Prezydent Duda w wywiadzie dla DGP: „antysemickie wypowiedzi i zachowania powinny być bezwzględnie ścigane i karane”

Prezydent Andrzej Duda/ fot. twitter
16

Prezydent Andrzej Duda udzielił dziś obszernego wywiadu Dziennikowi Gazeta Prawna. Poruszono w nim wiele wątków, w tym kontrowersyjne przemówienie prezydenta podczas obchodów rocznicy Marca’68, w który prosił o wybaczenie za „wypędzenie”, a którego konsekwencją były artykuły w prasie światowej (np. Jerusalem Post) z tytułami „Prezydent RP przeprasza Żydów”. Jak PAD wyjaśnił swoje słowa?

„To był apel, prośba o wybaczenie. Powiedziałem, że ja nie czuję się odpowiedzialny za antysemickie działania władz komunistycznych w 1968 r. i potem. (…) Jako prezydent uważam, że dzisiejsza Polska też za to nie odpowiada, tak jak nie opowiada za zbrodnie komunistyczne. Ale wiem, że wielu ludzi, których zmuszono do wyjazdu z PRL, z paszportem w jedną stronę, ma w sercu żal. Dlatego nie przepraszałem, tylko prosiłem o wybaczenie. (…) Spotkałem (…) wiele osób, które musiały wtedy komunistyczną Polskę opuścić z paszportem w jedną stronę. One nie mają pretensji do mojego pokolenia czy do obecnej Polski. Wiedzą, kto ich skrzywdził. Ale ogólny żal, taki smutek jest wyczuwalny. Z drugiej strony to była wielka strata przede wszystkim dla Polski. Komuniści wypędzili dużą grupę ludzi inteligentnych, zdolnych. Oni robili potem kariery w Izraelu, w Ameryce, Szwecji, Danii, wielu okazało się ludźmi sukcesu. Szkoda, że to nie był nasz wspólny sukces. Byłbym bardzo zadowolony, gdyby wrócili, oni lub przynajmniej ich dzieci” – powiedział prezydent.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

PAD odniósł się też do rzekomego wzrostu antysemickich nastrojów w Polsce. „Dla mnie antysemityzm jest czymś wstrętnym, podłym. Boleję nad tym, że sytuacja podsyciła takie zachowania. Uważam, że antysemickie wypowiedzi i zachowania powinny być bezwzględnie ścigane i karane. Są odpowiednie przepisy i trzeba je egzekwować” – powiedział.

Mój komentarz: Tłumaczenie w stylu „nie przepraszałem, ale prosiłem o wybaczenie” jest dziecinne. O wybaczenie prosi ten, kto czuje się winny. O wybaczenie prosi się również tych, którzy zostali skrzywdzeni. Rozumiem, że prezydent Duda spotkał się z kilkoma osobami, które czują żal, że wyjechały z Polski, ale w swoim przemówieniu PAD poprosił o wybaczenie wszystkich „wypędzonych” w Marcu’68, czyli również komunistycznych zbrodniarzy, takich jak Stefan Michnik, Helena Wolińska i Salomon Morel. Jeżeli prezydent Duda nie czuje, jakim – delikatnie mówiąc – nietaktem było jego przemówienie, to bardzo źle wróży na przyszłość.  Musimy być przygotowani, że jeszcze nie raz PAD zaskoczy nas swoimi wypowiedziami.

Co do apelu PAD o „bezwzględne ściganie i karanie” antysemickich wypowiedzi i zachowań – zapowiedziałam w jednym z felietonów, że polityk, od którego usłyszę deklarację o „walce z antysemityzmem” nie może liczyć na mój głos. Dlaczego? Ponieważ nie zgadzam się na wykorzystywanie tej polit-poprawnej pałki do gnojenia Polaków, którzy krytykują działania Izraela i diaspory żydowskiej. Sprawy zaszły już za daleko. Oto definicja antysemityzmu, którą przedstawił prof. Jan Hartman w „Polityce” 9 marca: „Jednym z przejawów antysemityzmu jest uparte, ignorujące oczywiste fakty negowanie istnienia antysemityzmu, bagatelizowanie go bądź relatywizowanie”.

W tej narracji antysemitami są wszyscy ci, którzy nie biją się w piersi za antysemityzm. To jest kompletny absurd i na taki szantaż mojej zgody nie ma.

Źródło: gazeta prawna.pl

 

 

Może ci się spodobać również Więcej od autora

% Komentarze

 1. z-k mówi

  Ów pan to jest kolejna personalna katastrofa i nieszczęście tudzież wstyd i sromota Prezesa Kaczyńskiego, który wcześniej, przypomnijmy uczynił premierem Marcinkiewcza a także chciał uczynić premierem Glińskiego- geniusza od kirkutowego dziedzictwa i chwały „naszych współgospodarzy tych ziem”

 2. Zbulwersowany mówi

  Kiedy Duda przeprosi Polaków za swój antypolonizm ?!

 3. Aniela mówi

  a za antypolonizm beda kary cz pochwaly od zdradzieckich mord

 4. Ewa mówi

  Aniela zastanów się co piszesz chyba że o swojej mordzie zdradzieckiej myślisz .

