„Projekt ustawy reprywatyzacyjnej gotowy” – zapewnia minister Jaki. Czy będzie polityczna wola, żeby ją przyjąć?

fot. twitter
13
SKLEP-WPRAWO.PL

– Projekt ustawy reprywatyzacyjnej przeszedł konsultacje i jest już gotowy do przyjęcia; potrzebna jest tylko decyzja polityczna – oświadczył dziś wiceminister sprawiedliwości Patryk Jaki. Dodał też, że „ustawa reprywatyzacyjna narusza gigantyczne interesy z różnych stron. Nie tylko międzynarodowe, ale również krajowe, wewnętrzne różnych potężnych środowisk. Dlatego to nie jest łatwa ustawa”.

Jaki stwierdził, że Polska musi być przygotowana na trudności na polu międzynarodowym w związku z tą ustawą i „dobrze byłoby, żeby państwo wokół tego było skonsolidowane”.

Projekt ustawy reprywatyzacyjnej bierze pod uwagę, stan nieruchomości w momencie, gdy była odbierana właścicielom. „Przy obliczaniu ewentualnej rekompensaty, będzie brane pod uwagę m.in. w jakim stanie była ta nieruchomość i czy była obciążona hipotecznie. To jest uczciwe rozwiązanie” – stwierdził Jaki dodając, ze „do tej pory, nawet jeśli ktoś miał gruzy, to jego rodzinie oddaje się np. kamienicę w centrum miasta w całkiem dobrym stanie”.

Projekt ustawy przewiduje rekompensatę w wysokości do 20 proc. wartości mienia przejętego przez państwo po 1944 r. oraz zakaz zwrotów w naturze i handlu roszczeniami. Szacunkowy koszt skutków ustawy to od 10 do 15 mld zł.

Źródło: pap

Może ci się spodobać również Więcej od autora

% Komentarze

 1. kryska mówi

  JAKI-e 20% za żydowskie mienie, chce oddać? HGW już rozliczona z mafijnych układów w ratuszu? A nasze mienie gdzie, to nasza praca i cegiełki z ruin, postawiły te kamienice? Chyba 20% gruzu im się należy, albo jeszcze odsetki powinni zapłacić za 100 lat nie uiszczanie opłat za te ruiny i place? Nas własne państwo licytuje za kilkuletnie zaległości, zabierając własności, a w drugą stronę to nie działa?! Ile jeszcze żydzi będą żerować na Polakach?

  1. drwal mówi

   zgadzam sie!

  2. Drwal mówi

   100% wlasnosci + odsedki od momentu zaboru mienia do momentu zaplaty!

 2. Zdzisław mówi

  Tak na oko może być, ale w duchu wszyscy politycy chcą, by było jak było

 3. Jarek mówi

  ok rozumiem zwrot wg stanu z dnia zajęcia przez państwo sprawdzenie ówczesnej hipoteki gdy większość ksiąg spłonęła w czasie wojny – ciekawe ustalenie właścicieli kupy gruzu. do tego wisienka na torcie – zwroty w naturze i w handlu roszczeniami. Czy ktoś tu ma ludzi za idiotów – przecież to furtka do rozkradania kraju w praktyce. W jakiej naturze??? Jaki handel roszczeniami??? A co z Niemcami roszczącymi sobie prawa do nieruchomości na tzw Ziemiach Odzyskanych???
  A tak w ogóle to dlaczego my mamy płacić z decyzję importowanej wbrew naszej woli bolszewii z zsrr w połowie lat 40. Mieliśmy złodziei i aferzystów w czasach władzy po teraz mamy kombinatorów rządzących przez chaos po-pis trza przegnać

  1. dziadek mówi

   jak ktoś nie czyta tylko pisze za szekle to tak wychodzi przecie jest napisane 'oraz zakaz zwrotów w naturze i handlu roszczeniami’ ZAKAZ to oco ta wojenka?

 4. Jarek mówi

  Pan Jaki to jeden z tych politykierów co się z Danielsem ochoczo fotografuje??? A co z niesławną warszawską bufetową – gadka szmatka cyrk medialny przed komisją a działań nie widać żadnych – burdel pan Jaki czyni i nic poza tym. Czemu Gronkiewicz jeszcze w ratuszu a nie w areszcie???

 5. andri mówi

  99% w punkcie odbioru gruzu, a z reklamacją do Niemców i tyle …

 6. Adda mówi

  Konsultacje pod płaszczykiem ustawy o IPN juz się odbyły. Z jakimi państwami negocjowano treść???

 7. Normalny mówi

  To po raz który z rzędu Polska będzie wypłacała Żydom pieniądze ?! Przecież odebrali sobie prawie cały majątek wypracowany przez pokolenia Polaków wskutek rabunkowo-rozbójniczej kilkunastoletniej grabieży za przysłowiowe grosze, nadzorowanej przez Plan Buchholza w postaci stoczni, kopalń, hut, tkalni, przędzalni, cukrowni, cementowni, wytwórni słodyczy, fabryk samochodów, autobusów, traktorów, sprzętu wojskowego, firm drogowo-montażowych, kombinatów chemicznych, zakładów sprzętu elektronicznego, elektrotechnicznego i innych przedsiębiorstw i fabryk a także banków i firm ubezpieczeniowych wraz z gruntami pod nimi. Poza tym Polska zapłaciła swego czasu gigantyczne pieniądze z tytułu umów indemnizacyjnych różnym krajom celem zaspokojenia roszczeń żydowskich. Niezależnie gminy żydowskie dostawały olbrzymią kasę i grunty na swoją działalność ( nieraz podobno kilkakrotnie ). Znane są przecież także liczne przypadki żydowskich hochsztaplerów, którzy na lewe papiery wyłudzali zwrot najatrakcyjniejszych gruntów i kamienic m.in. w Warszawie, Krakowie, Łodzi. A jeszcze Polska wypłaca z kieszeni biednych Polaków po 100 euro miesięcznie Żydom mieszkającym w Izraelu – niekiedy nawet związanym z aparatem antypolskiego terroru . I jeszcze teraz kolejne olbrzymie wypłaty ? A to przecież Żydzi są winni Polsce wielobilionowe odszkodowania i reparacje z tytułu masowych mordów na narodzie polskim ( wg wybitnego historyka i pisarza Henryka Pająka plemię Kainowe wytraciło w ubiegłym stuleciu ponad 10 milionów Polaków ), za olbrzymie straty terytorialne i materialne Polski i Polaków ! Jak długo jeszcze będziemy czekać na należne pieniądze od Żydów ?!

 8. Tikka mówi

  Tyle że większość „roszczeń” spłacił PRL. Z większością państw były umowy indeminizacyjne w latach 60-tych czyli dotyczyły tych którzy przyjęli obywatelstwo tych państw i koniec.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.