Protesty po wyborach na Białorusi. Milicyjna ciężarówka przejechała demonstranta [WIDEO]

protest w Mińsku/ fot. Twitter
0

W niedzielnych (9.08.2020) wyborach na Białorusi wygrał urzędujący prezydent Aleksander Łukaszenka zdobywając ponad 80% głosów. Na jego główną rywalkę, Swiatłanę Cichanouską, głosowało 9,9% wyborców. Żaden z pozostałych kandydatów nie uzyskał nawet 2% poparcia. Frekwencja wyniosła ponad 84%.

W niedzielę wieczorem odbył się antyrządowy, kilkutysięczny protest w centrum Mińska. Milicyjne oddziały OMON-u użyły przeciw demonstrantom granatów hukowych i gumowych kul. Według agencji Reuters, jedna osoba zginęła.

W sieci pojawiło się dramatyczne nagranie pokazujące milicyjną ciężarówkę przejeżdżającą jednego z protestujących. Mężczyzna złapał się samochodu, a ten gwałtownie ruszył zrzucając go i przejeżdżając.

W nocy z niedzieli na poniedziałek Swiatłana Cichanouska wezwała swoich zwolenników i funkcjonariuszy milicji do powstrzymania się od przemocy. – Chcę poprosić milicję i wojsko aby pamiętali o tym, że są częścią narodu. Chcę też poprosić swoich wyborców: unikajcie prowokacji, nie trzeba dawać powodu do stosowania wobec was przemocy – powiedziała. – Ludzie nie wychodzili z bronią, mają prawo wychodzić na ulice swojego miasta i wyrażać swoje poglądy – dodała.

Do protestów doszło tez w innych miastach, m.in. w Brześciu, Grodnie, Mohylewie i Witebsku. Na terenie całej Białorusi zatrzymano co najmniej 140 osób.

Podczas poniedziałkowej (10.08.2020) konferencji prasowej Swiatłana Cichanouska oświadczyła, że nie uznaje podanego wyniku wyborów. – Uzyskane przez nas dane nie są zgodne z tymi, które ogłoszono – powiedziała. Zapytana, czy czuje się zwyciężczynią wyborów, Cichanouska odparła: „Oczywiście”. Zapewniła, że opowiada się za pokojowymi przemianami, a reakcja władzy na protesty była „nieproporcjonalna”.

Źródło informacji: PAP, Twitter

Zobacz też:

PILNE! Zmiana przepisów ws. zakrywania nosa i ust to zagrożenie dla życia i zdrowia. Zawiadomienie do prokuratury ws. popełnienia przestępstwa przez rząd

 

 

 

Może ci się spodobać również Więcej od autora

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.