 5. Goj mówi

  Narzekacie, a i tak na nich znowu zagłosujecie, bo „nie ma wyboru”, bo „mniejsze zło”, bo „pińcetplus” 😉

 6. Drwal mówi

  PAD nie przeprosi, bo to zamierzone dzialanie antypolskie skierowanie na gnojenie Polakow i kneblowanie ust.
  Judasz zwykly…
  8 lat temu zdradzil tego komu sluzyl lacznie z wlasna formacja oddajac kancelarie bez aktu zgonu ptaka, wiec czego sie po takim spodziewac.
  Natomiast namiestnik zamiast dac mu w pysk wywyzszyl. To psychicznie chore, tchorzliwe towarzystwo turanskie. Oni cholduja tylko silniejszym a slabszymi pogardzaja.
  Nic dziwnego, ze dalej nasz umeczony narod sprzedaja, wpedzaja w niewole i prowadza do eksterminacji.

 7. Pan Kracy mówi

  „Polska moimi ustami prosi ich o wybaczenie – żeby zechcieli zapomnieć, przyjąć, że Polska tak bardzo żałuję, że ich dzisiaj w niej nie ma…”

  „Dlatego nie przepraszałem…”

  Sądziłem dotąd: „żałuj” (np. za grzechy) to inaczej „przepraszaj” (za nie). Tymczasem PAD widzi w tym różnicę. Poza tym żałuje, że wyjechał z kraju np. Stefan Michnik i publicznie o swym żalu mówi. Tylko czekać, jak go z honorami do Polski przyjmie. Niech czeka, my poczekamy do wyborów…

 8. Piotrx mówi

  tzw. „antysemityzm” i „holokaust” to dwa główne słowa-wytrychy z talmudycznej propagandy

  Nie ma antysemityzmu , lecz co najwyżej może być antyjudaizm. Źródłem antyjudaizmu jest talmudyczny antygoizm. Gdyby go nie było, nie byłby znany antyjudaizm. Gdyby nawet wszyscy Żydzi byli Semitami (a tak przecież nie jest) to i tak stanowili by oni zaledwie około 10% populacji wszystkich ludów semickich takich jak np Arabowie, Chaldejczycy , Etiopczycy itd.

  „Nazwa „antysemityzm” jest ulubionym określeniem w mowie żydów i oni to głównie przyczynili się do jej spopularyzowania. Autorowie żydowscy używają celowo wyrażenia „antysemityzm”, aby odwrócić uwagę od istotnych przyczyn owego „antysemityzmu”. Podłożem antyżydowskich wystąpień jest tak zwany „judaizm”, który wciela w życie zasady Talmudu. Byłoby słuszniej nazywać ruch, o którym mowa, antyjudaizmem. Wyraz ten brzmi bardzo niemile dla ucha żydowskiego, jako wymierzony wprost przeciwko żydom, związanym w jedną organizację, nazywaną judaizmem. Określenie natomiast „antysemityzm” posiada daleko szersze znaczenie, jako odnoszący się do rasy semickiej i nie dotyczy wprost żydostwa, jako społeczności odrębnej, posiadającej własne prawa, ustawy i zwyczaje częstokroć wrogie prawom i ustawom tych narodów, obok których żydzi mieszkają.” – ks.prof. Józef Kruszyński – „Antysemityzm, antyjudaizm, antygoizm” – Włocławek 1924 r.

  W roku 1879 hamburski anarchista Wilhelm Marr założył Ligę Antysemicką, wprowadzając do słownika politycznego termin „antysemityzm” . Choć brzmi to niemal jak paradoks, to miał on żydowskiego ojca Heinricha Marra, który był znanym artystą w Hamburgu. Warto jednak zauważyć, że termin „antysemityzm” w warunkach drugiej połowy XIX wieku (zgodnie z teorią o tzw. „rasach niższych”) wymierzony był przeciw wszystkim Semitom : tj. Arabom, Żydom, Aramejczykom, Chaldejczykom, Asyryjczykom, Etiopczykom itp. Obecnie zatracił swój pierwotny sens i został przywłaszczony przez środowiska żydowskie jako określenie jakiejkolwiek krytyki czy postawy skierowanej przeciwko ich dążeniom.

  „Utajony rasizm praktykowany przez Żydów w stosunku do obcoplemiennych, wśród których przyszło im żyć, prędzej czy później powoduje otwartą i oczywistą reakcję dotkniętych tym „gojów”. Reakcja takowa natychmiast zostaje skarcona jako ? ANTYSEMITYZM !” – Louis Golding

  Drugi zawłaszczony obecnie przez żydów termin „holokaust” (w znaczeniu ludobójstwo) został po raz pierwszy użyty przez cudzoziemców którzy, którzy już pod koniec XIX stulecia oburzali się na wieść o masakrach (paleniu ludzi żywcem) , jakich dokonywano wówczas na Ormianach. Amerykańska misjonarka Corinna Schattuck, która była świadkiem spalenia żywcem prześladowanych Ormian, w liście do siostry pisała: „Nie sposób opisać mdlącego smrodu, jaki się wydobywał z gregoriańskiego kościoła, w którym dokonał się Holocaust”.

