Prymas zapowiada stworzenie dokumentu o wykorzystywaniu seksualnym małoletnich przez duchownych

prymas Polski abp Wojciech Polak/ fot. twitter
6

– Do końca listopada powstanie dokument o wykorzystywaniu seksualnym małoletnich przez duchownych – poinformował na środowej konferencji prasowej prymas Polski abp Wojciech Polak. Wyjaśnił, że będzie to „dokument, który bardziej ma nam służyć do komunikacji ze społeczeństwem, pokazać nie tylko, jaka jest nasza wola, ale też, jakie działania za tym idą, jakie są kierunki tych działań, co udało się nam zrobić, co widzimy w pewnej perspektywie”.

Prymas poinformował, że episkopat będzie pracował także nad zebraniem danych statystycznych o wykorzystywaniu seksualnym małoletnich przez duchownych.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

“Chcemy przede wszystkim także sami wiedzieć, jaka jest skala tych nadużyć w Kościele w Polsce i to, myślę, musi służyć potem budowaniu na tej bazie dobrego programu prewencyjnego (…). Myślę, że to będzie pomagało nam również w pewnej komunikacji z ofiarami, z troską o ofiary, z tym, żebyśmy potrafili tę rzeczywistość ująć i pokazać (…). To jest kierunek, który podczas tej konferencji został nakreślony, został potwierdzony” – powiedział abp Polak.

„W skali Polski przeprowadzenie takiego systemu prewencji i szkoleń wymagać będzie dużego zaangażowania, także trenerów z Centrum Ochrony Dziecka, ale nie jesteśmy też bezradni, dlatego że dzięki szkoleniom, które były prowadzone przez o. Adama Żaka (koordynatora ds. ochrony dzieci i młodzieży KEP – przyp. PAP) i jego zespół, już mamy dość dużą grupę specjalistów, którzy będą takie szkolenia mogli przeprowadzić. Więc patrzymy na to z nadzieją. Być może takie szkolenia będą się odbywać w każdej diecezji” – poinformował prymas.

Źródło informacji i cytatów: pap

Przeczytaj też:

Papież zdymisjonował biskupów oskarżonych o molestowanie seksualne

 

 

Może ci się spodobać również Więcej od autora

% Komentarze

 1. MSW mówi

  Film “Kler” zbiera żniwo i chyba o to chodziło. Brawo! Czy doczekamy się recenzji tego dzieła na WPRAWO.PL?

  1. Ada mówi

   Moim zdaniem recenzją samą w sobie, ale i ogromnym przyczynkiem do – wreszcie – oficjalnego zauważenia tego problemu jest sam Sz. Jacek Międlar. Samotny biały żagiel na morzu skrzętnie skrywanego występku. Niezwykła to odwaga. Niedoceniona aż tak , że za prawdę…sam stał się ofiarą, chociaż w innym sensie i z wielką szkodą dla stanu duchownego.

   Jak się będą teraz miały te wszelkie krzyczące “ciotki” i typiszcza z piekła rodem, skrzykujące się na protestoburdy na przykład w ŁODZI? Czyżby to była zorganizowana, z gotowymi transparentami obrona swoich dzieci i wnucząt przed Jackiem Międlarem?
   Nooo, ale to przecież nie napastnik!
   To obrońca!
   Na tę zmontowaną łódzką nagonkę, obejrzaną w Tv u Red. Korczarowskiego – brak mi słów. Jak nisko upada nasze społeczeństwo, jak tarza się w bagnie upodlenia. Paskudztwo!

 2. sten mówi

  Nic sami nie wiedzą ah, to spoko chłopaki nie nerwowo ! Szykujcie sobie na luziku te szkolenia i prewencje , Już martwiłem się że kilkuset gwałcurów strci robote i wyleci z hukiem na kopach z kościoła . a tu prosze nikt nic nie wiedział jak Amber Gold ?!
  To prawda , Wrota piekieł kościoła nie przemogą ! Bo wy wcześniej już go od środka rozsadzacie .

 3. Nacjonalista mówi

  Czyli nic się nie zmieni 🙂 Jak zwykle działania pozorowane. Będą robić statystyki i szkolenia, no śmiech na sali :)) Gwałt to przestępstwo! Pedofilia to przestępstwo! Wyrzucić te żmije z kościoła! Oddać w ręce policji i prokuratora, osądzić i skazać!

 4. Alek mówi

  Można taniej. Zamist szkoleń może by tak kazania?
  Że Bóg jest Sędzią Sprawiedliwym, który za dobre wynagradza, a za złe karze.
  Że grzechem jest antykoncepcja, aborcja, eutanazja, zakupy w niedzielę, życie na kocią łapę i za to wyląduje się w piekle. Nie tylko za pedofilię. Nie tylko księża pedofile ale i nauczyciele pedofile i inni. Seks jest tylko dla małżonków i tylko wtedy, gdy gotowi są przyjąć dziecko, jeśli się pocznie. Takie to proste. Więcej nie trzeba. Trzeba tylko odważnego księdza, ktory to powie jako pierwszy. A może biskupa lub arcybiskupa?

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.