Prokuratura uznała, że tęczowa aureola nie obraża uczuć religijnych. Umorzono postępowanie ws. profanacji wizerunku Matki Boskiej

marsz LGBT w Częstochowie/ fot. screen
6

Prokuratura Okręgowa w Częstochowie uznała, że osoby, które podczas czerwcowego marszu LGBT w Częstochowie niosły wizerunek Matki Bożej Częstochowskiej z tęczową aureolą, nie dopuściły się przestępstwa obrazy uczuć religijnych. – Postępowanie umorzono ze względu na brak znamion czynu zabronionego – poinformował prokurator Piotr Wróblewski.

Postępowanie prowadzono pod kątem art. 196 Kodeksu karnego, w myśl którego ten „kto obraża uczucia religijne innych osób, znieważając publicznie przedmiot czci religijnej lub miejsce przeznaczone do publicznego wykonywania obrzędów religijnych, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2”.

Wsparcie - darowizny

Prokurator Wróblewski wyjaśnił, że aby doszło do znieważenia uczuć religijnych musi to być czyn, który nosi znamiona wulgarności i ma na celu ubliżenie osobom wyznającym daną religię. – Z argumentacji postanowienia o umorzeniu wynika, że sama tęcza, symbol tęczy, takiego charakteru ubliżającego czy wulgarnego nie ma; brak też dowodów, że organizatorzy marszu mieli na celu obrazę uczuć religijnych – wskazał prokurator.

Wcześniej częstochowska prokuratura umorzyła postępowanie w sprawie niesionego na paradzie LGBT transparentu z orłem na tęczowym tle. Powołany w tej sprawie biegły stwierdził, że przedmiot ten trudno uznać za flagę, był to jedynie transparent z aluzyjną interpretacją flagi, a intencją jego twórców nie było znieważenie symboli państwowych.

Źródło informacji: rmf24.pl

Zobacz też:

Niewielki Marsz Równości zatrzymany pod Jasną Górą! „Broniliśmy miejsca świętego” [WIDEO]

Może ci się spodobać również Więcej od autora

% Komentarze

 1. Jurek Ogórek mówi

  a mnie to obraża !!! co na to ta pseudo prokuratura? A może prokurator /ka to zwolennik/czka ideologi lgbt…tfuuu

 2. Xyz mówi

  Koszerna prokuratyra – koszerna logika.
  Trzeba zapisać te konkluzje i robić wlepki tęczowej gwiazdy dawida.
  Prokurator na czarną, antypolską i antychrześcijańską listę.

 3. Robert mówi

  Prokuratura igra z uczuciami zwłaszcza moimi,no chyba że w tajemnicy wie,jakoby moje,nie były moimi,tylko li indukowanymi zdalnie przez ludzi bez ziemi,ale rządzących globalnie nawet myślami,funkcjonariuszami zwanymi operatorami systemu Remote Neural Monitoring w technologii 5G.Serce już nie rozum mi podpowiada,że prokuratura wie,o czym gada

 4. Alek mówi

  Coś jest na rzeczy. Prokurator ma rację.
  Katolicy nie mają uczuć religijnych. Oni wyznają prawdziwą, racjonalną, a więc nie uczuciową wiarę.
  Wreszcie to nie obrażanie uczuć tylko lżenie samemu Bogu.
  A Pan Bóg nie rychlichy, ale sprawiedliwy … .

 5. Wiesław mówi

  A ciękawe, gdyby gwiazdę Dawia włożyć w tęczę, to by było obrażanie według PiSowskiej pseudokatolickiej prokuratury, czy nie? Po drugie, mnie to obraża, bo jest wulgarne. Ale prokurator tego nie widzi.

 6. arek mówi

  To skutki głupoty zwanej “państwem neutralnym światopoglądowo”. Takie państwio jest skazane za zagładę, gdyż nie jest w stanie poradzić sobie z najprostszymi sprawami. Np. obce wojska albo hordy muzułmanów przekroczyły granicę? Hmm. Skąd wiadomo, że to atak? Może nalezy otoczyć ich opieką? Albo rozważyć sprawę z ich punktu widzenia. Skąd wiadomo, że atakują, skoro mówią, że przyszli nas wyzwolić albo, że nas kochają itp. itd.
  Biedny prokurator ledwo umie sobie poradzić rozsunąć rozporek przy WC, aby wydobyć porzy WC swój narząd do myślenia bierze się za rozważanie kodeksów karnych.
  Żenada.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.