  „…Ormianie szukali często azylu przed krwawymi rzeziami w budynkach kościelnych, a te nie były oszczędzane przez Turków. W wielkiej ormiańskiej katedrze w Urfie, która mogła pomieścić w swoich murach ponad 8 tysięcy ludzi, oprawcy spalili około 3 tysięcy chroniących się tam chrześcijan. Przed egzekucją naigrawali się jeszcze z Chrystusa, wołając do zamkniętych wewnątrz Ormian: „Niechże Chrystus udowodni teraz, że jest większym prorokiem niż Mahomet”.

  Jak informował brytyjski dyplomata, G. H. Fitzmaurice, nawet po upływie dwóch miesięcy od tej masakry czuć było w całym mieście nieznośny swąd spalonych ludzkich ciał…” (G.Kucharczyk – „Pierwszy Holokaust XX wieku”) Co ciekawe wśród państw, które potępiły rzeź Ormian, zabrakło między innymi USA i właśnie Izraela.

 9. Janusz I mówi

  Prezydent może bardziej zająłby się Polską a mniej Żydami?

 10. JANUSZ mówi

  PROTESTUJĘ! KTO TO JEST SEMITA! http://pomazancowy.blogspot.com/2015/01/kto-jest-semita.html:Żydzi mają problem z określeniem, kto jest Żydem? Jest to problem, którego nikt nie potrafi rozstrzygnąć i czasem jakiś Żyd przyzna się do tego. Na przykład jeden z najbardziej znanych żydowskich polityków, profesor nauk politycznych, przewodniczący Knesetu (1992–1996) i ambasador Izraela w Polsce (2001–2003), Szewach Weiss często przyznaje, że jest problem ustalić, kto jest żydem. Ponieważ żydzi w pewnym okresie za swoich uważali każdego prozelitę (nawróconego), więc są żydzi całkowicie ciemnoskórzy, którzy nawet nie są „piątą wodą po kisieli” w stosunku do prawdziwych potomków Jakuba. A przecież są też prozelici o białej skórze, których nikt nie posądza o to, że są przyszywanymi Izraelczykami i mogą być na przykład potomkami przeklętego Chama.

  Są też całe plemiona niepochodzące od Jakuba takie jak Edomici, którzy wmieszali się (125 r. przed Chr.) w naród izraelski jeszcze przed przyjściem Mesjasza na ziemię. Oni stanowią większość z żydów sefaradyjskich. Jest też słynne plemię chazarskie (żydzi aszkenazyjscy), które nie ma żadnych powiązań genetycznych z Jakubem a stanowi dziś ponad 80% ludzi przyznających się do pochodzenia żydowskiego. Oni stanowią większość dzisiejszego żydostwa, dlatego wygląd przeciętnego Żyda w ogóle nie kojarzy się z Semitami. Przeciętny Semita dziś to Arab. Z tych powodów nazywanie kogoś antysemitą, dlatego że nie lubi żydów jest, co najmniej naiwne żeby nie powiedzieć bardziej dosadnie głupie. Śmiem twierdzić, że jest wręcz odwrotnie to żydzi są największymi na świecie antysemitami, piszę o tym w temacie „Żydzi są największymi antysemitami na świecie.”.

  „Oto Ja ci daję [ludzi] z synagogi szatana, spośród tych, którzy mówią o sobie, że są Żydami – a nie są nimi, lecz kłamią. Oto sprawię, iż przyjdą i padną na twarz do twych stóp, a poznają, że Ja cię umiłowałem.” Objawienie 3:9 BT

 11. Krzysztof mówi

  Panie prezydencie przypominam to jest Polska a nie Izrael. A pana wybrali Oolacy a nie żydzi …ma pan bronić Polskich interesów . Żydzi sobie poradzą mają mnóstwo banķów i pieniędzy . Wiem że panu jest bardzo trudno ze względu na żonę o żydowskich korzeniach . Trzeba było się dobrze zastanowić przed wyborami. Teraz jest poważny problem bo miota się pan jak trzcina na wietrze.

 12. Krzysztof mówi

  Tragedia z tym PAD, nie da się dwom panom służyć ! albo Polska slbo Izrael ! skoro ma pan żonę żydówkę trzeba było się zastsnowić i nie startować na Polski urząd .Współczuję panu i jeszcze bardziej Polakom

 13. Polski Waffen PL mówi

  Juda-Duda pierdalaj i to w podskokach fikając koziołki ty żydowski pedale, pachołku i popychadło na tą swoją pejsatą pustynię, byle daleko od Polski, razem z tą swoją osraną pejsóweczką – żoneczką, co skręciła kulasa myjąc schody u swojego pejsatego pana i zarazem guru.

 14. Danuta mówi

  A co a antypolonizmem ! Za to żydzi i inni nie będą karani ? PAD zapomina o tym że sam jest Polakiem a może nie ?

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.