Prezydenci Duda i Trump podpisali deklarację pogłębiającą współpracę obronną Polski i USA [WIDEO]

prezydenci Duda i Trump podpisują w Nowym Jorku deklarację o współpracy obronnej/ fot. Twitter Kancelaria Prezydenta RP
8

W poniedziałek (23.09.2019) prezydenci Andrzej Duda i Donald Trump podpisali w Nowym Jorku wspólną deklarację na temat pogłębiania współpracy obronnej.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Poniżej treść deklaracji.

Rzeczpospolita Polska (Polska) i Stany Zjednoczone Ameryki (Stany Zjednoczone) kontynuują wzmacnianie swoich strategicznych i obronnych relacji, które poprawiają nasze wzajemne bezpieczeństwo oraz bezpieczeństwo Organizacji Traktatu Północnoatlantyckiego.

Bazując na „Wspólnej deklaracji o współpracy obronnej w zakresie obecności sił zbrojnych Stanów Zjednoczonych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej” podpisanej 12 czerwca 2019 r., kontynuujemy prace nad planem umacniania więzi wojskowych między Polską a Stanami Zjednoczonymi oraz amerykańskich zdolności obronnych i odstraszania w Polsce. Zdolności te obecnie obejmują około 4500 członków personelu wojskowego Stanów Zjednoczonych na zasadzie rotacyjnej. Jak zaznaczono, oczekuje się, że ta trwała obecność zostanie zwiększona w bliskiej przyszłości o około 1000 członków dodatkowego personelu wojskowego Stanów Zjednoczonych.

Polska i Stany Zjednoczone uzgodniły lokalizacje dla planowanej zwiększonej obecności wojskowej Stanów Zjednoczonych.

 • Poznań wyznaczono na siedzibę Wysuniętego Dowództwa Dywizyjnego oraz grupy wsparcia na teatrze Sił Lądowych Stanów Zjednoczonych.
 • Drawsko Pomorskie wyznaczono na główną siedzibę Centrum Szkolenia Bojowego do wspólnego wykorzystania przez Siły Zbrojne Polski i Stanów Zjednoczonych.
 • Wrocław-Strachowice wyznaczono na siedzibę bazy lotniczej załadunkowo-rozładunkowej Sił Powietrznych Stanów Zjednoczonych.
 • Łask wyznaczono na siedzibę eskadry zdalnie sterowanych statków powietrznych Sił Powietrznych Stanów Zjednoczonych.
 • Powidz wyznaczono na siedzibę lotniczej brygady bojowej, batalionu bojowego wsparcia logistycznego oraz obiektu sił specjalnych.
 • Lubliniec wyznaczono na siedzibę kolejnego obiektu sił specjalnych.

Ponadto Polska i Stany Zjednoczone prowadzą obszerny dialog na temat najbardziej odpowiedniej lokalizacji w Polsce dla pancernej brygadowej grupy bojowej. Dyskusje te są w toku, odzwierciedlając ścisłą operacyjną i strategiczną współpracę Polski i Stanów Zjednoczonych. Polska i Stany Zjednoczone podzielają optymizm co do uzgodnienia lokalizacji pancernej brygadowej grupy bojowej.

Polska i Stany Zjednoczone potwierdzają swoją wspólną wolę dążenia do zawarcia międzynarodowych umów i porozumień niezbędnych do realizacji zwiększonej współpracy w zakresie infrastruktury oraz współpracy obronnej, w tym usprawnienia funkcjonowania sił zbrojnych Stanów Zjednoczonych w Polsce. Umowy te jeszcze bardziej wzmocnią nasze partnerstwo oraz bezpieczeństwo obszaru Traktatu Północnoatlantyckiego.

Źródło informacji: Twitter, bbn.gov.pl

Zobacz też:

Deklaracja prezydentów Dudy i Trumpa o współpracy obronnej i obecności sił zbrojnych USA na terytorium RP

 

 

Może ci się spodobać również Więcej od autora

% Komentarze

 1. Robert mówi

  Wszystko na co dziś stać PIS zależy od hojności USRAELA,wszystko dosłownie.Pińcet w plusie,dywersyfikacje,latanie LOTU,bezkonkurencyjne wygrane w wyborze,ściganie w rozwoju czwartej rzeszy…Dopóki widzą zysk usraelczycy…nie ma tamy…może lepiej że jankesom w mundurach przepłacamy…bez tamy,niż eskimosów frajersko spłacamy

 2. Janusz I mówi

  Martwi mnie, co prezydent uzgodnił w sprawie 447.

 3. ROmek mówi

  JPRDL … okupacja na własne życzenie——-

 4. piotr mówi

  To już hołd dla Izraela? Daniels z aprobatą kiwa głową. | wolna-polska.pl

  1. Marcpro mówi

   Deklaracji to mogą sobie podpisywać nawet i tysiąc.
   Za deklaracjami nie idą żadne konkretne ruchy.

 5. robert mówi

  Donald Trump wyśmiał 16 – latkę na szczycie klimatycznym ONZ.

 6. Gość mówi

  Czy naprawdę ktoś wierzy w to, że relacje z Polską są dla USA ważniejsze niż relacje z Rosją? Jeśli w to wierzy, to niech przypomni sobie II wojnę światową i Jałtę.

 7. Flex mówi

  To “wzmocnienie” obecności w Polsce i nasze nakłady w infrastrukturęporównałbym do wybudowania kilku pięciogwiazdkowych hoteli all inclusive i zakwaterowania w nich kompanii reprezentacyjnej wszystkich rodzajów wojsk USA, wzmocnionej jeszcze ich orkiestrą dętą i majoretkami. Na defiladzie 11.11 z pewnością wzmocnią morale i siłę odstraszania naszejwłasnej potęgi militarnej. Wcale mnie nie dziwi, że TVPIS wycofała kanał TVP Rozrywka , gdzie jeszcze w 2015r. dominowały kabarety. Aktualnie świetnie je zastępuje polityka rządu i towarzyszące jej propagandowe opary absurdu. Przy dzisiejszych polsko-amerykańskich aktach “łaski”dawne “misie” i całusy z Leonidem B. wśród spontanicznej euforii wiwatującego ludu pracującego miast i wsi się chowają! Gdybym oglądał tylko TVPIS miałbym wrażenie, że cofnąłem się do gierkowskich lat dzieciństwa… .

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.