!

 2. czarny mówi

  W Niemczech wszczynają śledztwo, które prędzej czy później da odpowiedź co się stało, a w Polsce nieudolne władze wyznaczają nagrodę, bo pewnie nic nie wiedzą. Kompromitacja.

 3. Jozef mówi

  POLSKA w lapach wroga… obudzcie ise rodacy… to jest to samo jakk „cowid” zdrowy czlowiek z temperatura poszedl na pogotowie — przymusowy RESPIRATOR –do wora i do pieca… najpierw miela na maszynach ludzi -taka sama jak maszynka do mielenia miesa… ( bo krotszy czas spalania ciala) a pozniej do ziemi…

  POLACY powstancie to ostatni moment – odbierzcie Ojczyzne POLSKE wrogom zlodziejom polskojezycznym!!

 4. Adrian mówi

  Wyjdzie na to że śnięcie ryb spowodowane jest upałami i zmianami klimatu, nie zdziwiła by mnie taka narracja w mediach.

 5. Ewa-Maria mówi

  MAREK: na kogo liczysz, Morawieckiego ,Dude ? . Dla nich najważniejsza jest Ukraina a wszystko co polskie mają gdzieś.

 6. Ewa-Maria mówi

  Morawiecki gdyby posiadał odrobinę honoru powinien podać się do dymisji. Tyle szkód które uczynił Polsce sięgają zenitu. Co jeszcze musi się wydarzyć aby banda złoczyńców została pogoniona. Nie wiem. Wiem natomiast że leży to w interesie młodych Polaków, którzy powinni coś z tym zrobić. Miska ryżu cały czas aktualna.

 7. czarny mówi

  @Ewa-Maria
  Jak Żyd może mieć odrobinę honoru? Przecież dla niego istnieje tylko dobry geszeft, najlepiej zrobiony kosztem gojów.

 8. Shadow mówi

  Wróbla ćwierkają, że małżonkiem ministerki Moskwy jest z-ca prezesa wód Polskich , nazwiska nie pomnę. A ta z koziej dupy ministerka w trakcie tragedii, przebywała lub jeszcze przebywa na urlopie. Jak jakaś część z nich nie zawiśnie , to „w ten kraju” nigdy nie będzie porządku, sprawiedliwości i uczciwości. Tu „ręka, rękę myje” i to na najwyższych szczeblach, a konsekwencje tragiczne, szczególnie dla narodu i tej ziemi.

 9. Historyk mówi

  Mam pytanie. Po co nam laboratoria. Po co nam wojska chemiczne , jak od tygodnia nie są w stanie odkryć przyczyny. Przecież mają spektrometry i wyniki powinny być po godzinie. W taki razie , jak mam mieć zaufanie do jakości czegokolwiek. Jak mam zaufać, że jakiekolwiek normy są spełnione. Skąd mam wiedzieć, że woda w moim kranie jest bezpieczna? I dlaczego na ten fakt , nikt nie zwraca uwagi.

 10. Error 404 mówi

  „Kompetentna” pani minister wypisuje coś o wysłaniu próbek (CZEGO ???!!!) do laboratoriów za granicę.
  Obawiam się realizacji wyjątkowo bezczelnego scenariusza, mianowicie posłużenia się autorytetem zagranicznych placówek naukowych w uwiarygodnieniu własnego matactwa. Ciekawe, jakież to próbki, jakiego materiału do badania zostały tam wysłane.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.