Prezydent podał nazwiska nowych ministrów rolnictwa i cyfryzacji

Fot. Polskie Radio "Trójka"
6

Powołam Roberta Telusa na funkcję ministra rolnictwa oraz Janusza Cieszyńskiego na funkcję ministra cyfryzacji – ogłosił prezydent Andrzej Duda na antenie radiowej Trójki i dodał, że nowym ministrem cyfryzacji zostanie Janusz Cieszyński. 

Funkcję szefa resortu rolnictwa przydzielono Telusowi po tym jak do dymisji podał się Henryk Kowalczyk.
Ponieważ bardzo wyraźnie widać, że podstawowy postulat rolników nie zostanie przez Komisję Europejską spełniony, podjąłem decyzję i złożyłem rezygnację z funkcji ministra rolnictwa i rozwoju wsi – w środę (5.04.2023 r.) podczas konferencji prasowej oświadczył Kowalczyk. W oświadczeniu Kowalczyk wskazał, że „jednym z punktów porozumienia Okrągłego Stołu Rolniczego było zobowiązanie dotyczące wystąpienia do Komisji Europejskiej o uruchomienie klauzuli ochronnej w zakresie importu bezcłowego i bezkontyngentowego zboża z Ukrainy”. Oświadczył też, że taki wniosek został przekazany Komisji Europejskiej 31 marca przez polski rząd wspólnie z rządami Słowacji, Rumunii, Węgier i Bułgarii.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Następca Kowalczyka, Robert Telus, z partią PiS związany jest od roku 2007. W październiku 2019 r. został wybrany z listy PiS na posła IX kadencji Sejmu (2019-2023). W Parlamencie został szefem Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi, a dodatkowo od 2021 r. jest członkiem Rady Doradców Politycznych premiera Mateusza Morawieckiego.

Odnosząc się do powołania Cieszyńskiego na stanowisko ministra cyfryzacji, prezydent wskazał, że polityk „zajmował się tymi sprawami”.
Premier powiedział mi, że nabrał do niego tyle zaufania, także co do jego profesjonalizmu i umiejętności oraz wiedzy, że spokojnie może mu ten urząd w pełni powierzyć – oświadczył Duda.

Cieszyński z wykształcenia jest finansistą. Był zatrudniony jako doradca wicepremiera Mateusza Morawieckiego w Ministerstwie Rozwoju i Ministerstwie Finansów, a w latach 2016–2017 kierował Departamentem Małych i Średnich Przedsiębiorstw w Ministerstwie Rozwoju. Od 2016 do 2018 przewodniczył Radzie Nadzorczej Korporacji Ubezpieczeń Kredytów Eksportowych S.A. W latach 2018-2020 był podsekretarzem stanu w Ministerstwie Zdrowia, w latach 2020-2021 wiceprezydentem Chełma, a od 2021 jest sekretarzem stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

Przeczytaj także:

Prezydent Zełenski odznaczony Orderem Orła Białego. Prezydent Duda: „Jesteś Wołodymyrze człowiekiem absolutnie wyjątkowym” [WIDEO]

Może ci się spodobać również Więcej od autora

% Komentarze

 1. Paleolog mówi

  Cieszyński to ten covidowy naganiacz? A Telus.? PiSIacki funkcjonariusz z wątpliwyi kompetencjami

 2. finka mówi

  Zarejestrowany jako agent Stasi Jakub/Student nabrał zaufania do faceta odpowiedzialnego za sprowadzanie z Turcji testów o cenie przebijającej kilka razy testy innych producentów, za bezużyteczne maski i zakup wadliwych a i tak niedostarczonych respiratorów od handlarza bronią, bantustan do kwadratu.

 3. Maksio mówi

  Nawet Robert Fallus nie pomoże PiS-owi wybrnąć z tych problemów. A problem jest taki, że jak się ma matołów w Parlamencie Europejskim to ma się takie efekty jakie są. Ruska kasa robi robotę. A minister cyfryzacju potrzebhy nam jest jak minister sportu. Niech spierdala gdzie pieprz rośnie! 😆

 4. Rebih mówi

  Ruchy pozorne, które mają wykazać, że rząd działa dobrze, a wszytskiemu winna jest Unia Europejska.
  Tymczasem to rząd od roku aktywnie wspiera dumping zboża z Ukrainy, równiez magazyny, gdzie to zboże jest przechowywane są poaństwowe i zostały udostępnione przez rząd Morawieckiego.
  Wszyscy wiemy, że rząd holenderski od ponad roku próbuje wyrugować rolników narodowości holenderskiej pod pozorem „walki z ociepleniem”.
  To samo w stosunku do rolników polskiej narodowości robi gang Morawiecki-Kaczyński, tylko pretekstem jest „pomoc Ukrainie”.

 5. JOZEF mówi

  ZDRAJCA Duda banderowsko-zydowska antypolska swinia!! Gdzie POLSKA FLAGA?

 6. Zorro mówi

  Pszenica z Ukrainy, kukurydza z Ukrainy, kurczaki z Ukrainy (polskie PiSowskie świnie wybijają ze wzgledu na ptasią grypę, ukraińskich z pewnością nikt nie bada), warzywa z Ukrainy, cukier z Ukrainy. Jeśli PiS wygra te wybory, to potwierdzi się moje pzrypuszczenie, że Polacy to najgłupszy naród w Europie.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.