Prezydent Łukaszenka wygłosił orędzie do parlamentu: „W samolocie był terrorysta i wiadomo o tym daleko poza granicami Białorusi”

Aleksander Łukaszenka/ fot. screen
18

W środę (26.05.2021) prezydent Białorusi Aleksandr Łukaszenka wygłosił orędzie do parlamentu w sprawie wymuszonego lądowania w Mińsku samolotu linii Ryanair. – Jak mieliśmy postąpić, kiedy płynął potok informacji o bombach z adresów IP w Polsce, na Litwie i Łotwie? – zapytał Łukaszenka. Następnie dodał, że informacja o bombie na pokładzie tego samolotu przyszła ze Szwajcarii.

Odnosząc się do wysłania myśliwca, Łukaszenka zapewnił, że został on poderwany „absolutnie zgodnie ze wszystkimi normami”, a jego zadaniem było „zabezpieczenie łączności i sprowadzenie samolotu do lądowania w przypadku sytuacji krytycznej”. Według prezydenta Białorusi inne lotniska nie przyjęły samolotu.

Łukaszenka poinformował też, że na jego polecenie uruchomiono i postawiono w stan gotowości bojowej wszystkie systemy bezpieczeństwa elektrowni jądrowej w Ostrowcu, w tym obronę przeciwlotniczą. – W pobliżu trasy lotu leży elektrownia jądrowa. A jeśli? Co, mało nam Czarnobyla? – mówił.

– W samolocie był terrorysta i wiadomo o tym daleko poza granicami Białorusi – stwierdził Łukaszenka. – Za przestępstwa odpowie każdy. To kwestia czasu. Oni chcieli nas zabić. Ile by nas tu setek tysięcy zginęło, jeśli nie dalibyśmy odporu?  – mówił. – Zrozumcie, jeśli w samolocie byłaby bomba, a terroryści rzeczywiście chcieliby ją zdetonować, to raczej nie moglibyśmy pomóc. Ale nie mogłem dopuścić, żeby samolot upadł na głowy naszych ludzi – stwierdził. – Niezależnie od tego, czy bomba była, czy nie, ale gdyby zameldowali, że na pokładzie jest terrorysta, natychmiast wydałbym rozkaz posadzenia samolotu – oświadczył.

Łukaszenka podkreślił, że jego obowiązkiem jako głowy państwa jest ochrona ludności i bezpieczeństwo kraju. Reakcję Zachodu nazwał „zaplanowaną prowokacją”. Jego zdaniem państwa zachodnie podejrzanie szybko zareagowały, wydając podobne do siebie oświadczenia.

Źródło informacji i cytatów: PAP, rmf24.pl

Zobacz też:

Katarzyna TS: Łukaszenka „porwał” samolot, a Unia wyjęła kredki

Może ci się spodobać również Więcej od autora

% Komentarze

 1. SKLEP-WPRAWO.PL
 2. *****konfederacje mówi

  Mentzen z Konfederacji-Prawdziwy Polak,patriota katolik o papiezu franciszku-to komunista.
  dziekuje za uwage,a i niech posle Braun wyciagnie wsnioski z kim sie zadaje.

  1. PPP mówi

   ogarnij się, jełopie. franio to lepszy fryc i stary komuch liżący dupę lgbt i giry ciapsów. więc kolo się wiele nie pomylił, margaryno

  2. goj mówi

   Akurat co do bergolio ma rację. Chyba nie wiesz, co ten antypapież wyprawia i wygaduje?

 3. Konfederacja to syf,kila i mogila mówi

  Brawo batko Lukaszenka!!! Broni swojego kraju przez zydami z solidarnosci-michnikami,balcerowiczami,lewandowskimi,walesami,geremkami i innymi zlodziejami,ktorzy rozgrabili Polske.

 4. Republikanin mówi

  To jest prawdziwy Prezydent. I jedyny wolny kraj w Europie.

 5. Greg mówi

  Ma prawo zatrzymac samolot tak samo jak auto pociag i reszte srodkow komunikacj !!! Konfa to falszywa flaga 🙁

 6. W K mówi

  Łukaszenka ma swoje odloty, ale dobrze, że dopadł tego zdrajcę. Nie może być tak, żeby jakiś globalistyczny pies niszczył Białoruś donosząc obcym i za obce pieniądze.

  1. Stefan mówi

   M K Mówi ty śmierdząca cwelowska ruska onuco!!!! Wypad z tego portalu!!! Zbiera mi się na wymity że takie czerwone śmiecie śmią komentować na terenie Najjaśniejszej Rzeczypospolitej cokolwiek komentować!!! Won! Swołocz !!!

  2. Krzysztof mówi

   Ty matole , ogarnij się , białoruska świnio i onuco !

 7. sdgsdg mówi

  Same trolle. Jacek usuń tych dziadów bo piszą sobie co chcą. Oczywiście tylko idiota będzie w to wierzył, ale tacy przecież też są i później z marsową miną opowiadają podobne dyrdymały.

 8. Inter Mediolan mówi

  Batko Lukaszenka to nie to co walesa. Nie pozwoli grabic przez zydow Polski i Polakow. Broni Bialorus przed Szechterami,Kwasniewskimi,Geremkami,Balcerowiczami,Tuskami,Trzaskowskimi

 9. Olo mówi

  i ma racje, towarzysz Franciszek, pelniacy funkcje Papieza to komunista.

 10. Albert Pierrepoint mówi

  Brawo Łukaszenko. Jest nareszcie Twój. Świetne zagranie. Nasze gudłaje i szabesgoje mogą jedynie poszczekać.

 11. delegalizacja Konfederacji polskiej stanu racja mówi

  dlaczego prawdziwy Polak,katolik,patriota Bran,Bosak nie skladaja wniosku o pociagniecie do odpowiedzialnosc karnej Balcerowicza-mengele polskiej godspodarki,listka figowego sachsa w roli doradcy Solidarnosci? Co Kryja Okragly Stol? z Banda czworga sie ukladaja?

 12. Wojciech mówi

  Brawo Panie Łukaszenka, ostatni przywódca wolnego kraju, i białych obywateli.

 13. MACIEJ mówi

  Ostatni prawdziwy prezydent w Europie.
  Obrzydliwa prowokacja.

 14. Krzysztof mówi

  Ty matole , ogarnij się , białoruska świnio i onuco !

 15. Ayax mówi

  To zwyczajny atak terrorystyczny-państwowy na wolność jednostki. Za chwile Putin czy Kaczor będą samoloty zatrzymywać. Jeśli ten gość to szmata to niech Łukaszenka wymyśli coś mądrzejszego. Jeśli posuwa się do takich kroków świadczy to o jego bezradności. Szkoda, miałem gościa za normalnego faceta. Nie popisał się, więcej szkody niż pożytku.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.