„Presja ma sens!” PiS wycofuje się z likwidacji JOW-ów w samorządach i wydłuża kadencje

Po lewej Paweł Kukiz, po prawej urna wyborcza / Fot. Youtube
0

Politycy Prawa i Sprawiedliwości zmieniają własną ustawę dotyczącą reformy ordynacji wyborczej. Dosłownie w ostatniej chwili postanowili wycofać się m.in. z likwidacji Jednomandatowych Okręgów Wyborczych w wyborach samorządowych, o czym od dawna mówi ruch Kukiz’15. JOW-y pozostaną w gminach do 20 tys. mieszkańców. Zrezygnowano też z umożliwienia zgłaszania kandydatów spoza okręgów. Rady gmin powiatów i sejmików wojewódzkich mają też mieć prawo do ustalania okręgów wyborczych, a burmistrzowie będą wybierani na 5, a nie 4 lata.

Pozostawiamy w projekcie ordynacji wyborczej: JOW-y w gminach do 20 tys. mieszkańców oraz uprawnienie rad gmin, powiatów i sejmików wojewódzkich do ustalania okręgów wyborczych; proponujemy wydłużenie kadencji w samorządach do 5 lat – poinformowali na specjalnej konferencji prasowej posłowie PiS.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Na oficjalnym koncie Kukiz’15 odnotowano triumf ruchu Pawła Kukiza.

Udowadniamy, że presja na władzę ma sens! Walczymy z anty-obywatelskim projektem PiS ws. zmiany ordynacji i bronimy samorządów dla Obywateli. Udało się osiągnąć 2 sukcesy! Uratowaliśmy JOW-y w małych gminach i zrezygnowano z możliwości zgłaszania kandydatów spoza okręgów! – napisano.

Inna poprawka dotyczy liczby komisarzy wyborczych. Początkowo projekt zakładał, że będzie ich 400, a teraz mówi się o 100, a okręgami ich działalności będą okręgi do Senatu. Ponadto politycy PiS podkreślili, że w gminach powyżej 20 tys. mieszkańców wracają do rozwiązania z roku 2010, czyli w każdym okręgu będzie wybieranych między 5 a 8 radnych.

Źródło: PAP, Twitter

Może ci się spodobać również Więcej od autora

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.